Téma: gejzír

Sloužíme druhým i přírodě po celém světě!

Vydej se s námi na cestu kolem světa. Seznámíme tě s příběhy skautek a skautů, kteří nasazují své síly pro změnu k lepšímu tam, kde je právě potřeba. Vidíš ve svém okolí možnost něco změnit i ty?
Foto: scout.org

65 000 stromů proti suchu

Chorvatsko se v důsledku globálního oteplování stále častěji potýká s přírodními požáry. Tamní skauti přispěchali lesům své země na pomoc neotřelým způsobem. Z popela a zbytků dřeva po požárech nechali vyrobit tužky. Každý strom nakreslený vyrobenou tužkou, vyfocený a nahraný na web kampaně Boranka „vysadili zpět“ do postižených oblastí, které následně udržují. Do projektu se podařilo zapojit už přes 6 000 dobrovolníků a dobrovolnic nejen ze skautských řad, ale i z široké veřejnosti.

Hrdinové ze slumu

V chudinských čtvrtích Kolumbie je kvůli přítomnosti gangů násilí na denním pořádku. „Děti, které v takovém prostředí vyrůstají, necítí žádnou naději na lepší život.“ Takto popisuje vlastní zkušenost z dětství pětadvacetiletý skaut Camilo, který se zapojil do iniciativy kolumbijských skautů a vede spolu s dalšími vedoucími dva oddíly na předměstí Soachy pro pět set dětí. „Snažíme se do vymýšlení aktivit pro děti zapojit celou místní komunitu. Od té doby, co jsme tu, se počet gangů i jejich aktivita snížila.“

Vracím jim hlas

Pauline je třicetiletá skautka z Keni, která svůj volný čas věnuje pomoci dívkám ve své komunitě. Ty často nedokončí základní vzdělání, protože si nemohou dovolit menstruační pomůcky, nebo jsou provdávány už v devíti letech starým mužům. Často také utíkají z domova před strachem z pohlavního mrzačení. Pauline zorganizovala skupinu skautek, se kterými pořádá vzdělávací akce. Dívky se v rámci nich učí o svých právech, jak používat menstruační pomůcky i to, že mají možnost se v nesnázích někomu ozvat.

Úplná tma a ticho

Nejedná se o výzvu ze Tří orlích per, ale o podmínky, ve kterých singapurští roveři zachraňují mořské želvy. Na začátku každého léta se vydávají do rybářské osady Kampung Mangkok na východním pobřeží Malajsie, ze které v noci vyrážejí na dlouhé průzkumy pobřeží. Spolu s ochránci přírody tiše sledují, kde kladou želvy vajíčka, ty pak vyhrabou a přenesou do hnízd chráněných před pytláky. Během dne pomáhají místním a přitom se snaží šířit osvětu o ochraně přírody. Spolupráce trvá už více než deset let.

Slib jsem složil v pasťáku

Izraelští skauti se rozhodli přinést skauting těm, kteří si k němu nemohou najít cestu sami. Dohodli se s vězením Ofek pro mladistvé delikventy a začali v něm pořádat pravidelné schůzky zaměřené na skautské hodnoty a dovednosti. Z iniciativy se zrodil nový roverský kmen, díky kterému mají skauti z nápravného zařízení mnohem lepší šanci na úspěšný začátek další životní etapy.

Skauting s muzikou

V Turecku vznikla skautská kapela díky syrskému uprchlíkovi Majdovi. „Před válkou v Sýrii byla pro mě a moje kamarády skautská klubovna druhým domovem. Kvůli konfliktu jsem ale musel utéct do Turecka, kde jsem se naštěstí mohl stát členem skautského oddílu pro syrské uprchlíky. Pak mě napadlo spojit skauting s mojí další vášní – hudbou.“ Skautská kapela složená z roverů, kteří utekli před válkou v Sýrii jako Majd, si brzy získala velkou oblibu. „I když najednou musí žít v úplně cizí zemi, díky hudbě si skauti v naší kapele uvědomují, že přináší lidem něco dobrého, a cítí, že jejich život má smysl.“

O autorech

Jako koordinátorka mezinárodní spolupráce a členka zah