Téma: komentář

Mysli na svou oddílovou radu

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

Z registrace i sond do roveringu víme, že velká většina členů Junáka v roverském věku pomáhá s vedením oddílu. Domnívám se, že jako organizace na tyto mladé vedoucí i jejich pomocníky zapomínáme. Zapomínáme, že mladí lidé v oddílové radě potřebují mít vedle oddílu i čas na svůj vlastní rozvoj.

Samozřejmě, že práce s dětmi člověka výrazně rozvíjí, ale dostane se skutečně na všechny oblasti našeho osobního rozvoje (fyzickou, emocionální, psychickou, duševní, …)? Obávám se, že nikoliv. Když jsem ve svých 17 letech de facto přebíral oddíl, začal jsem se zlepšovat v práci s lidmi obecně, v natáčení filmů, v práci s Excelem, v odhadu, kolik jídla uvařit, a mnoha dalších praktických věcech, ale například mé schopnosti vyjadřovat své emoce nebo navazovat a udržovat partnerské vztahy zůstaly pěkných pár let u ledu.

Seberozvoj po všech stránkách – to je přece rovering! Nedokázali bychom tedy tu a tam v oddílové radě myslet vedle mladších členů i sami na sebe a „spáchat“ tu a tam nějaký roverský program? Není třeba rovnou zakládat kmen, ale pro začátek je možné udělat jeden dva programy za rok. A lze si i představit silné propojení s potřebami oddílu: když chceme pro skauty připravit program o slibu a zákonu, nebude lepší, když si předtím v radě uděláme prostor si znovu ujasnit, co to znamená pro nás, jaké máme hodnoty? Nebude naše práce s dětmi fungovat lépe, když si uděláme pořádek ve svých citech a prožitcích?

Možná se to ve vašem oddíle už děje – pojďme si jasně říct: „Má to smysl!“ Vím, je to další věc na již tak velké hromadě povinností „ideálního vůdce“ – netřeba se hned trápit tím, že to nezvládneme dokonale. Ale když nám někde zbude trochu času, zkusme ho investovat do osobního růstu dospělých a dospívajících. A pokud nám na takové aktivity již energie nezbývá, nebojme se vypustit z plánu jednu z mnoha akcí pro děti a místo ní dát jednu akci pro rovery, pro nás. Prospěje nám to. Zároveň však věřím, že když se vůdce (oddílový či střediskový) dobře postará o svůj tým, tak potom jeho tým může zastat obrovskou část péče o mladší členy.