Téma: komentář

Umíme využívat možnosti našich časopisů?

Foto: Filip Komenda - Klacek

Stojí téměř 10 milionů korun, má k nim přístup většina organizace, ale tak trochu nevíme, co s nimi. O čem je řeč? Ano, o skautských časopisech. Většině z nás chodí do schránek, nabízí inspiraci a rozšiřují nám možnosti praktického skautování.

Šestici skautských časopisů můžeme zařadit do kategorie komunitních médií, což jsou soukromá média, jejichž cílem není vydělávat, ale sloužit komunitě, v našem případě jednotlivým věkovým kategoriím. Skautské časopisy nejsou určeny pro běžného čtenáře, jelikož primárně cílí na členstvo Junáka – českého skauta. K tomu jednotlivé redakce využívají specifické prostředky, např. mají vlastní jazyk, předpokládají určitý rámec vědomostí ohledně skautingu, odebírá je pouze členstvo Junáka apod.

O čem se vlastně bavíme?

Naše komunita k roku 2023 čítá 75 650 lidí a časopisy chodí celkem na 60 552 adres. Zároveň je nutno uvést, že ne všichni členové Junáka odebírají časopis, někteří jich naopak odebírají více.

Hnutí samozřejmě vydáváním časopisů sleduje určité cíle, časopisy však nejsou PR nástrojem organizace. Redakce jednotlivých časopisů mají, co se týče obsahu, volnou ruku, a mohou tak vznášet kritické hlasy směrem dovnitř hnutí a dávat prostor „disidentským“ názorům a alternativním proudům. Do obsahu časopisů nikdo z vedení Junáka přímo nezasahuje, směřování časopisů je však korigováno prostřednictvím cílů, jejichž naplnění ústředí pravidelně vyhodnocuje.

Časopisy mohou být užitečné, budeme-li chtít

V ideálním případě komunitní média podporují členy komunity: skauti tvoří skautský časopis pro skauty. Časopisy nám nabízí takový obsah, který v jiných médiích nemáme, např. skautské metodiky, připravený program, události z hnutí či prostor pro rozvoj diskuze uvnitř hnutí. Do časopisů, zejména těch pro dospělé, se může zapojit každý, kdo o to má zájem, čímž skautské časopisy přispívají k demokratizaci celého hnutí.

Foto: Monika Zárubová – Máňa

Tiskovina zasílaná každé dva měsíce do schránky může představovat poslední médium, které mnohé děti fyzicky odebírají. Díky ní mohou dostat skauting domů, věnovat se textu svým tempem a samostatně vnímat skautské myšlenky i mimo schůzky a výpravy.

Aby nám časopisy sloužily, musíme jim věnovat svůj čas. Po detailnějším seznámení s časopisem pro svěřenou věkovou kategorii zjistíme, které rubriky by nám mohly být užitečné pro plánování výpravy či schůzky. Dětské časopisy mohou být často inspirací pro program, ale nabízí také možnost pracovat na akcích přímo s nimi – vyčleňte si na výpravách (např. po cestě vlakem) čas na společné čtení a povídejte si o tom, co vás v časopisu zaujalo.

Každý časopis něco stojí

Jak se vypořádat s argumentem, že časopisy jsou pro organizaci drahé? I to bylo jedno z témat, na které se zaměřovala rozsáhlá analýza časopisů z ledna 2023. Z ní vyšlo, že třetina lidí by si připlatila nad rámec registračního poplatku. Více lidí by také chtělo stejně kvalitní časopis za vyšší cenu než naopak, popř. dostávat méně čísel ročně.

Financování je obecně největší riziko všech komunitních médií. Peníze mohou pocházet z příspěvků státu, vlastních zdrojů nebo z prodeje inzerce. Junák využívá financování skrze členské příspěvky a prodej reklamy. Veškeré náklady na časopisy se ještě snižují tím, že se využívá dobrovolnické práce většiny redakce, téměř veškerý obsah lidé píší zdarma.

Skautské časopisy stojí organizaci přibližně 10 milionů korun ročně, což zní jako velká částka, která, když se přepočítá na jeden výtisk, vychází na 15 až 20 korun, což je ve srovnání s komerčními časopisy velmi slušné.

Velkou slabinou skautských časopisů je, že nemáme přesná data, pro koho časopis píšeme a jak je oddíly využívají nebo k čemu vlastně časopisy slouží. Z pohledu vedoucího oddílu bychom měli chtít po hnutí systémovou změnu v přístupu k časopisům, zároveň musíme začít sami – časopisy připomínat na kurzech, celostátních i lokálních akcích či na sociálních sítích. V našich časopisech máme skrytý potenciál, který může dobře fungovat, pokud to budeme požadovat.

O autorech

Skautuje v Lanškrouně a v SI v Olomouci. Spoluvede Roversk