Téma: vlčata–světlušky

Pro vodu i chleba vyrazte s dětmi

Zapojte vlčata a světlušky do chodu tábora
Foto: Lucie Horáková – Basa

Jako každý táborový den, i dnes mírním rozčílená vlčata, která se nedostala do táborové kuchyně. Právě pomoc u rozžhavených kamen a velkého nerezového pultu je na letošním táboře největší hit. Jak jsme toho docílili? Úplně obyčejně. Nabídli jsme dětem práci a s tím i zážitky, které jinde nezažijí. Zdá se vám to jako utopie? Rozhodně ne, je to úplně jednoduché.

Táboření se nebojte

Na práci na táboře by neměli mít monopol jen účastníci ve skautském věku a starší. Děti na prvním stupni základní školy sice nejsou ještě dostatečně silné nebo zručné, zato mají velkou chuť objevovat nové a nepoznané. Po úpravě pravidel tak můžete bez obav opravdově tábořit i s nimi. 

Pokud už v nižším věku začnete děti učit, že je normální se starat o sebe i ostatní, v budoucnu tento návyk velmi oceníte. Kromě toho, že jednotlivé tábornické činnosti postupně ovládnou, budou mít k práci na táboře ale i během roku jiný přístup. Pokud vlčata i světlušky zapojíme do jednotlivých prací, už za mlada se dozvědí, co všechno je potřeba na táboře zajistit. Zjistí, jak náročné je dojet pro pitnou vodu do kilometr vzdálené studánky, kolik stojí večeře pro celý tábor nebo kolik dřeva se spálí během vaření oběda pro všechny táborníky. Zapojení vede k poznatkům, kolik práce za hladkým průběhem stojí, a tak si budou potravin, dřeva nebo vody více vážit.

Trpělivost především

Vlčata a světlušky nezvládnou stejný objem práce jako skauti a skautky. Naším cílem není, abychom se o sebe s dětmi zvládli na sto procent postarat sami. Je ale důležité se o to snažit a neupřednostňovat hry a zábavu před tábořením a prací.

Děti na táboře zvládnou velkou paletu činností. Důležitou součástí jsou však stále vedoucí, kteří jim při práci pomáhají s optimismem a stoprocentním nasazením. Vlčata ani světlušky nemůžeme nechat samostatně vykonávat nějakou činnost. Hlavní úlohou vedoucích je děti jednotlivé úkoly pozvolna a pomalu učit. Je možné, že děti budou potřebovat konkrétní práci ukázat několikrát a osvojení potrvá delší dobu. U nás jsme se třeba půlku dne učili zapalovat svíčku sirkami. Nebuďte tedy smutní, pokud něco dětem hned nejde. Nemají ještě dostatečně dobře vyvinutou motoriku a některé činnosti jim zkrátka trvají, než je dostanou do ruky. Děti nenechávejte pracovat samotné také z důvodu bezpečnosti.

Hurá do práce

Když už víme, proč je důležité děti do práce zapojovat, pojďme si načrtnout jednotlivé aktivity, které mohou vlčata a světlušky na táboře dělat.

Doma se do kuchyně zpravidla děti dostanou jen velmi zřídka. Budou vám tedy neuvěřitelně vděčné, pokud je tam pustíte vy. Zapomeňte ale na otravné umývání nádobí a drhnutí připálených hrnců. Děti mnohem raději čistí a krájí zeleninu, míchají polévku nebo chystají či dochucují čaj. Největší odměnou pro ně po práci v kuchyni je podílení se na vydávání jídla pro ostatní táborníky.

U nás na táboře jsme kluky začali učit rozdělávat oheň pod kamny nebo v kotli. Velmi oblíbenou aktivitou pro tuto věkovou kategorii je také tvorba nákupních seznamů. Děti tak do lednice nebo místa, kde máte uskladněné potraviny, posíláte na výzvědy a společně tvoříte seznam, co vám chybí a co musíte na další jídlo dokoupit. Stejně důležité je také uskladnit všechny potraviny po návratu z nákupu. Děti se orientují ve vašich uskladňovacích prostorech a když je pošlete pro brambory, donesou vám je vcukuletu.

Ti odvážní mohou poslat děti s vedoucím na drobný nákup. Třeba pro chybějící rýži na oběd, chleba do místního pekařství nebo maso na nedělní řízky. Dejte jim určitý obnos peněz, který by jim měl stačit, s úkolem, že se do této částky musí s nákupem vejít.

S vlčaty a světluškami můžete také vyrazit pro vodu, kde vám mohou přidržovat barely při plnění. Vypravte se na dřevo, sbírání klestí je ideální práce pro tuto věkovou kategorii.

Pár shrnutí na závěr:

  • Práce by měla být náročná adekvátně k věku dětí, abychom je příliš nevyčerpali. Při práci je také důležitá zábava. 
  • Jednotlivé tábornické činnosti vám mohou trvat déle, než jste běžně zvyklí. Počítejte s tím.
  • U dětí musí být vždy vedoucí, který je trpělivý a chápavý. Důležité je, aby se s nimi podílel na práci a v činnosti jim důvěřoval.

O autorech

Vede vlčáckou smečku v Břeclavi. Nebojácná propagátor