Téma: společnost

Principy Masarykovy demokracie dnes a zítra

Jsou pro nás po 100 letech aktuální a mají místo v našich oddílech?
Foto: Lukáš Fuchman – Ježíšek

Národní výbor v čele s Aloisem Rašínem dne 28. října 1918 vydal první zákon o samostatnosti československého státu. V tento den se pro celou zemi začaly psát nové dějiny založené na principech republiky. Po 100 letech samostatnosti vidíme, že nastolení demokracie nebylo jednoduché, leč její udržení je ještě obtížnější. Masarykovská republika byla vybudována na určitých hodnotách, jsou pro nás aktuální ještě dnes? A řídíme se jejími principy i v oddílech a našich životech?

CíleÚčastníci znají některé ze základních myšlenek demokracie a jsou schopni popsat, jak se projevují v jejich oddíle
ÚčastníciStarší skauti a skautky, roverské kmeny, oddílové rady
Délka1–2 hodiny
PomůckyVytištěné citáty, psací potřeby

Příprava

Reflektujte sdílnost a dynamiku skupiny. Účastníci budou diskutovat o citátech T. G. Masaryka, utvořte tedy skupinu nebo skupinky o 3 až 10 lidech tak, aby se všichni cítili příjemně, byli otevření a nebáli se vyjádřit svůj názor. Každému vytiskněte citáty s komentáři, ať je může mít stále před sebou, a zajistěte dostatečné množství psacích potřeb.

Průběh aktivity

V diskuzní skupině (skupinách) si přečtěte následující text a přejděte k citátům. Ptejte se účastníků, co podle nich znamenají a zda s nimi souhlasí, nebo k nim mají výhrady. Ptejte se sami sebe a ostatních, jak se Masarykovy myšlenky projevují ve vašich životech, ve vašem oddíle.

Úvodní text k přečtení

V průběhu dějin mělo slovo demokracie mnoho významů. Význam slova pocházející z řečtiny však zůstává stejný, demos – lid a kratos – vláda. Moc je v lidech, lid je její původní nositel. Aby však demokracie mohla fungovat, je zde důležitý požadavek, že každý občan je schopen užívat svého rozumu a svědomí a dokáže ho používat ke spolurozhodování o politických záležitostech. Demokracie předpokládá politickou a občanskou informovanost a soudnost, připravenost podřídit své vlastní zájmy potřebám obecného blaha. Ovšem jak říká T.G.M.: „Demokracie není jen formou státní, není jen tím, co je napsáno v ústavách, je to názor na život. Spočívá v důvěře v lidi, v lidskost a v lidství a není důvěry bez lásky a lásky bez důvěry.“ Ve stanovách Junáka se píše, že smyslem naší činnosti je podpora všestranného rozvoje dětí a mládeže. Skautským posláním je umožnit mladým lidem vytvořit si vztah k demokracii a pochopit její principy.

Citáty T. G. Masaryka k diskuzi

  • Demokracie je láska k bližnímu svému.“ – Ať je člověk jakýkoliv. Ať je to kluk nebo holka, blonďák nebo tmavé pleti, ať umí 10 kliků nebo neudělá ani jeden. Pořád je to náš bližní. Mít někoho rád z podstaty toho, že je to tvůj bližní, i když si třeba nerozumíte, je těžké. Jakým způsobem prožíváte tyto vztahy?
  • V demokracii nejde o vládu, ale o správu.“ – Spravujete, nebo vládnete? Vidíte v tom nějaký rozdíl? 
  • Všechny složky musí být v harmonii, musí spolupracovat, jinak se systém zhroutí.“ – Všichni členové musí spolupracovat, zvláště vedení. Máte v oddíle harmonii? Co děláte pro její udržení?
  • Moc není neodvolatelná, ale je od voličů.“ – Přestože nemáte v oddíle voliče, bez podpory členů to vůdce nezvládne. Jak se podporujete? Jak si dáváte najevo zpětnou vazbu?
  • „Demokracie znamená, že každý občan může říct po vzoru francouzského monarchy: ‚Stát jsem já.‘ Nebo skromněji: ‚I já jsem stát.‘ – Může každý člen vašeho oddílu říct o oddílu totéž? Každý potřebuje cítit, že je součástí. Jak se člen může cítit být součástí oddílu?
  • „Každý musíme snést mínění druhého. Demokracie znamená diskuzi.“ – Jednáme v našem oddíle na rovinu? Jsme k sobě upřímní? Nedělá nám problém říct i kritiku? Je v našem oddíle místo pro různost názorů? Respektujeme se, i když spolu nesouhlasíme?
  • „Jen ať jsou spory, ale ať se bojuje s rozumem a poctivě.“ – Jak řešíte konkrétní spory – s rozumem a poctivě? Dáváte prostor každému členu k vyjádření svého postoje?
  • „Šťastný je ten, kdo má bohatý obsah životní, šťastný je ten, kdo dovede poctivým úsilím zčásti uskutečnit své ideály.“ – Naším cílem není být dokonalý ale směřovat k dokonalosti, k ideálu. Bohatý obsah životní… co si pod tím představíte? Jaké jsou ideály skautingu / vaše vlastní?
  • „Nedovedeme-li milovat nepřítele, buďme k němu aspoň spravedliví.“ – Jak jednáte se s lidmi, se kterými nevycházíte dobře? Jste spravedliví?

Reflexe

Zhodnoťte si průběh diskuze. Dostal se každý ke slovu? Nechte každého účastníka říct, co jej nejvíce oslovilo. Jaké myšlenky si z povídání odnášejí? Napište si podněty, které vyvstaly během diskuze, co třeba dělat v oddíle nebo v životě jinak. Citáty můžete vyvěsit na nástěnku.

O autorech

Studuje politologii v Brně a po večerech vaří horkou čo