Téma: sloupek náčelníků

Podpis náčelníka

Foto: Petr Kalousek – Robinson

Na jedné z akcí k oslavám století skautingu v Českých Budějovicích byla mezi dalšími fotkami promítána fotografie skautské legitimace, kterou za první republiky podepsal vlastnoručně náčelník A. B. Svojsík. Během léta jsem na ten obrázek myslela při podepisování mnoha vůdcovských a jiných dekretů. Kolik členských legitimací ABS podepsal? A kolik dekretů ke kvalifikacím, vyznamenáním a výročím podepíšeme s náčelníkem v dnešní době? Jak dlouho by trvalo podepsat průkazky pro všech 55000 členů Junáka – českého skauta?

Přemýšlím, jak se změnilo postavení představitelů naší organizace za uplynulých 100 let. Jak se změnila očekávání vůči nim. Co stačí pro to, aby byli dnes náčelní a náčelník úspěšní, jak (a je to vůbec třeba?) se vyrovnat Svojsíkovi? Nejen proto, že se blíží valný sněm, přemýšlíme s radou náčelníků, co se nám povedlo, na co jsme zapomněli. Jak dokážeme zpracovávat podněty, které slýcháme na svých cestách nebo čteme na Facebooku, v mailech nebo potajmu, které se nesou šuškandou. Jedním z našich hlavních témat, se kterým objíždíme junácké kraje a vzdělávací akce, je Strategie Junáka do roku 2022. Na posledním jednání Náčelnictva před prázdninami jsme se věnovali její revizi a snažili se odpovědět na otázku, zda je Strategie spíše pro ústřední orgány, nebo pro hnutí. Jsme z toho nesví, Strategie nám přijde pro rozvoj Junáka zásadní, ale jeví se, že organizační jednotky ji vnímají jako přítěž a nevěří ji. Vypadá to, že nedokážeme najít argumenty, které by přesvědčily o opaku. I když, máme na to ještě minimálně půl roku, než se bude volit nové náčelnictvo a nová rada náčelníků.

Přemýšlím, zda by bratru Svojsíkovi stačilo vydat rozkaz: „Nyní všichni naplňujeme strategii!“ a tak by se stalo. Možná by tomu napomohl podpis na průkazce a podobenka v každé klubovně, osobní pouto na svého náčelníka. Nemáme tuto výsadu, málokdy nás na akcích, natož v tramvajích někdo poznává. Nejsme si jisti, jakou váhu má naše slovo.

I tak, snažíme se přemýšlet o skautingu a vést naši organizaci, jako bychom všem podepsali členskou průkazku, znali každého jedince a pro něj mysleli a utvářeli skauting opravdově, zodpovědně, nejlépe, jak umíme. Zajímá nás váš názor na to, jak se nám to daří, nejlépe při volbách na Valném sněmu. 

PS: Z otázek na náčelníky: Kolik času tomu věnujeme a kolik za to bereme? Záleží na ročním období, ale asi 10–20 hodin týdně. A jsme dobrovolníky jako každý vůdce oddílu, živíme se jiným civilním zaměstnáním a jsou nám propláceny pouze vynaložené náklady.

O autorech