Téma: sloupek

Změna bolí bez rozdílu věku

Foto: archiv ZVaS

„… a proč je potřeba to měnit, když už to třicet let perfektně funguje?“ ptá se člen kmene dospělých na střediskové radě vedoucího oddílu. A dodá pár postesků, že současný skauting se ubírá zvláštním směrem, kterému vůbec nerozumí. Že prý jim kdysi stačilo vyrazit na víkend s batohem do přírody a my pořád vymýšlíme zbytečné novoty.

Přicházet s potřebnými novinkami ve vlastním oddíle či středisku může být náročné. O celém procesu píšeme na okolních stránkách. Pokud je ale nutné kromě veškeré této práce vysvětlovat potřebu změny také ostatním, konzervativnějším členům, může se celý proces ještě více zamotat. Jelikož je skautské hnutí přístupné všem, potkávají se i zde také členové s různými názory a přístupy. Těžko bychom tedy hledali středisko, v němž panuje jednota v přístupu k dětem nebo například ve výchovných prostředcích.

Tyto řádky jsou adresovány především mladším vedoucím, kteří se potýkají s neporozuměním těch starších. Ráda bych vás podpořila a dodala vám odvahu, abyste zvládli oponovat třeba i členům, kteří vám připadají konzervativní. Sama jsem v podobné situaci byla několikrát a ne vždy jsem se ctí zvládla reagovat na výtky. Starší členové to nemyslí zle. Na dobu v oddílech často vzpomínají jako na jedno ze svých nejlepších období života – plné zábavy, kamarádů a dobrodružství. Ne vždy je napadne, že jako vedoucí se snažíme dětem nabídnout všeobecný rozvoj a možnosti, jak je posouvat. Je tedy na nás ukázat starším generacím jiný rozměr oddílu / skautingu či výchovy, než jak ji znají.

Přicházíme totiž se změnami, jejichž smysl vidíme proto, že s dětmi pravidelně pracujeme a víme, co potřebují. Právě argumentace bývalých či starších členů může být dobrým cvičením, jak chystané změny prezentovat dětem, rodičům či střediskové radě. Při debatě je ubezpečte, že si ceníte jejich rad, přesto vidíte smysl v tom, věnovat se vámi vybraným věcem.

Zároveň neklesejte na mysli, že se starší generací je to vždy náročné. Podobně jako někdy vnímáme ty starší, můžeme se jednou míjet v názorech s mladšími členy. Ostatně není od věci se naučit chápat názory starších členů, protože v budoucnu budeme muset prokázat stejné pochopení těm, kteří do oddílů či středisek přijdou po nás a budou mít nové, svěží nápady či pohled na výchovu. Změna bývá náročná pro všechny bez rozdílu věku a ne všichni ji umíme ustát. Pomůže, pokud budeme přijímat názory mladších i starších členů. I oni se učí nás respektovat, aby přicházející novinky byly pro nás všechny co nejméně bolestivé.

Vedoucí břeclavské smečky vlčat.