Téma: roveři

Testováno na roverech!

Co přinese nový roverský program?
Foto: Markéta Musilová - Blecha

„Roveři jsou bratrstvem služby a života ve volné přírodě. Jsou to poutníci volných nekonečných cest, táborníci stinných lesů, schopni starati se sami o sebe, ale právě tak způsobilí a pohotoví sloužit jiným,“ popisoval B. P. své vidění výchovné kategorie chlapců od 17 let. Věříme, že tato meta zůstává, a vedeme rovery a rangers ke stejnému cíli. Možná jen trochu v jiných podmínkách a jinými cestami. Jaké to však jsou? Čeho se chytit, k jakým cílům je konkrétně vychováváme a co má být obsahem roverského výchovného programu dnes?

Quo vadis, roverský programe?

To, kam mají roveři a rangers směřovat (jinými slovy mít zformulované cíle roverské výchovy), je už nějakou dobu jasné. Podobně jako pro všechny skautské věkové kategorie máme i pro RS kompetence skautské výchovy. Nejen z roverského průzkumu (z roku 2019), ale i nadále zaznívá, že není moc zřejmé, jak konkrétně dospívající skauty a skautky posouvat na jejich cestě, jaké jsou k dispozici nástroje a aktivity a co je podstatou roveringu.

Foto: archiv Obroku 2019

Výzva přijata! Přenášíme kompetence a další již existující podklady a ideje do něčeho hmatatelného. Právě probíhá testování materiálů, které se stanou základem roverského programu. A jak jinak než přímo na roverech! Testovací fáze vyvrcholí na konci roku 2023 a na Obroku 2024 bychom měli mít upgradovaný roverský program v rukou.

Kompas v ruce a průvodce po boku

Testovací verze několika materiálů už kolují skautským éterem. V létě se uskutečnila první vlna testování a další probíhá právě teď.

Co už je dáno:

  • 5 oblastí roverské cesty
  • 2 věkové kategorie (putující RS ve věku 15–18 let a provázející RS ve věku 19–24 let) a speciální pozornost pro začínající rovery
  • 2 hlavní nástroje: projekty a výzvy
    + 1 nástroj pro začínající: Roverský kompas

Ve finální podpoře roverského programu najdeš:

  • Roverský kompas – interaktivní nástroj pro začínající rovery a rangers, který je s roveringem seznámí
  • průvodce a průvodkyně – pomáhají podle potřeby, hlavně v začátcích (a pro ně metodickou podporu)
  • přechodové rituály a milníky – při vstupu na roverskou cestu, při přechodu mezi mladším a starším roverským věkem a na jeho samém konci
  • osobní prostor, kde si budeš moct vybírat a evidovat splněné výzvy a projekty a skrze ně tak mapovat svou roverskou cestu a své cíle
  • způsoby, jak se roveři a rangers, kterým chybí vlastní roverský kmen nebo družina, mohou propojit s někým jiným a zažít tak sílu roverského společenství
  • výzvy a projekty, v nichž pojedou všichni RS spolu

Kde zjistím víc?

Vše si zatím můžeš přečíst na Roverském rozcestníku v sekci Roverský program. Najdeš tam i databázi výzev a projektů, která obsahuje konkrétní náměty na program v daných oblastech roverské výchovy. Také doprovodné materiály – třeba checklist k tvorbě výzvy nebo vzor k vyplnění karty (pomůcku, kterou máš u každé výzvy či projektu k dispozici pro zaznamenání plnění).

Nějaká inspirace k roverské činnosti na tento podzim by nebyla?

Říkáš si, že do června je cesta dlouhá? Mrkni do databáze projektů a výzev, najdeš tam přes stovku aktivit. Výběr námětů na podzim jsme vytvořili na skautském zpravodajství. Využij také příležitosti vyjet na roverskou akci. Ty bys měl najít ve sdíleném kalendáři na Roverském rozcestníku. A chceš‑li být v obraze, co se v roveringu děje, sleduj sociální sítě:
FB stránku Rovernetskupinu Roveři & Rangers CZ nebo instagram Rovering_cz.

A roverskou metodiku už máš?

Možná už se na ni práší na poličce v klubovně, nebo sis ji prolétl*a v PDFku na webu Roverského rozcestníku. Ale kdyby tě to přeci jen minulo, roverská metodika je ke koupi na skautském e‑shopu.

Průvodci a participace – výzvy, se kterými můžeš pomoci

Metodika nese podtitul Putování ke skautské dospělosti. Tu B. P. obrazně přirovnává k řízení vlastního člunu. Je však třeba si připomínat, že to neznamená hodit rovery do vody, ať si program sestavují sami. Je to až cíl, k němuž směřují v této výchovné fázi, o který se ale máme postarat my, dospělí průvodci (jak naznačuje skautská výchovná metoda). Tedy být jim průvodci na jejich cestě ke skautské dospělosti. To bude naše velká výzva pro nadcházející měsíce a roky, neb průvodcování roverů a rangers v českém roveringu není v dobré kondici. Chybí totiž průvodci.

Foto: Kateřina Lukešová – Frida

Zároveň mějme na paměti, že roverský program má být výsostně participativní. Jde o program dělaný mladými lidmi, nikoli pro mladé lidi. Je rozvíjen jejich potřebami a zájmy. „Návnada, kterou rybář klade na konec svého prutu, nemá nic společného s jeho vlastní stravou, ale měla by naopak odpovídat chuti ryb,“ řekl příznačně B. P. I proto si přejeme, aby vylepšený roverský program měl pomyslný certifikát s označením „testováno na roverech“. Kdo jiný než samotní roveři a rangers by měli stát u tvorby svého programu? Pojď nám s tím, prosím, pomoci. Třeba tak, že materiály vyzkoušíš se svým kmenem, přepošleš dál nebo popřemýšlíš, zda nemůžeš být průvodcem nějakému roverovi či rangers bez kmene ve svém okolí (průvodcem může být každý, předchozí zkušenost s roveringem není nutná). Každá pomoc se počítá. Začni třeba tím, že prozkoumáš následující odkazy.

Důležité odkazy:

O autorech

Pomáhá s projekty skautského programu na ústředí Juná