Téma: sloupek náčelníků

Mám skautům věnovat čas i peníze?

Foto: Tomáš Tkáčik - Rozum

Možná jste před Vánoci zaznamenali, že Junák spustil na stránce podporuji.skauting.cz fundraisingovou kampaň, jíž veřejnost žádáme o finanční příspěvek na naši činnost. Proč to stojí za pozornost?

Jedná se o první podobnou skautskou aktivitu na celostátní úrovni. Pomyslnou fundraisingovou korouhev českých skautů doteď třímala Skautská nadace Jaroslava Foglara a Skautský institut. Skautské ústředí se tímto krokem přidalo k dalším neziskovým organizacím, které u veřejnosti žádají finanční podporu. Podporu nikoliv konkrétního projektu, ale podporu činnosti jako takové.

Proč se vůbec ústředí touto cestou vydalo? Strategie 2022 hovoří o nezávislosti našeho hospodaření na státním rozpočtu. Je třeba si přiznat, že tato meta je nám velmi vzdálená. Právě proto se snažíme hledat nové zdroje financování, abychom byli schopni dlouhodobě hradit své náklady, i kdyby docházelo k velkým výpadkům příjmů (menší státní dotaci nebo nižším členským příspěvkům). Prozatím nás nic takového nepotkalo, ale skauti by měli být připraveni.

Asi se většina z nás shodne, že zdvořilá žádost směřovaná k veřejnosti je správný krok. My, skautští vedoucí, dáváme svým svěřencům svou energii, svá nejlepší léta, svá srdce. A jsme pevně přesvědčení, že děláme správnou věc. Pokud nám, milá veřejnosti, věříš, pomoz nám, prosíme, tím, že skautům budeš fandit a přispěješ penězi na klubovnu, výpravu, ale i na účastnický poplatek vůdcovského kurzu nebo na mzdy skautského ústředí. Avšak shodneme se i na tom, zda máme skautům darovat peníze my, vedoucí, činovnice a činovníci?

Nedokážu si představit, že bych Junáku pravidelně daroval peníze, když mi bylo 18. Učil jsem se na maturitu a vydělával si několik stovek v lokálním deníku. Nyní si to ale představit dovedu, a tak přispívám. Mnoho skautských činovníků nebo bývalých činovníků finančně podporuje společensky přínosné projekty nejen ze skautského prostředí.

Štědrost lidí je stále častější a výraznější. Skautští činovníci a skautští rodiče se dokonce sami zajímají, jak nám mohou pomoci při vedení oddílů. Někdo upeče buchtu na tábor, jiný pošle každý měsíc dvě stovky, které oželí v rodinném rozpočtu. Všechny formy pomoci spojuje chuť být součástí skautského příběhu, který píšeme více než sto let. Mimo naše řady jsou dobří lidé, kteří chtějí další kapitoly psát společně s námi.

Tímto článkem vás nechci přesvědčovat o tom, že má
každý z nás skautům darovat peníze. Chci jen upozornit, že taková možnost existuje, že s ní skautské ústředí začalo pracovat a že by bylo fajn, kdybychom se o darování (a vůbec navazování lepších vztahů s našimi podporovateli) uměli více bavit.

Prosím, nerozdejte se úplně, hlídejte si svou vnitřní pohodu a dávejte všemu jen tolik, kolik chcete a kolik můžete. Děkuji Vám za to.

Foto: Petr Kalousek – Robinson

Podporuji skauting

Na webu podporuji.skauting.cz si můžeš prohlédnout detaily dárcovské výzvy, o které píšu v článku.

Máme Priority Náčelnictva 2020+

Náčelnictvo na únorovém zasedání schválilo priority své činnosti pro toto funkční období. Patří mezi ně strategické směřování organizace, její růst, zvyšování kapacity vzdělávání a další práce na tématu dospělých. Celý dokument si můžete přečíst na Křižovatce.

Pracovní skupiny a plán

Kromě schválení priorit si Náčelnictvo založilo pracovní skupiny a plán činnosti, kterým se budou řídit. Seznam pracovních skupin visí na bit.ly/pracovni-skupiny.

Zapoj se!

Zajímá tě víc o činnosti Náčelnictva? Chceš k tématům nějak přispět? Napiš náčelníkům na e-mail .