Téma: recenze

Duševní stabilita na kurzu

Filip Hlavinka alias Mukóki připravil za pomoci skautských instruktorů a odborníků z řad psychologů příručku, která duševními zákoutími provede i toho největšího laika. Primárně je určena pro instruktory zážitkových kurzů, protože právě ty vlivem zkušenostně-reflektivního učení mohou u účastníků vyvolat různé reakce, i ty negativní. Knihu Duševní stabilita na kurzu by si ale rozhodně měli přečíst všichni, kteří pracují s lidmi. Neměla by tedy chybět v batohu žádného skautského vedoucího!

„Zážitkové programy, i kurzy jako celek, se často pojí s psychickou náročností, kterou způsobuje jak tematické zaměření, tak intenzita a formy interakcí. Psychická i fyzická náročnost jsou důvodem k obezřetnosti při zařazování těchto programů.“

Mukóki se v knize systematicky věnuje všem aspektům, jak na zážitkových kurzech předcházet duševní nepohodě či jak jednat v případě, když se u někoho projeví psychické onemocnění. Popisuje, jak připravit a uspořádat program tak, aby se předešlo chybám, které by mohly zapříčinit náročné situace, a vyhnuli jsme se tak duševnímu zranění. Jde do hloubky a popisuje různá psychická onemocnění a jejich projevy, od afektivní poruchy neboli přetrvávající poruchy nálady až po schizofrenii. Vše vysvětluje jednoduše a na konkrétních případech. „Uprostřed věty jsme zaslechli divné zvuky a dál už jsme druhou skupinu neslyšeli. Když se to stalo, viděl jsem, že Zdeňka má slzy v očích. Na chvíli jsem ji objal. Nevím, jestli to bylo správně.“

Mukóki ale také zdůrazňuje, že určitá vnitřní nepohoda či smutek může být přirozenou součástí reakce na některý z programů. Účastník by si ale měl být vědom toho, že je to normální a proč tomu tak je. Kniha však nezůstává pouze u krizové intervence konkrétních osob s daným problémem. Dvě kapitoly jsou věnované i tomu, jak případně ošetřit ostatní účastníky kurzu či instruktorský tým. Vyzdvihuji také, že se část knihy zabývá vytvořením konkrétního krizového plánu, jsou přiložené kontakty na základní intervenční pomoc a je zmíněno, co k tématu říká zákon.

Ruku na srdce, každý z nás se ať už na zážitkovém kurzu, nebo třeba na táboře potkal s někým, kdo potřeboval pomoc. V danou chvíli se necítil psychicky dobře nebo se u něj projevila duševní nemoc. A právě kniha Duševní stabilita na kurzu je v podstatě takovým kurzem první pomoci pro duši, který by měl absolvovat každý.

Redaktorka se skautskými kořeny ve strakonických Vlaštov