Téma: rozcestník

Tužme tělo i ducha

Tipy na čtení a vzdělávání o odolnosti.
Foto: Instruktoři Brno

Připravil Boro.

Pavel Kolář: Posilování stresem – cesta k odolnosti

Fyzioterapeut a odborník na celostní medicínu Pavel Kolář ve své knize rozebírá pozitivní vliv stresu (v působení na náš organismus), pokud jde o stres předvídatelný, mírný a krátkodobý. Stres, kterému býváme v životě vystaveni, je často opačný. Pokud se však stresovým faktorům jako tělesná zátěž, zima střídaná horkem, nedostatek jídla a tekutin, bakterie, viry, nedostatek spánku či bolest vystavíme cíleně a máme je pod kontrolou, umožní našemu tělu a duši udělat nás nejen silně odolnými, ale také šťastnými.

Pavla Koucká: Odolné dítě: Výchova k psychické odolnosti, soběstačnosti a vytrvalosti

Podle psycholožky Pavly Koucké se často k dětem chováme tak, jako by o ně bylo třeba neustále pečovat, chránit je a se vším jim pomáhat. To je však v rozporu s cílem výchovy, díky které mají z našich členů a členek vyrůstat lidé samostatní, zodpovědní a odolní. Kniha Odolné dítě je průvodce výchovou, díky které toho docílíme.

Starší články ze Skautingu

• Hlavní téma Jak pečujeme o duševní zdraví?
    Začtěte se například do textů o krizové intervenci, duševním zdraví dospívajících nebo psychohygieně.
  • Prolnutí těla s přírodou
    Odolnost je třeba budovat duševní i tělesnou. A jak jinak zocelit své tělo než pohybem – a venku? Prolnutí těla s přírodou je inspirativní sbírkou 33 pohybových a sportovních aktivit, které můžete zařadit do oddílového programu.
  • Jak připravit dobrodružství
    Radoslav Šonský – Drobek se metodicky zamýšlí nad zážitkovou pedagogikou. Jak a proč pro holky a kluky připravovat dobrodružství, které je dovede k překonávání vlastních limitů, otevře pro ně důležitá témata a naučí je řešit nenadálé situace?
  • Překročit komfortní zónu
    Martin Křivánek – Set se zase ve svém článku dívá na dobrodružství optikou překonávání komfortní zóny. Dozvíte se jak připravit dobrodružství, které holky a kluky rozvíjí nad rámcem jejich pohodlnosti, ale bezpečně a přiměřeně jejich schopnostem.

Vzdělávání

Psychické bezpečí dětí v oddíle

Co může vést k psychickému ohrožení dítěte v oddíle a jak s tímto rizikem pracovat? To se dozvíte na semináři od odboru Bezpečný skauting v rámci Vzdělávání na klíč.

Jak na rizika a krizové situace při skautské činnosti

Workshop od odboru Bezpečný skauting v rámci Vzdělávání na klíč ukazuje na modelových příkladech, jak vznikají nebezpečné a krizové situace a z čeho většinou vyrůstají.

Závod tří vrchů

Chcete zjistit, co dokážete, a zažít s kamarádem nebo kamarádkou něco nezapomenutelného? Vyrazte na „extrémní závod dvojic“, který otestuje vaše fyzické i psychické limity, avšak v bezpečném prostředí a pod dohledem profesionálů.

FONS

Skautské kurzy nemusí být jen o práci s dětmi a metodice. Pokud potřebujete dobít baterky, být blíž sobě, druhým lidem či přírodě, nebo zrovna nevíte, co se sebou, a oceníte něžné nakopnutí… Pak je zážitkový kurz FONS uprostřed Krkonoš přesně pro vás.

Skautuje v oddíle vlčat a skautů v Brně, jehož vedení