Téma: nástupnictví

Dar, a ne půjčka

Foto: Petr Kalousek – Robinson

V tomhle sloupku se podíváme na skrytou formu šikany, která se sem tam ještě vyskytuje – u dospělých. Schválně, jsou-li vám tyto výroky povědomé:

Alberte, když oddíl nevezmeš ty, tak zanikne. Opravdu bys to chtěl těm klukům a holkám způsobit? To bys zradil své kamarády a skautské ideály? To fakt klidně plivneš na uhlíky ze slibového ohně? Ty to oddílu dlužíš; vzpomeň si, co ti všechno dal!

Podobná slova nejčastěji zaznívají ve chvíli, když se končící vedoucí oddílu či zasloužilí stařešinové zoufale snaží předat vedení oddílu, střediska (ale třeba i kurzu) někomu, kdo se na to nechystá. Možná ho tyhle podpásové apely přimějí zvážit plánovaný odjezd na Erasmus nebo záměr si od oddílu na čas odpočinout. Velmi často toho ale bude později litovat; to, že neměl svobodnou volbu vybrat si, že oddíl či středisko povede, se většinou projeví na jeho nadšení a postojích.

Jiná věc je přemlouvání, kdy vám někdo pozici nabízí a popisuje, čím by byla pro vás zajímavá a proč se na ni hodíte. To je legitimní a leckdy to pomáhá lidem posunout se na pozice, o kterých by sami nepřemýšleli. Ale citové vydírání, jaké představují výroky výše, už je jasně za hranou – dotyčný je manipulován k tomu, aby se pozice ujal, jinak se jeho vinou stane něco strašného. Tak to přitom není – oddíl jednou zrušený lze za rok obnovit; odmítnutí pozice nesouvisí s kamarádstvím – naopak: kamarádi by takovéto otázky nekladli. Skautské ideály nemluví o tom, že je správné dělat, co vás v danou chvíli nebaví a co dělat nechcete. Skautský slib vás zavazuje mj. pomáhat bližním, ale konkrétní volba (kdy, kde a jak) je na každém. To, co jste v oddíle zažili, je dar, ne půjčka. Můžete být druhým prospěšní jinak, i mimo oddíl či středisko.

Organizace musí být schopná nabízet práci pro ni jako radostnou výzvu. Odpovědnost za to je ale do velké míry na každém z nás – jak najdeme vedení střediska na příštím sněmu, nebudeme nikoho vydírat? Každý skaut by měl věren svému slibu aktivně zlepšovat svět kolem nás – v zaměstnání, občanském životě, politice či jinak. A skauting je jen jednou z těchto cest. Z mého pohledu velmi účinnou, rád mu tak svůj čas věnuji – ale je to na základě mého svobodného rozhodnutí bez vydírání.

Vedoucí střediska s oddílem hledajícím vedení, člen N