Téma: instant

FakeUp Night

Foto: David Sochor

Jaké jsou vaše vlastní zkušenosti s falešnými zprávami (fake news) a konspiračními teoriemi? Už jste se někdy nechali napálit a zpětně nechápete, jak k něčemu takovému mohlo dojít? Pak určitě budete mít čím přispět do diskuzí, které rozproudí sdílený večer ve stylu FuckUp Night.

Cíl:Účastníci programu si uvědomí, kdy se sami nechali napálit, dokáží to sdílet s ostatními a jsou díky ostatním poučeni o větší škále triků, které na ně někdo může zkoušet.
Účastníci:Skupina dospělých, např. oddílová rada.
Délka:Cca 1‚5 hodiny.

V dnešní záplavě informací občas nestíháme vybírat ty pravé a tu a tam uvěříme zprávě, která je zcela smyšlená či zavádějící. V redakci Skautingu jsme se shodli, že je důležité o vlastních omylech mluvit. Že sdílením s ostatními je možné se na další nástrahy připravit. Chybami se člověk učí, proč se tedy nepoučit společně?

Uspořádejte pro ostatní vedoucí večer plný přiznání. Vyzvěte je ke sdílení momentů, kdy se nechali napálit a uvěřili smyšlené zprávě.

Samotný večer může mít více podob. Největším oříškem bude hned zkraje vyvolat v účastnících potřebné vzpomínky. Pomoci může inspirace. Než z nich budete tahat rozumy, můžete pro připomenutí představit známé kauzy, konspirační teorie či smyšlenky posledních měsíců. Stačí jednoduché ukázky doplněné přiznáním, na čem jste se nachytali vy.

Pak jsou na řadě oni. Mohou si připravit krátké prezentace, ukázat zprávy na webu, tvořit koláže historek – možností je celá řada a občas stačí pouhé slovní představení v kolečku. My jsme si pro inspiraci vzali obrázkové kartičky ze stolní hry Babičko, vyprávěj. Každý si vylosoval deset kartiček a k jedné musel přijít na příběh, kdy se nechal napálit. Vzhledem k nižšímu věku účastníků jsme povolili i napálení reklamou. Jednotliví účastníci nakonec i díky cizím příběhům každý přišli na 3–5 situací, kdy je někdo napálil, z nichž zpravidla 1–2 kauzy byly opravdu mediální.

Závěrem poděkujte účastníkům za sdílení a zeptejte se, jestli je některé příběhy překvapily a jestli si přitom uvědomili něco nového. Pokuste se společně pojmenovat, čím to bylo, že jste falešným zprávám naletěli, a co můžete dělat, abyste příště byli obezřetnější.

Lobuje za roverská témata ve svém středisku i jinde. O n