Téma: historie

S programem pomůže i Svojsík

V září uplynulo 140 let od narození A. B. Svojsíka. Jak můžeme využít tuto tematiku pro oddílový program? A proč se máme historii vůbec věnovat?
Foto: Langhans

Nejprve krátce o Svojsíkovi

Antonín Svojsík se narodil 5. září 1876 v Praze. V mládí vstoupil do Sokola, byl i členem Českého pěveckého kvarteta, se kterým objel celý svět. Vystudoval učitelství a tělesnou výchovu. V roce 1911 podnikl cestu do Anglie, kde se osobně seznámil se skauty. O rok později vydal knihu Základy junáctví a uspořádal první skautský tábor u Lipnice. Založil spolek Junák – český skaut a byl vrcholným představitelem českého skautingu až do své smrti 17. září 1938.

Jak si výročí připomínáme?

Archiv Skautského institutu vytvořil několik projektů. Do půlky srpna se mohli čtenáři časopisu Skaut ucházet o odznak v soutěži Buď jako Svojsík, začátkem září pak proběhlo setkání na Orlovech, v místech zmíněného prvního tábora. Inspiraci je ale možné nabírat dál. Byť některé projekty již skončily, i nadále můžete být jako Svojsík, vymýšlet pro své členy další úkoly nebo navštívit Orlovskou myslivnu, kde je nově připraven program pro oddíly a kde jistě prožijete krásný víkend. Kromě toho probíhá až do konce října ve Skautském institutu na pražském Staroměstském náměstí výstava ke Svojsíkově výročí.

A jak mohu vytvořit program?

Práce s historií je důležitá. Z historie se můžeme poučit, lépe porozumíme osudovým okamžikům. Studováním minulosti posilujeme náš pocit sounáležitosti, jenž může pomoci při překlenutí generačních rozdílů. Učení historie však nesmí skončit u pouhého „suchého“ výkladu a následného zkoušení ze jmen, dat či událostí. Kromě základních znalostí historických fakt u členů pomáháme utvářet vlastní názor, učíme je argumentovat a hledat vlastní řešení v osudových okamžicích. Rozvíjíme i postoje k hodnotám. Historie by se ovšem měla členům podat záživně tak, aby je to bavilo a nadchlo. Sami pak musí cítit, že přijaté informace jsou přínosné a smysluplné. Řadu cest, jak na to, nabízí metodika Skautské odkazy.

Pokud jako činovníci vytváříte program na historii a ta vás samotné baví, máte napůl vyhráno. Ovšem nevadí, ani pokud zrovna dějepisu neholdujete. Zkuste si u vás vytipovat někoho, kdo buď historii studuje, anebo se jí jako amatér věnuje, popř. kontaktujte odborníka zvenčí a požádejte ho o spolupráci. 

Existuje mnoho způsobů, jak lze téma Svojsíka do programu zařadit. Každý z nich má za cíl trochu něco jiného. Čtení a vyprávění příběhů je prvním z nich. Přečtěte příběh „Jak mne náčelník vyvedl aprílem“, který např. členům ukáže lidskou stránku Svojsíka. Navštívil Svojsík někdy vaše město či poslal vašim předchůdcům dopis? Pracujte s autentickými dokumenty a ukazujte je členům. Posílí to podvědomí o skautské historii ve vašem městě. V rámci čtení zařaďte např. ukázku z knížky Základy junáctví na téma skautského zákona, což je výborný podklad pro diskuzi o zákonu dnes. Putujte na místa spjatá se Svojsíkem: v Praze navštivte krom výstavy na Staromáku hřbitov Slavín, dům v Náplavní ulici, kde Svojsík bydlel, apod. Využít můžete i připravenou hru Skautského institutu. 

I když uplynulo od narození Svojsíka 140 let, pevně věřím, že nám pomůže s oddílovým programem a že vás i vaše členy nadchne pro skautskou historii. 

Šantora Roman (Bobo) a kol.: Skautské století (Junák, 2012)

Vyčerpávající encyklopedie jednotlivých etap a příběhů skautské historie.

Kubínová Petra (Tkanička) a kol.: Skautské odkazy – metodika výchovy historií (Junák, 2014)

Příručka k práci s historickými tématy, obsahuje i konkrétní aktivity.

skautskyinstitut.cz/svojsik – webové stránky informující o projektech, které vznikly ku příležitosti výročí narození Svojsíka. Naleznete na nich i odkazy na digitalizované Svojsíkovy knihy.

skautskyinstitut.cz/blog/svojsikuv-rok-pribehy-skautskeho-stoleti – blog zaměřený na Svojsíka. Dočtete se zde zajímavých příběhů, např. Jak mne náčelník vyvedl aprílem. 

O autorech

Student chemie na PřF MU. Aktivně skautuje v Břeclavi. Ro