Téma: ze světa

Ve spojení se světem

Chcete-li udržet prst na tepu světového skautingu, určitě by vás neměla minout naše nová rubrika dávkující pravidelné inspirace ze zahraničí

JOTA/JOTI

Zúčastněte se s oddílem akce, která je skvělou příležitostí, jak umožnit skautům a skautkám pocítit mezinárodní rozměr skautingu na vlastní kůži, bez nutnosti velkých příprav a cestování!

JOTA/JOTI je celosvětové virtuální jamboree pořádané každoročně třetí víkend v říjnu na rádiových vlnách (Jamboree On The Air) a po internetu (Jamboree On The Internet). Letošní ročník se bude konat o víkendu 14. – 16. října 2016. Pokud se chcete s oddílem zúčastnit, je nejvyšší čas začít s plánováním a nachystat se. Nakolik se do akce zapojíte, je samozřejmě na vás, my vám níže přinášíme několik tipů, jak na to.

Všechny potřebné informace o akci naleznete na webové stránce jotajoti.info, na které probíhá i registrace. Také tam najdete tipy na aktivity a výzvy, které můžete s oddílem během víkendu vyzkoušet. Užitečná je i sekce “Idea Box”, která umožňuje sdílet a čerpat inspiraci na aktivity navzájem mezi účastníky. Každý rok je pro jamboree vybráno téma či motto, které může být další inspirací při vymýšlení programu pro váš oddíl. Letos jím je „Discover our world“, což přímo vybízí k poznávání jiných skautských zvyklostí a kultur skrze spojení se skauty z celého světa.

Před akcí

Je důležité zamyslet se nad tím, co si od účasti na JOTA/JOTI slibujete, a stanovit si cíle, na základě kterých budete akci plánovat. Nebojte se k tomuto rozhodování přizvat členy oddílu a nezapomeňte zohlednit i jejich jazykové schopnosti. Ať už se sejdete v klubovně na jedno odpoledne, nebo jamboree zasvětíte celou víkendovou výpravu, ať bude vaším cílem najít partnerský oddíl pro delší spolupráci na nějakém projektu, či si budete “jen” chtít procvičit angličtinu a zjistit, jak se skautuje třeba v Indonésii, je dobré si předem připravit nějaké informace o vašem oddíle i českém skautingu, které budete moci sdílet se zvědavými skauty odjinud. Nejlepší jsou samozřejmě fotografie, promyslete však dopředu jejich velikost, abyste neměli problém s odesíláním…

Tipy na aktivity

  • JamPuz (Jamboree Puzzle) – Každá lokace získá při registraci identifikační kód, cílem této aktivity je totiž získat od ostatních co nejvíce kódů. Získávání kódů je ale jen prostředek pro navázání komunikace. Vymyslete společně s oddílem či družinou seznam otázek, které vás zajímají o skautingu v jiných zemích, a při vyměňování kódů sbírejte odpovědi. Můžete si v klubovně vyvěsit mapu světa a barevnými špendlíky si značit místa, na kterých jste s někým komunikovali.
  • TheGoals.org – Nová mobilní aplikace, která umožňuje seznámit se se sedmnácti cíli udržitelného rozvoje (SDGs), vydanými OSN, a přináší tipy, jak s nimi pracovat. JOTA/JOTI je skvělou příležitostí, jak o cílech mluvit v mezinárodní komunitě a třeba začít společně s jiným oddílem pracovat na projektu, který i málem přispěje k jejich naplnění.
  • The Lab – Už jste někdy s oddílem zkoušeli vyrobit vlastní baterku nebo rádiový přijímač? Sekce, kde najdete tipy na osmnáct zajímavých experimentů, které můžete během víkendu vyzkoušet, a fotky či video z jejich realizace potom sdílet s ostatními.

jotajoti.info – oficiální web akce, kde najdete více informací k jednotlivým aktivitám.

Za obzor (2013, Junák)

Metodická příručka s dalšími tipy na aktivity pro JOTA/JOTI a přehledem o jiných projektech se zahraničním přesahem.

Velké akce slouží k rozvoji dětí (Lukáš Šlehofer – Šlehy, časopis Skauting, únor 2016)

Jak z akce vytěžit metodicky maximum

O autorech

Podílí se na programu Skautského institutu v Brně a tout