Téma: výchovní zpravodajové

Už zase ti otravní staříci… To budou prudit i na táboře?

Když chceš poznat, jak funguje oddíl, vydej se na jeho tábor. Právě tam se naplno ukážou silné i slabé stránky oddílu. Na táboře se může prohloubit vzájemná podpora, soudržnost či empatie, ale mohou se projevit i škodlivé vztahy. Pro výchovné zpravodaje je proto návštěva tábora takřka nezbytností. Jak ale na táboře nebýt vnímán jako kontrola, o kterou nikdo nestojí? Zkušení výchovní zpravodajové nabízejí několik tipů. 

  • Ujasni si, s čím na tábor přijíždíš. Chceš-li oddíl hlavně poznat, zdrž se komentářů. Chceš-li pomoci s konkrétními výchovnými otázkami, dobře odhadni, jakou formou své postřehy nejlépe předat.
  • Včas domluv návštěvu s vedením tábora. Můžete společně vybrat dny, kdy táborovou činnost poznáš nejlépe a budeš moct třeba i přiložit ruku k dílu. 
  • Přivez s sebou nejen buchtu, ale i nějaký program. Třeba sportovní, u kterého se vyskotačí i vedení. Mezioddílovou soutěž, zajímavý duchovní či vzdělávací program. Nebo něco extra, na co vedení tábora nemá samo kapacity nebo zkušenosti. Včas jej nabídni vedení tábora, ať s tvým vstupem počítají a nenabourá jim plány.
  • Zůstaň delší dobu. Alespoň přes noc, a pokud má táborové vedení zájem, klidně i několik dnů. Pomůžeš s přípravou a realizací aktivit, budeš mít dostatek času promluvit si s každým a oni budou mít čas na tebe. A hlavně, zažiješ poradu, plánování dalšího dne, uvidíš zapojení rádců a zbytku oddílu. Nasaješ atmosféru tábora. 
  • Vezmi s sebou parťáka. Vystačíte si tak spolu a vedoucí tábora nebudou mít pocit, že se ti musejí stále věnovat (ale zase pozor, ať nehrajete přesilovku).
  • Zdrž se poznámek před táborníky. „Takový bugr ve stanu! Kdo je tvůj rádce, aby tě naučil líp si uklízet? Véňo, pojď sem! Vysvětli tady Zubrovi, jak si má uklízet.“ Něco takového by nemělo od návštěvy nikdy zaznít. Zcela to podrývá autoritu vedení a nepřispívá to k přijetí a rozvoji vztahu založeného na důvěře a respektu. Hodnocení a rady vyslovuj ve správnou chvíli, kdy je slyší jen ti, komu jsou určeny, a když jsou na zpětnou vazbu připraveni a sami ji chtějí dostat. Klidně až při společné potáborové reflexi, pokud jsi na ni pozván. Nevyžádaná rada může být horší než rada žádná.

Děkuji Támhle, Dukátovi a Verče Kašparové za sdílení jejich nápadů. 

O autorech