Téma: úvaha

Proč nejsme pod jednou střechou?

Foto: Štěpán Hašek

Na schůzkách si říkáme, že jako skauti z Junáka – českého skauta patříme pod mezinárodní organizace WOSM, WAGGGS a ISGF (ta je určena dospělým členům, blíže se budu věnovat prvním dvěma organizacím). Říkáme si také, které nášivky tento fakt dokazují. Čas od času zmíníme, jak je to s krojovým řádem a umístěním těchto nášivek; dívky a ženy nosí na rukávu WOSM a WAGGGS a muži a chlapci jen nášivku WOSM. Já se tedy (a myslím, že nejsem jediná) přiznávám, že zde mé znalosti o WOSM a WAGGGS donedávna končily.

Než se budu zabývat čímkoliv dalším, je důležité si ujasnit, jak se to s WAGGGS a WOSM má. Nejprve vznikl v roce 1922 WOSM (původně pod názvem World Scout Organisation,
na World Organisation of the Scout Movement byl přejmenován v roce 1973). Jeho posláním je přispět k rozvoji mladých lidí skrze hodnoty skautingu. Zanedlouho vznikl – v roce 1928 – WAGGGS (The World Association of Girl Guides and Girl Scouts). Jejím cílem je umožnit dívkám a mladým ženám rozvinout skrze skauting svůj plný potenciál jako zodpovědných občanek zemí světa. Zakládající organizací obou byl i Junák – český skaut. Obě organizace fungují primárně samostatně, ale v rámci světových regionů spolupracují (v evropském například Roverway či Evropské jamboree). S rozdělením na děvčata a chlapce je to o něco složitější. WOSM byl dříve jen pro skauty, ale nyní přijímá všechny bez ohledu na pohlaví. WAGGGS přijímá pouze skautky. Národní skautské organizace či asociace mohou být členy WOSM
i WAGGGS, nebo pouze jedné z nich. Junák – český skaut je od roku 1989 znovu členem obou organizací. Naši kluci jsou tedy automaticky členy WOSM a holky WAGGGS, od roku 2014 jsou holky u nás navíc i členkami WOSM. 

Při hledání informací o WOSM a WAGGGS mi pořád hlavou problikávala otázka: Proč nejsme všichni pod jednou střechou? Proč existuje jedna organizace pro všechny a jedna jen pro dívky? Potřebují vůbec dívky vlastní organizaci? Došla jsem k tomu, že ano. Zatím ji potřebují. V mnohých rozvojových a chudých zemích by holky nemohly být samy za sebe v přítomnosti kluků. To ale není jediný důvod pro existenci dvou organizací. Aktivity WAGGGS řeší i překážky v rozvoji kolektivu skautek a skautů i ve vyspělých zemích. Často se předpokládá, že vztah mezi dívkami a chlapci je ve skautingu (i mimo něj) vyvážený. Bohužel tomu tak není. A to dokazuje i zahraniční studie One of the boys? Doing gender in scouting, kterou zaštítil WOSM. Děti ze čtyř zemí (Ruska, Slovenska, Portugalska a Dánska) uváděly, proč jsou součástí skautingu. Ukázalo se, že ze stejných důvodů; nejčastěji kvůli navazování přátelství s novými lidmi, pobytu venku a učení se novým věcem. Také se ukázalo, že chlapci více tíhnou k adrenalinové zábavě a dívky spíše k aktivnímu pobytu v přírodě. S tím souvisí také další z výsledků: dívky měly touhu prokázat, že jsou hodny být skautkami. Vyjadřovaly totiž své obavy z toho být později rádkyněmi a vedoucími. Měly pocit, že jejich aktivity jsou příliš holčičí, v jejich očích tedy nedostatečně skautské. Odbornice na genderová studia Harriet Bjerrum Nielsen, která tuto studii vedla, říká: „Musíme více upínat pozornost k rozdílu mezi aktivitami a vztahy, jak na možné vytvoření nesprávné hierarchie při aktivitách, tak na problematiku podceňování dívčích schopností, kompetencí.“ A o to se WAGGGS snaží. Programy „šije na míru“ dívkám – nabízí naplňování potenciálu a individuální podporu. Jedná se například o programy Her world, her voice, STOP THE VIOLENCE nebo #HearMeNow. U nás si můžeme vzpomenout na aktivity ke Dni zamyšlení.

Existence WAGGGS je, dle mého názoru, velmi důležitá. Díky ní je možné bourat překážky, se kterými se setkávají jen dívky a dát jim stejnou šanci vyrůst skrze skauting. Za jak dlouho nastane ideální situace, kdy bude ve všech zemích postačovat jen jedna organizace pro všechny? A kdy budou mít dívky i chlapci stejné šance zazářit? Sama nevím… Ale díky existenci dvou organizací se tomuto cíli můžeme přiblížit. Důležité je vnímat WOSM a WAGGGS a jejich složení méně jako nespravedlnost a nevyváženost a více jako příležitost a prostředek k tomu, aby v budoucnu postačovala jediná organizace pro všechny. 

Literární a informační zdroje:

E-mailová korespondence s Markétou Byrtusovou a Vojtěchem Olbrechtem (Fišerem), 2021

Webové stránky wagggs.orgscout.org 

📖 Him‘N Her, A Handbook on scouting and equal opportunity for boys and girls (Karin Zetterlund, Svenska Scoutförlaget, 2006)

📖 One of the boys? Doing gender in scouting (Harriet Bjerrum Nielsen, World Organization of the Scout Movement, 2003)

📖 Policy on girls and boys, women and men within the Scout movement (dokument k 35th World Scout Conference, 1999)

📖 Skauting v postmoderní době (Ondřej Vanke, rigorózní práce, Filozofická fakulta Karlovy univerzity, 2015)

O autorech

Vedoucí žabiček z přístavu Černý čáp v Opavě. Stud