Téma: personalistika

Poděkujte zážitkem

Neformální akce pro týmy a jak na ně
Foto: Jakub Hruška

Bowling, grilování nebo výlet do přírody. Možná právě vy něco podobného pořádáte se svojí oddílovou radou. Může to ale fungovat i výš? Třeba na středisku, nebo dokonce na okrese či kraji? My na brněnském skautském okrese děláme podobné akce už řadu let, takže potvrzujeme, že může. A stojí to za to.

Na první pohled je to normální nedělní večer v bowlingovém centru. Prostorem se nese rachot bowlingových koulí, komu se hod povedl, jásá, a všichni se baví. Na druhý pohled je tu však něco jinak. V tomto podniku byste dnes „civilisty“ našli maximálně mezi obsluhou. Všichni ostatní jsou skauti. Koná se tu totiž další ročník okresního bowlingového turnaje pro brněnské činovníky.

Nápad vznikl v roce 2012. Naším cílem bylo nabídnout lidem, kteří pracují pro okres nebo jeho střediska, i něco víc než jen porady a jednání u stolu. Dát jim prostor, aby se mezi sebou lépe poznali, mohli si neformálně popovídat a na chvíli si trochu odpočinout od všech úkolů, které na sebe ve skautu naložili. Tak se zrodilo první „neformální setkání nad kuželkami“, jak zní podtitul dnes již tradičního turnaje.

Princip je jednoduchý: každé středisko může přihlásit tým (nebo i několik týmů), složený ze členů střediskové rady. V turnaji se pak v několika kolech týmy utkají v souboji o putovní zlatou kuželku. Hráči se v hodech střídají, a pokud zrovna nehází, můžou se bavit s ostatními.

Za těch sedm ročníků, co bowlingový turnaj pořádáme, nabobtnal do takových rozměrů, že už si musíme rezervovat celé bowlingové centrum i přilehlou restauraci jen pro nás. V roce 2018 byla účast rekordní: sešlo se 24 týmů, tedy zhruba stovka lidí. Kromě střediskových rad jsme začali zvát i další týmy – například z krajské rady, týmy „vzdělávaček“, Skautského institutu v Brně nebo Kaprálova mlýna (díky účasti jejich zahraničních dobrovolníků můžeme dokonce prohlásit náš turnaj za mezinárodní). Soutěží samozřejmě i pořadatelský tým složený z členů předsednictva okresu, což je pro některé dobrá motivace pokusit se v kuželkách porazit nadřízený orgán.

Pro podobnou cílovou skupinu organizujeme již čtvrtým rokem také okresní grilování. Zatímco bowling nám jako indoorová zábava sedí nejlépe do zimních měsíců a koná se proto zpravidla v únoru, grilování necháváme na květen. Na akci zveme vedoucí středisek, regionálních vzdělávacích týmů, brněnských zástupců na vyšších úrovních v Junáku či Kaprálově mlýně, ale i pořadatele tradičních celobrněnských akcí, jako je třeba pěvecký Vozembouch. Setkání nemá žádnou pevně danou strukturu, jde spíš o volný networking (navazování kontaktů a neformální povídání). A ten opravdu funguje. Často se podaří propojit lidi, kteří si mohou vzájemně pomoci, jen o sobě dřív nevěděli. Máme tak možnost prodiskutovat, co nás zajímá a „pálí“, aniž by šlo o formální poradu v zavřené zasedačce.

Součástí tradice je, že si každý odnese malou připomínku jako poděkování za odvedenou práci: jeden rok to byly například mentolky s nápisem „Dýchám pro svůj okres“. Jde jen o symbolické dárky. Je ovšem důležité poděkovat těm, kteří sami vedou – ať už kurz, středisko nebo spravují základnu. Jim totiž často nepoděkuje nikdo, v lepším případě dostanou medaili, až budou po letech svůj úkol předávat někomu dalšímu. A nakonec odměňujeme i sami sebe, proto jezdí tým předsednictva okresní rady již pět let na podzim do vinného sklepa a letos jsme vyrazili i na víkendovou poznávačku Podyjí – v pátek velká porada, zbytek víkendu za odměnu.

Foto: Iveta Zieglová

Jak tedy na to?

  1. Zamyslete se, pro koho bude neformální akce určena a co od ní očekáváte.
  2. V článku jste našli pár tipů na akce, které se mezi brněnskými skauty osvědčily. Fantazii se ale meze nekladou, je jen na vás, co vymyslíte a co vám sedne.
  3. Zajistěte akci – místo, termín, logistiku, …
  4. Zapojte do příprav i další lidi tak, aby byla akce odměnou i pro vás. Dobře by se na ní měl cítit nejen váš tým, ale také vy sami.

Pořádat neformální akce pro vaše činovníky není tak složité ani nákladné, jak by se mohlo zdát. Zkuste si zajít jen tak posedět či vyrazit na výlet. Investovaný čas a energie se vám mnohonásobně vrátí. Lépe poznáte, s kým můžete spolupracovat, získáte osobní vazby a může jít i o jistou formu poděkování za činovnickou službu lidí, kteří pro vaše středisko, okres nebo kraj odvádějí obrovský kus dobrovolnické práce.

Nemluvíme přitom o něčem, co by se týkalo „pár vyvolených“, kteří vedou jednotku či tým nějaké akce. O činnost skautských oddílů a potřebné zázemí se stará téměř 9 000 dobrovolníků a dobrovolnic, kteří průměrně stráví skautingem přes 40 pracovních dnů ročně. Myslete na ně, zaslouží si to!

My se na své činovníky myslet snažíme a tak už teď plánujeme další bowlingový turnaj. Naše putovní zlatá kuželka je zatím v držení střediska Hiawatha a čeká na další vyzyvatele. Brněnská střediska se o ni utkají zase po Novém roce.

O autorech

Mediální zpravodajka okresu Brno-město, v týmu okresní