Téma: recenze

– – – aděje na s – – –

Dostáváme někdy tak filozofické otázky, že na ně sami neznáme odpověď? Chceme v oddíle podpořit duchovní rozměr a neztratit se v něm?
-aděje na s---

Kniha – – – aděje na s – – – přináší příběh, který by mohl formovat nejen duchovní svět oddílu, ale i ten náš osobní. Její autorka Ludmila Muchová se na Jihočeské univerzitě zabývá metodou filozofie pro děti a náboženskou pedagogikou a v knize nám předkládá příběh první lásky adolescentů Adama a Evy, v němž se společensky střetává katolická víra a ateismus.

Už název knihy je hříčkou, která sama od sebe odkazuje na spád lidského života. Ten se, jak předmluva naznačuje, koná v útržcích a myšlenkových celcích. Tímto způsobem se dá kniha číst v různých variacích a není nutné se jí věnovat chronologicky. Kontemplativní pomlčky prostupují celou knihu, čímž také poskytují prostor pro myšlenky čtenáře.

Muchová je ve filozofických otázkách, argumentech i protiargumentech výjimečně citlivá, konstruktivní a dokáže správně odhadnout skupinu, na niž cílí. Odehrávající se romantický příběh, kterým prostupuje řada hluboce teologických otázek, z knihy snadno dělá nástroj pro zamyšlení se stravitelnou lehkostí. Už na přebalu se na několik takových otázek kniha ptá: Může někdo, kdo je veden dobrými důvody, v důsledku jednat špatně? Co dělá křesťana křesťanem, ne-li to, že chodí do kostela? Co je to pravda?

V průběhu čtení jsem přemítala, jak bych knihu mohla funkčně využít v oddílové praxi. První předpokládaný způsob je číst příběhy na pokračování a někdy pokračovat debatou, jindy nechat v posluchačích myšlenky samovolně doznít.

V tomto případě se však automaticky ztrácí kouzlo autorčiných pomlček a možnosti číst kapitoly v libovolném pořadí.

Další možností je zakomponovat některé z kapitol do programu v menších skupinkách. V příloze knihy autorka nabízí inspiraci k dalším otázkám a cvičení myšlenkových dovedností. Kniha v mých očích funguje jako mladší sestra slavného románu Sofiin svět od Josteina Gaardera. Jelikož není na místě porovnávat sourozence, řeknu jen, že se mi příběh Adama a Evy svým rozsahem a tematikou příběhu jeví jako dobrý začátek pro výchovu k duchovnu a teologii. Třeba se časem propracujete k dalším filozofickým a duchovním publikacím.

O autorech

Věnuje se duchovnímu programu na kurzu Velká Morava.