Téma: komentář

Poznej sám sebe

Foto: Jakub Hruška

Kolik hodin měsíčně věnujete oddílu či středisku? Většina lidí na tuto otázku nezná odpověď. Občas je nám snad i hloupé si ji klást; skauting je přece srdeční záležitost, počítat hodiny se nehodí…

Připravujeme se přitom o základní informaci o našem skautování. Žijeme z dojmů, neřešíme to, občas to stíháme, občas jsme s časem ve válce.

Položili jste si někdy otázku, kolik chcete skautingu věnovat času? Chcete pro oddíl pracovat na poloviční úvazek? Jste ochotní mu dávat více, nebo méně? Dřív by mi podobné otázky přišly nevhodné; dnes je považuji za cestu k větší upřímnosti a odpovědnosti vůči sobě i druhým.

Provokativní manažerská poučka velí, že co nemůžu měřit, to nemůžu řídit. Abych byl pánem svého času, stojí za to doopravdy vědět, jak s ním nakládám. Krokem k takovému poznání je časový snímek. Jednoduchá tabulka, do níž si každý den nekompromisně počítám odpracované hodiny. Zní to technokraticky, skautská romantika se zde zdánlivě vytrácí. Lidská mysl je však v odhadu času velmi nešikovná, podléháme různým zkreslením, nevidíme celkové součty, zapomínáme. Počítání hodin je cesta k pravdě o vlastním životě.

Dělání časového snímku změnilo můj přístup k práci. Vedu mimo Skauting jednu vzdělávací organizaci, a když jsem si před časem poprvé snímek vyplnil, zjistil jsem, že jsem jí za měsíc věnoval téměř 240 hodin. 240 hodin! Plný pracovní úvazek dělá v průměru asi 160–170 hodin měsíčně, tohle zjištění mi vyrazilo dech. Byl to sice nezvykle nabitý měsíc, já jsem ale okamžitě věděl, že tohle nemůže pokračovat; že musím zvolnit a delegovat více práce na své kolegy. Teprve tvrdý výsledek na kalkulačce mě přinutil ke změně.

Skautskou činnost nemusíme měřit na minuty, oddíl není zaměstnání. Přesto nás zaměstnává dost na to, abychom měli aspoň rámcovou – a hlavně pravdivou – představu o tom, kolik nás to celé stojí. Doporučuji si takový časový snímek aspoň na měsíc vyzkoušet. Není to nic těžkého, stačí si v průběhu dne (při nejhorším večer) co nejpřesněji psát, kolik času jsem dnes oddílu věnoval. Možná budete ještě překvapení, co všechno o sobě zjistíte, ať už jde o skauting či jiné oblasti života.

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk