Téma: recenze

Učení prožitkem

Téměř dvousetpadesátistránková kniha Učení prožitkem: jak postavit vaše rozvojové, výchovné a vzdělávací programy na prožitku se zabývá zážitkovým vzděláváním. Metodická příručka výborně poslouží jak pracovníkům ve školách, tak lidem v neformálním vzdělávání, mezi něž skauti rozhodně patří.

Je rozdělena na tři hlavní části, pilíře zážitkového vzdělávání: záměr – program – reflexi. Kniha obsahuje nespočet metod od kompetenčního modelu přes Kolbův cyklus po Johariho okénko a mnoho dalšího, s praktickými příklady jejich užití. Autorka je na konci shrnuje v aktivitě Příběh o Abigail (simulační psychologické hře), v níž je nejprve hra představena v prostředí školy, pak v prostředí firmy a nakonec i v použití širokou veřejností. Spojuje tak v jednom praktickém příkladu tři zmíněné pilíře zážitkového vzdělávání – záměr, program i reflexi.

Řekni mi, já to zapomenu. Ukaž mi, možná si to zapamatuji. Nech mě to zkusit a já to pochopím!

Učení prožitkem považuji za nejlépe zpracovanou knihu zabývající se zážitkovým vzděláváním, se kterou jsem se kdy setkala. Nejen pro její komplexnost, ale také názornost a praktičnost. Moc se mi líbily malé i větší názorné aktivity na ukázku částí jednotlivých pilířů a jejich prvků. Zaujala mě například Margarety o bezpečné atmosféře při reflexi ostatních účastníků, kterou lze podpořit nejen ozdobením prostoru, klidnou hudbou a občerstvením, ale například také tím, že si účastníci vzkazy píší na lístečky do obálky, kterou si mohou otevřít až doma.

Autorkou je Petra Drahanská, garantka výcviku Metody zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice, šéfredaktorka časopisu pro zážitkovou pedagogiku Gymnasion a zakladatelka spolku Mokoša pro mezigenerační setkávání žen. Podle ní je kniha Učení prožitkem věnována všem, kterým záleží na tom, aby výchova a vzdělání byly užitečné, zaměřené na praktické dovednosti, směřovaly k aktivnímu, zodpovědnému a svobodnému jednání. Aby také vedly k rozvoji silných jedinců, k budování zdravých komunit a smysluplnému podnikání. Více se o knize lze dozvědět na uceniprozitkem.cz.

Petra Drahanská, Račice: Petra Drahanská, 2020.

Působí ve vedení 3. dívčího oddílu skautek Strážkyn