Téma: sloupek náčelníků

Rangers a roveři, budoucnost skautingu

Foto: Hana Doležalová – Čoko

V roce 2021 se v naší organizaci registrovalo pět a půl tisíce benjamínků, téměř dvacet tři tisíc žabiček, světlušek a vlčat a patnáct a půl tisíce skautek a skautů. Roverské období je zajímavější sledovat podle věku než podle registrační kategorie. Počítejme tedy s necelými sedmi tisíci členek a členů ve věku mladších rangers a roverů (15–18 let) a s osmi tisíci členkami a členy ve věku starších roverů (19–26 let). Zajímavé je, že z věkové kategorie mladších roverů se méně než polovina z nich registruje ve výchovné kategorii rangers a roveři (zbytek pravděpodobně využívá kategorii „ostatní“ a také „skaut /skautka“).

Nejvíce máme v organizaci desetiletých, těch je přes pět tisíc. Zastoupení starších členů se snižuje – například patnáctiletí tvoří necelé tři tisíce. U dvacátníků klesá jejich celkový počet v organizaci pod tisícovku, nad kterou už se žádný starší ročník nevyškrábe. Další velký pokles nastává na hranici pětačtyřiceti let věku našich členů a členek. Ze statistik vyplývá, že nejvíce o naše členy a členky přicházíme v období, když je jim mezi 12 a 20 lety.

Myslím si, že odcházení dětí ve starším skautském a mladším roverském věku je něco, na co bychom se měli zaměřit, a vidím pro to dva hlavní důvody:

1

Jedná se o klíčové období lidského vývoje, kdy dospíváme. Nejprve fyzicky a postupně i duševně. Mimo jiné si utváříme a přijímáme hodnotový rámec pro naše další jednání. Navazujeme hluboké mezilidské vztahy. Hledáme své místo ve světě a zjišťujeme, co chceme dělat, do čeho chceme nasměrovat svoji energii. A v této době bychom my, dospělí průvodci ve skautském hnutí, měli chtít završit skautskou výchovu našich dospívajících. Proto je důležité, abychom svým svěřencům byli právě v tomto věku nablízku. Abychom při formování jejich životních postojů podpořili vývoj jejich vztahu ke skautským ideálům. Abychom společně s nimi hledali nejvyšší Pravdu a Lásku stejně tak, jako jsme je s nimi hledali v šestce vlčat a ve skautské družině. Skautská výchova trvá až do konce roverského věku.

2

Zůstane-li v organizaci více mladších i starších roverů, budeme schopni snáze ukočírovat růst organizace. Je pravděpodobné, že více členů v nejlepším věku pro vedení oddílů přirozeně povede k nárůstu počtu vedoucích oddílů a lidí při vedení oddílů. To nám pomůže lépe uspokojit poptávku kluků a holek po skautování a snad i trochu ulevit těm vedoucím, kteří se z vlastního pocitu zodpovědnosti vůči skautskému hnutí a svým členům a členkám věnují oddílům více, než je jim příjemné. Zatím se při zvládání růstu členské základny zaměřujeme především na dílčí opatření, jako je zvýšení počtu vzdělávacích kurzů, odstraňování překážek pro získání skautského vzdělání či zakládání nových oddílů. Stejného efektu ale můžeme docílit i vyšším počtem členů či a členek, kteří budou připraveni přijmout výzvu stát se skautskými vedoucími.

Třicátníci, čtyřicátníci, ruku na srdce, kdo z vás byste o sobě teď řekli, že jste v osmnácti byli dospělí? Kdo jste věděli, co chcete dělat, kam jít na školu, jakému se věnovat povolání, v čem podnikat? Já jsem to každopádně nevěděl… A teď si představte, že od vašich osmnáctin uteklo pět, deset, dvacet, třicet a více let. Mezitím se svět stal mnohonásobně komplikovanějším a méně předvídatelným. Dospíváme pomaleji než naši předci. Musíme se toho naučit víc, než museli oni.

Milí vedoucí oddílů, středisek a jejich pomocníci, mám na vás velkou prosbu. Přečtěte si pod odkazem na této stránce doporučení a zjištění Roverského odboru. Věnujte celou střediskovou radu svým rangers a roverům. Respektujte je jako samostatnou výchovnou kategorii a dejte jim stejnou péči, jakou dáváte světluškám, benjamínkům nebo skautům. Oni si to zaSlouží (pojďme jim to roverské heslo takhle pěkně s láskou otočit) a budou to skautským ideálům vracet, až budou sami připraveni.

  • Celou Zprávu o registraci 2021 si můžete přečíst ve Skautském zpravodajství. Připravil ji pro vás tým Jerryho, organizačního zpravodaje Výkonné rady.
  • Rovering v 15 bodech je dokument, který vám výstižně shrne vše podstatné o roveringu. Chcete-li začít pronikat do světa rangers a roverů, začněte třeba zde.
  • Přečtěte si závěry Roverského průzkumu, který několik let připravovala skupina dobrovolníků při Roverském odboru. 

O autorech

náčelník Junáka – českého skauta