Téma: gejzír

Jak se zapojit?

Cesty ke komunitě, náměty na program
Foto: Radek Lampíř

Zapojení do místní komunity

Nejbližší místo, kde se můžeme učit vztahu ke společnosti, je naše obec, sousedství. S lidmi a společenstvím kolem nás si máme mnoho co nabídnout.

Zapojení do české společnosti

Mnohé z našich životů se váže na celou zemi. Ve spojení s dalšími občany napříč ní se můžeme zapojit do společenských či politických témat.

Zapojení do globální společnosti

Dohromady se zbytkem lidstva nakonec sdílíme celou planetu Zemi. Můžeme se učit chránit její kulturní i přírodní krásu a společně dělat svět lepším.

Ochrana přírody

Přirozeným místem pro naše zapojení je příroda. Lokálně můžeme pomoci s péčí o kousek krajiny, sázet stromy, čistit řeku, zasadit se o obnovu polních cest a remízků – to vše spíš než na vlastní pěst vždy ve spolupráci s místními autoritami. Můžeme se též zapojit do monitorování kvality vody či tahů ptactva, čímž dáme naší místní aktivitě přesah na celý stát. Z globálního hlediska se nabízí věnovat zejména tématu klimatických změn a hledat, co můžeme pro ochranu klimatu udělat u nás v Česku.

Pomoc potřebným

Velké životní lekce může našim členům přinášet pomoc těm, kteří ji potřebují. Možná jsou to místní senioři, jimž jsme schopni pomoci s něčím, na co už sami nestačí. Případně jim můžeme jen tak udělat radost společnou hrou, četbou, luštěním křížovek. Možná jsou to čeští lidé bez domova, kteří mohou roverům vyprávět své příběhy a kterým můžeme dohromady s charitou nabídnout třeba polévku či sbírku šatstva na zimu. Vždy bychom měli každopádně dělat jen to, co všichni zúčastnění opravdu ocení.

Rozvoj kultury, tradic a vztahů

Zapojení do společnosti není jen o vážných tématech – pěstování všemožných radostí je pro dobrý život komunity neméně důležité. V místě bydliště můžeme uspořádat amatérský filmový festival, výstavu fotek z expedice, divadelní představení, co nás jen napadne. Můžeme pozvat a zapojit ty, na něž často svět zapomíná: seniory, děti z dětského domova, paní z toho domu na konci obce. Naučíme se mnohé a když ta paní nebude chtít přijít, můžeme se jí aspoň zeptat, zda třeba nechce natřít plot.

Výchova k demokracii

Se vztahem ke komunitě se pojí rozvoj občanských návyků. Místně se lze zapojit do připomínkování územního plánu, pozvat si k debatě starostu, přinášet otázky na zastupitelstvo. Podobně se můžeme pouštět do debat o celostátních či globálních tématech. Diskuze jsou přitom dobrý odrazový můstek k další aktivitě. Ať už se naši členové zasadí o snížení povolené rychlosti před školou či o šíření petice za politické vězně v cizí zemi, snáze se naučí přijímat odpovědnost za svět kolem sebe.