Téma: sloupek náčelníků

Členské příspěvky

Foto: archiv autora

Náčelnictvo Junáka projednává vždy na podzim rozpočet organizace pro další rok. Jednou z příjmových položek jsou i členské příspěvky. Náčelnictvo v ten moment stojí před zodpovědným rozhodnutím: Jak určit jejich výši? Jak zvážit všechny adekvátní argumenty pro stanovení správné částky? Není to lehký úkol. Náčelnictvo se totiž každoročně ocitá na principiálním rozcestí: Zajistit financování všech provozních i rozvojových aktivit nebo škrtat záměry, které považujeme za důležité, aby se členské příspěvky nezvedaly. Zároveň vždy hledáme cestu pro neztrátový rozpočet, resp. průběžné budování rezerv na horší časy.

Jak se skládá konečná částka členského příspěvku? Určují ji všechny úrovně organizační struktury, které každý rok stojí před stejným dilematem. Všechny střediskové, okresní, krajské rady i ústředí stanovují každý rok, jakou výši členského příspěvku potřebují pro svoji činnost. Stejně jako u ústředí i odvody příspěvku na VOJ a střediska jsou kompromisem mezi nutností a rozvojem. Stejně jako na ústředí i organizační jednotky si ukládají alespoň malou část příspěvku jako rezervu na horší časy. Stejně jako na ústředí je členský příspěvek jednou složkou příjmového mixu vedle dotací (z MŠMT nebo místní), darů a ostatních příjmů. Oproti dotacím a sponzorským příjmům má členský příspěvek jednu velkou výhodu – nejsou to účelově vázané peníze, můžeme je používat podle aktuálních potřeb, a to i na složky rozpočtu, které jsou u jiných příjmů omezeny nebo přímo zakázány, např. na pokrytí mzdových nákladů nebo na budování rezerv.

Proč členský příspěvek v minulosti narůstal? Rostl meziročně většinou o 5 Kč, aby se pokryla inflace (rostoucí ceny služeb a běžný nárůst mezd). Se zahájením realizace Strategie 2022 narůstaly náklady na její rozvojové projekty a na osoby, které projekty připravují. Současně se výrazně zvedají požadavky členů na profesionalitu výkonu a rychlost provedení práce, proto roste i počet pracovníků na ústředí. V posledních letech se také zvedl objem žádostí na financování pomocí Fondu obnovy nemovitostí, který je z členského příspěvku rovněž plněn (patnáctikorunou na člena). Myslím ale, že takto vložené prostředky se Junáku a jeho členům několikanásobně vrátí. Samozřejmě je třeba hledat finanční prostředky i jinde, získávání dotací a fundraising jsou nedílnou součástí práce každé jednotky, ale, ruku na srdce, ono nám to moc nejde. Dotace čerpat umíme leckde, dokonce každý rok máme vyšší částku než v roce předchozím, ale v poměru s nárůstem členské základny částka na člena klesá. A fundraising se teprve učíme – na ústředí i na jednotkách.

V době, kdy píši tento sloupek, nevím, pro jakou výši členského příspěvku se Náčelnictvo rozhodne, vězte ale, že to bude se vší rozvahou a zodpovědností, kterou k organizaci máme.

O autorech

Náčelník Junáka – českého skauta.