Téma: literatura

Určovací příručky vhodné pro skautskou praxi

Foto: pxhere.com

Jednotlivé druhy rostlin, hub, živočichů a mikroorganismů jsou základními kameny dění v přírodě. Jejich poznání je tedy to, čím bychom měli při svých toulkách do přírody začít.

Ještě před výletem do přírody je vhodné prolistovat si doma atlas rostlin, hub a živočichů a uvědomit si, jaké prostředí navštívíme (louka, les, hory, okolí vody), abychom si udělali představu, které druhy můžeme v dané lokalitě nalézt. Do batohu si přibalíme i nějaké určovací příručky a případné další vybavení (dalekohled na sledování ptáků, lupu na rostliny apod.). Inspirovat se lze např. v e-obchůdku Rezekvítku, kde lze pořídit zdařilé určovací klíče a další inspirativní literaturu. Pak už zbývá jen vyrazit na výpravu za poznáním.

U nás můžeme najít desítky tisíc druhů rostlin a živočichů, z nichž alespoň nejběžnější lze poznávat poměrně jednoduše. Můžeme začít průzkumem okolí bydliště, tábořiště, chalupy, srovnávat různá území ČR a biotopy, apod. Postupně zjistíme, jak příroda funguje a jak to souvisí s lidskými aktivitami. Je to nikdy nekončící dobrodružství.

Pro první seznámení s konkrétními druhy doporučujeme navštívit exkurzi vedenou odborníkem, např. někým z České botanické společnosti, z centra ekologické výchovy, správy CHKO nebo NP, či požádat o pomoc zkušenějšího kamaráda. Každá taková exkurze je přínosná a zajímavá. Např. komentované vycházky České společnosti ornitologické (často spojené s odchytem a demonstrací živých ptáků) jsou vhodné i z hlediska seznámení se s ptačími hlasy. Ty si lze poslechnout i v rámci projektu Českého rozhlasu Hlas pro tento den. Stránka společnosti umožňuje pozorovaného ptáka rovněž dle několika jednoduchých kritérií určit.

Botanickým začátečníkům lze doporučit publikaci Co tu kvete? Originální průvodce přírodou. Kresby umožňují rostliny dobře určit podle tvarů a barev květů, stavby rostliny a stanoviště. Další knížky z řady Průvodce přírodou (např. Trávy, Keře či Stromy) od Ikaru jsou doplněny barevnými fotografiemi, které jsou někdy méně přehledné než kresby. Zájemci v nich naleznou nejběžnější druhy rostlin. Majitelé chytrých telefonů mohou navštívit flora.upol.cz/kvetena (brzy by měla být k dispozici mobilní aplikace) a vyzkoušet si interaktivní určení nalezené rostliny. Houbařským začátečníkům doporučujeme Aplikaci na houby.

Existuje celá řada skvělých atlasů živočichů i rostlin, které ale zpravidla neobsahují jednoduchý klíč, podle kterého by bylo možné živáčka rychle určit jinak než prolistováním knížky. Prozkoumání celé publikace ovšem poskytne celkový přehled biodiverzity ČR. Lze doporučit např. Rostliny luk a pastvin od Academie nebo řadu Naše květena Ottovy encyklopedie. Na obratlovce poslouží řada Atlasy od Academie (Savci či Atlas ryb, obojživelníků a plazů). Edice zpřístupňuje v celé své šíři i pavouky, motýly, žahadlové blanokřídlé, vážky či rovnokřídlé. (Atlasy jsou vybaveny dokonalým určovacím klíčem. Nejen cvrččí housličky, ale i všeliká skřípání, mlaskání a klapání si lze poslechnout na CD.) Pro přehled měkkýšů doporučujeme Měkkýše České a Slovenské republiky (nakladatelství Kabourek).

Malakozooložka z Katedry biologie a environmentálních stu
Botanik z Přírodovědecké fakulty UK a v Botanického ús