Téma: komentář

Jak vypadá zasedání náčelnictva?

Jak fungují nejvyšší patra českého skautingu? Kdo to celé řídí? A proč by toho někdo chtěl být součástí?
Foto: Petr Kalousek – Robinson

Tyto a podobné otázky se mi honily hlavou, a tak jsem Náčelnictvu asi týden před březnovým zasedáním napsal, zda bych se mohl přijít podívat. Odpověď byla kladná a rovnou jsem dostal přístup k podkladům jednání. Některá témata mi byla blízká a už jsem o nich něco věděl, o jiných jsem se dozvídal poprvé.

Čekal jsem to celé hodně oficiální, byl jsem však překvapen, jak lidský a civilní celý víkend byl. V Náčelnictvu (NJ) se potkávají náčelní, náčelník, jejich zástupci, 10 volených členů, 13 zástupců krajů a 3 zástupci kmene dospělých a vodních skautů. I kvůli velikosti je tedy potřeba strukturovanější diskuze, což se ale nedodržovalo tak striktně, pokud to zrovna nedávalo smysl. Na programu byla témata jako Strategie 2030, svolání Valného sněmu, změna klimatu, fungování kmene dospělých a další. Byť mi některá byla vzdálená, měl jsem pocit, že se řeší důležité věci. Bylo mi dokonce nabídnuto, že se jako host také můžu přihlásit o slovo. Stejně tak byl milý zájem členů Náčelnictva, kteří se mě ptali, proč jsem za nimi vlastně dorazil, a odpovídali na moje otázky. Celkově si odnáším pocit, že veřejná pověst o fungování NJ není úplně férová – když jsem se před někým o návštěvě zmínil, nejčastější reakce byly „Proč jako?“ nebo „A to jako dobrovolně?“. Po víkendu mám dojem, že v Náčelnictvu sedí normální lidi a jeho zasedání vypadají podobně jako víkendové porady našeho kurzu.

Na jaře 2024 bude probíhat Valný sněm, na němž se kromě spousty jiných věcí bude volit 10 členů Náčelnictva, kteří (společně s jeho dalšími členy) budou následující tři roky řídit chod Junáka. Nicméně o tyto volené pozice není zrovna největší tlačenice – při posledních volbách kandidovalo pouze 11 lidí. Taková volba nedává mnoho prostoru, aby Valný sněm mohl opravdu rozhodnout o tom, kdo bude Junáka další tři roky řídit a kam bude směřovat.

Přál bych si, aby na příštím Valném sněmu bylo z koho vybírat a my jsme měli možnost rozhodnout, kterým směrem se organizace bude ubírat. Proto už teď, půl roku před sněmem, přemýšlím, co pro to může udělat každý z nás a jak podpořit váhající kandidáty nebo jak přivést na myšlenku služby v Náčelnictvu ty, kteří ještě ani neváhají. Pokud tě zaujala má zkušenost, běž se také podívat na zasedání, je otevřené všem. Víš-li ve svém okolí o lidech, kteří by měli NJ co nabídnout, řekni jim, aby o tom uvažovali. Zajímej se, kdo zastupuje tvůj kraj. Nebo i ty uvažuj, zda by to nemohla být cesta pro tebe.

Vede ČLK Odyssea, připravuje program Ústřední lesní š