Téma: péče o sebe

Kreativita jako očista

Často máme pocit, že být kreativní je jen prostředkem k dosažení výsledku. Tvořivost je přitom jedna z činností, u kterých lze opravdu ocenit celý proces
Foto: fotohavlin.cz

Jelikož kreativní činnost tolik nezávisí na logice ani na posloupnosti úkolů, které nás mohou ve škole a v práci dohánět k šílenství, pomáhá nám odpoutat se od každodenní únavy a rutiny. Samozřejmě existují kreativní práce, které jsou zaměřené na finální produkt, ale tentokrát se podíváme na tvořivost v neprofesionálním prostředí a ve vztahu k našemu duševnímu zdraví.

Pět důvodů, proč si najít
tvořivou chvilku

1. Sbohem negativitě

Tvořivá činnost nám může pomoci odvést myšlenky od všeho negativního, co se událo. Ve chvíli, kdy jen čmáráme, brnkáme na kytaru či píšeme na papír, co nás napadne, náš mozek konečně přestane sledovat dráhu problém → řešení. Potom už je jen otázkou času, kdy se v mysli přesuneme do pozoruhodnějších končin. Možná nás čeká fantastické dobrodružství, které nás pohltí, zatímco se naše ruce míhají po papíře. Třeba se necháme unášet hravými tóny strun a nebudeme myslet na nic. Nebo si možná vybijeme vztek psaním všeho zlého na papír, který pak vyhodíme, a skoncujeme tak s negativitou, která nás tížila. Zde opravdu platí, že fantazii se meze nekladou. Nemusíme zakončit svou tvorbu výsledkem, který bude umělecky přínosný, stačí, že zklidníme svou mysl nebo emoce jinou činností.

2. Heuréka

Tímto způsobem se také můžeme dobádat nových řešení k našim problémům. Určitě už se vám někdy stalo, že vás odpovědi na otázky napadly ve vaně nebo v posteli. Naše mysl je uvolněná a když nad daným problémem zrovna aktivně nepřemýšlí, stane se, že neotřelé řešení na nás náhle vyskočí z našeho podvědomí. Ne vždy, když jsme zamotaní v nějakých potížích, ale máme možnost si dát šlofíka či skočit do sprchy. Od toho je tu kreativita. Pár minut háčkování, vyřezávání, nebo i hraní Dračáku nás snadno dovede k jiným myšlenkám a odsune problémy do pozadí. Odkud se buď vrátí i s řešením, nebo alespoň se sníženou naléhavostí.

3. Odpočívej aktivně

Navíc nám tvořivá činnost dává možnost odpočinout si bez onoho provinilého pocitu, který máme, když strávíme odpoledne u televize nebo pospáváním. Naše ruce se hýbou, naše mysl je aktivní, i když ne vždy zaměřená. Řídíme svou tvorbu, místo abychom jen pasivně přijímali podněty. Tím, že něco skutečně děláme, a to sami od sebe a pro sebe, máme možnost být stále nějak produktivní a získáváme pocit zadostiučinění a naplnění.

4. Mám se zač pochválit

K tomu se nemusíme starat o kvalitu výsledku. Něco se nám nepovedlo? Nevadí, nikdo to nemusí vidět. Podařilo se nám vytvořit něco unikátního? Skvělé, podělíme se o to třeba s přáteli nebo s rodinou. V obou případech si můžeme říct: „Byl/a jsem produktivní. Něco jsem dělal/a.“ Přispíváme tím k pozitivnímu sebehodnocení, protože bez ohledu na výsledek jsme něco stvořili a máme pocit, že náš čas nebyl promarněný.

5. Zjistím, co mě baví

Samozřejmě ne vždy nás hned napadne, co dělat a tvořit. K tomu můžeme využít následující kartičky. Můžeme si některou náhodně vybrat a zkusit, co nás zaujme. Třeba to bude něco, co už nás baví, nebo něco úplně nového. Anebo zjistíme, že tahle činnost rozhodně není pro nás. To nevadí, alespoň jsme něco zkusili a v budoucnu se tomu můžeme vyhnout. Kartičky se pak můžou hodit i na společné akce a pomoci nám s případnou nečekanou mezerou v programu. Navíc si kdykoliv můžeme vytvořit kartičky další a mít do zásoby úctyhodné množství kreativních aktivit. Přece jen, to my jsme tvůrci svého osudu.

O autorech

Překladatelka, milovnice angličtiny a dobrých příběh