Téma: editorial

Budoucnost skautských časopisů

Začátek roku bývá příležitostí pustit se do práce s novou energií. Do kluboven přicházejí nováčci, střádají se oddílové plány a všichni jsou plní nápadů, co nového letos podnikneme.

Nedlouho poté dorážejí do schránek všech skautů a skautek také první časopisy. Jaké asi budou, říkáme si. Budou se dětem líbit? Přinesou vedoucím nějakou opravdu použitelnou inspiraci? Najdeme si na ně vůbec čas? Naučíme se s nimi letos konečně pracovat? A nepřežil se už náhodou koncept těchto rozesílaných tiskovin?

V zimě prošla naše periodika rozsáhlým průzkumem, který uvedeným otázkám naznačil možné odpovědi. Ukazuje se, že pokud někde opravdu klopýtáme, tak ve schopnosti věnovat časopisům pozornost a efektivně s nimi pracovat, třebaže bychom o to my i naši členové stáli. Časopisy jistě nepředstavují – a ani by neměly představovat – zásadní prvek oddílového programu, přesto mohou být užitečným nástrojem navíc. Rozhodli jsme se proto věnovat práci s nimi první letošní číslo, pokusit se jejich úlohu vyjasnit a nabídnout cesty, jimiž se může zapojení zvláště dětských titulů ubírat.

Skoro by se hodilo dodat, že už snad tedy bude úloha časopisů jednou provždy vyřešena. Ve skutečnosti si ale žádá – jako možná každá činnost – neustálé hledání. Budoucnost toho, kam se budou časopisy dále ubírat, tak držíme v rukou my všichni. Vyžaduje energii na straně oddílů – a tu jsme se rozhodli podpořit zavedením pravidelného metodického servisu, jenž s každým číslem přinese tipy, jak z aktuálního Světýlka a Skauta vytěžit co nejvíce.

Toto vědomí nás také vedlo k překreslení celkové podoby Skautingu. Vedle nové grafiky, která vychází ze skautského vizuálního stylu, je to hlavně rozdělení časopisu do čtyř sekcí a zavedení nových rubrik a formátů. Každému číslu bude dominovat Téma, tvořené několika hlavními články a řadou námětů k programu, především osvědčenou formou instantů, kterou jsme navíc obohatili o pilotáže, tedy přinášení zkušeností ze skutečné realizace. V sekci Fórum nabízíme všeobecnou inspiraci pro skautskou výchovu, snahu posouvat ji dál, výše a hlouběji, především ale poskytovat k řadě výchovných otázek různé pohledy, jež kultivují diskusi i hledání odpovědí u každého čtenáře. Sezóna dále představuje metodickou podporu vztaženou k aktuálnímu období roku, ať je to nynější článek k práci s nováčky anebo pravidelné vycházky do přírody. Na konci časopisu pak vždy najdete Rozhlednu – místo osvěžující váš přehled o tom, co se ve výchově děje jinde a mohlo by vás třeba zajímat.

Podobu časopisu budeme hledat stále dál a průběžně ji inovovat dle zkušeností a ohlasů, které přinese. Budeme tak velmi vděční za vaši odezvu a zpětnou vazbu, stejně jako za případné návrhy témat, o nichž byste chtěli číst. Celkově bychom rádi více oživili komunikaci a spolupráci s čtenářskou komunitou – s vydáním tohoto čísla tak startujeme novou notu naší facebookové stránky a v průběhu roku nás budete moci častěji potkávat na některých akcích nebo přistihnout při spolupráci se vzdělávacími kurzy. Určitě přitom uvítáme, budete-li mít zájem se na něčem z toho podílet – ať už si myslíte, že máte co říct k nějakému tématu, nebo byste třeba rádi ve svém oddíle pilotovali naše instanty, neváhejte se na nás obrátit!

Časopis Skauting změnil vedení i většinu týmu, přesto se snažíme na práci dosavadních redaktorů navazovat, vždyť právě o jejich ramena se nyní můžeme snažit opřít. Na tomto místě tak patří zasloužený dík Kátě, která vedla redakci v posledních třech letech, podílela se na směřování nové koncepce a nyní se věnuje koordinaci všech časopisů, které ústředí vydává. Není tak náhodou, že můžete čtení našeho hlavního tématu začít právě článkem od ní.

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk