Téma: editorial

Prožít něco hodnotného

Hrdinské příběhy jako nástroj výchovy
Foto: Stanislav „Qilip“ Čihák

Když jsme před necelým rokem s redakcí vybírali témata čísel pro tento ročník, rozpoutala se vášnivá debata. Variant jsme zvažovali víc než třicet a najít shodu na pěti z nich nebylo úplně jednoduché. Vážili jsme proti sobě různá kritéria a jedním z horkých favoritů finálního klání bylo téma Hodnoty. Byli jsme přesvědčení, že schopnost zastavit se a hlouběji se zamyslet nad tím, k jakým hodnotám vedeme naše členy, je něco, k čemu by měl tento časopis se svými čtenáři směřovat.

Přemýšleli jsme, jak nejlíp na to. Připadalo samozřejmě v úvahu, že se pustíme do rozboru skautských hodnot a ideálů a připravíme další kus metodiky, jak je našim členům předávat, jak o nich mluvit, jak se nad nimi společně zamýšlet. Věděli jsme tehdy, že taková forma do skautského programu určitě patří, že povídání si o společných hodnotách, nad skautským zákonem nebo jen tak, je nedílnou součástí naší výchovy. Přesto nám takhle pojaté téma nějak nevonělo. Snad jsme se zalekli, že naše práce – a s ní i přístup vedoucích – sklouzne k moralizování, snad jsme tehdy, o letním víkendu u rybníka, zatoužili po větším dobrodružství.

A pak nám to došlo. Pokud chceme ukazovat, jak předávat hodnoty, co takhle nepsat přímo o hodnotách, ale zaměřit se na způsob, který se při jejich předávání osvědčuje nejvíce? Tím způsobem jsou samozřejmě příběhyvzory, příklady, jež následujeme, symbolické rámce, které prožíváme. Právě ony nás formují víc než všechny mravokárné poučky dohromady, neboť teprve skrze ně tyto ideály ožívají. Nebo neožívají, nemáme-li pro jejich žití dost odvahy. Ať tak, či onak, každý den našim členům nastavujeme celou řadu vzorů, které spoluvytvářejí jejich přístup k životu.

Téma předávání hodnot skrze příběhy a vzory je hodně široké, napadlo nás jej ale zúžit na téma hrdinství a hrdinů. Nositeli hodnot jsou totiž často právě hrdinové příběhů. Hrdinové a hrdinky, velikáni dějin i drobné dobré duše, postavy našich příběhů a her, třeba i hrdina v každém z nás s kusem odvahy bojovat zase chvíli za lepší svět…

Chceme se s vámi v tomhle čísle nad motivem hrdinů zamyslet a nabídnout pár cest, jak využít jeho potenciál k předávání skautských hodnot. Ta poslední čtyři slova bych s dovolením podtrhl. Potenciál hrdinských příběhů je totiž tak obrovský, že se nám může lehce vymknout z rukou. Hrdinské příběhy jsou lákavé, snadno se jimi necháme strhnout. A snadno nám mohou přerůst přes hlavu, dovolíme-li, aby jejich forma se všemi kostýmy a kulisami zastínila výchovný cíl.

Otázku, jestli s hrdinskými příběhy pracujeme dobře, ilustruje fotka fantasy bitvy na obálce tohoto čísla. Meče, štíty a brnění nepochybně pomáhají klukům vžít se do hry. Jaké vzory se v té hře ale učí následovat? Když se do fotky a do tváří chlapců zahledíte (zkuste to!), jednoznačnou odpověď asi nedostanete. Bez znalosti kontextu nevíme, co daný program sledoval a jak byl vystavěný jeho příběh. Můžeme se jen domýšlet, za co a proti komu hoši bojovali – a stejně tak spekulovat, jestli se náhodou jen neučí přijímat stereotyp a vzor válečníků bojujících za své zájmy násilím. Nevíme. Podobné fotky se ale možná najdou i v galerii vašeho oddílu. Tam už by mohl být kontext jasnější. Tam už byste si mohli snáz vzpomenout, zda šlo o bezduchou zábavu (což nemusí ničemu vadit), promyšlený výchovný program (bravo) nebo snad nedomyšlené předávání poněkud jiných vzorů, než o jakých bude řeč u večerního ohně… Příběhy jsou mocné a hrdinské vzory, jimiž mladé hlavy zásobuje kultura, zanechávají velký dopad. Jak se k tomu rozhodneme přispět my, to je na nás.

Na následujících stranách najdete texty, jež vás možná znejistí, stejně jako inspiraci, o kterou se snad bude možné opřít. Jsou před námi tábory, vrchol roku i hrdinských motivů. Tak ať se nám všem vydaří a prožijeme na nich opravdu hodnotné příběhy!

O autorech