Téma: oddíl

Ohlédnout, naplánovat a vyrazit

Pojďme si představit různé nástroje, které můžete jako oddílová či táborová rada použít pro zlepšení kvality svého oddílu. Vyjděte s nimi vstříc novému skautskému roku i dalšímu táboru

Není to tak dávno, co jste se vrátili z tábora, a tak máte asi ještě v živé paměti vůni kouře táborového ohně a slova, která zaznívala při ranním nástupu. Možná právě nyní, než začnou detaily letních dobrodružství v paměti blednout, je ten správný čas se za táborem ohlédnout, než se v zimě pustíte do příprav toho dalšího. Začátek školního roku je také ideálním obdobím, kdy se můžete hlouběji zamýšlet nad fungovaním oddílu a vybírat si, které oblasti by stálo za to letos posouvat někam dál.

Dobrá zpráva je, že pro obě tyto činnosti Junák nabízí nástroje, díky nimž si snadno poradíte: Hodnocení kvality oddílu, Semafor pro oddíly, Hodnocení kvality tábora a úplnou novinkou je Semafor pro tábory. Seznam se s nimi, vezmi je na oddílovou radu a posouvej svůj oddíl dál!

A proč?

Možná právě teď přemítáte, k čemu je dobré se za svou činností takto ohlížet a proč si jeden z těchto nástrojů vzít k ruce. Důvodů je celá řada. Tak například: 1. V rámci snahy o uspoření vlastní energie můžete sklouzávat k tomu dělat věci tak jako vždycky. 2. I když máte snahu plánovat nové věci pro zkvalitnění oddílu, nevíte, odkud se odpíchnout, nebo se zaměřujete jen na jednu složku chodu oddílu. 3. Jako členové oddílových rad jste často do fungování vašich oddílů ponoření až po uši a mohou vám unikat některé drobné, ale podstatné detaily. Právě přemýšlení nad otázkami z těchto nástrojů vás může přinutit dívat se na věci z jiných úhlů pohledu a přemýšlet o nich jiným způsobem, než jste normálně zvyklí.

K podchycení výše zmíněného vám mohou sloužit pomůcky, které byly vyvinuty k tomu, aby se zabývaly celou šíří oddílové agendy (zázemí, práci s lidmi, řízení a plánování, programu a činnosti, působení navenek), a aby vás vedly k zamyšlení nad vaším nastavením a možnostmi, jak oddíl zlepšovat. Mohou vámi pomoci s:

  • nalezením silných a slabších stránek vaší činnosti, které jsou klíčové pro další směřování
  • rozpoznáním nejpalčivějších témat, na kterých by měl oddíl v brzké budoucnosti zapracovat (např. zařadit je do svého dlouhodobého plánu)
  • konkrétní inspirací, jak by váš oddíl mohl vypadat, nebo co by v něm stálo za to vyzkoušet
  • tříbením názorů uvnitř vašeho týmu a vytvářením prostoru, ve kterém dostane prostor opravdu každý hlas

A co ti tedy může pomoci? Pro hodnocení a plánování celoroční oddílové činnosti máš na výběr ze dvou pomůcek: Hodnocení kvality oddíluSemafor pro oddíly. Chceš-li hodnotit specificky tábor, máš teď (kromě možnosti založit si Hodnocení kvality pro tvůj tábor) nově k dispozici i nástroj Semafor pro tábory. Jaký je mezi jednotlivými pomůckami rozdíl, kdy je lepší použít Hodnocení kvality a kdy Semafor

Je libo frgál pro tvůj oddíl?

Hodnocení kvality je nástroj, který slouží k hodnocení činnosti oddílů (ale i organizačních jednotek či akcí – tedy i táborů). Hodnocení probíhá online díky přihlášení do skautISu. V záložce Kvalita najdete možnost vytvořit si evaluaci ke své vlastní jednotce. Následuje série otázek z 5 oblastí, které můžete vyplňovat, ukládat a kdykoliv se k nim průběžně vracet. Stejně tak se ukládají odpovědi i tvých skautských bratrů a sester a můžete se jimi společně zabývat např. na oddílových radách. Data se zpracovávají do výstupů v podobě přehledného kulatého grafu, jenž vám ukáže, ve kterých oblastech jste silní a ve kterých na sobě můžete ještě zapracovat. Nápadně tak připomíná frgál. Můžete na první pohled rozeznat nejdůležitější oblasti, na kterých by měla jednotka v brzké budoucnosti zapracovat, ale i ty, kterými se může pochlubit a o které se může opřít.

V rámci jednoho z dalších výstupů hodnocení má oddíl příležitost dozvědět se, jak si stojí ve srovnání s okresním, krajským či celostátním průměrem, a ve kterých oblastech své činnosti se od těchto průměrů výrazně odchyluje. Tyto informace mohou být dobrým odrazovým můstkem k posunu. Je téma, které vám dlouhodobě činí potíže, rozšířenějším problémem u vás v okrese / kraji / Junáku? Možná právě tato dostupná informace může dát vyšším organizačním jednotkám cenný podnět k tomu, v jaké oblasti vytvářet nové – třeba vzdělávací – příležitosti. Aby nedošlo k nežádoucímu poměřování, máte možnost si detaily výsledků skrýt. 

Některá témata v Hodnocení kvality postupně prochází revizí a od dubna roku 2020 tak máte k dispozici upravenou verzi hodnocení kvality pro oddíl. Více se o změnách provedených v rámci revize dočtete v článku na Křižovatce od Jaroslava Petříka – Australana: Je tvůj oddíl nejlepší široko daleko? Vsaď se, že ho zvládneš ještě o kus posunout.

A nebo raději diskutovat v hamace v lese?

A nebo máte druhou možnost. Pokud vám spíše vyhovuje diskutovat nad otevřenými otázkami a třeba u toho sedět na pařezu v lese, bude pro vás možná vhodnější Semafor. Nástroj, který stojí na stejných principech jako Hodnocení kvality – např. diskuzi s celou oddílovou radou, upřímnostik sobě a k oddílu, vytvoření prostoru pro názor každého. Vychází také ze stejných 5 oblastí k hodnocení. Avšak nevyžaduje zaznamenání výsledků diskuze do skautISu – a tedy ani neumožňuje (na rozdíl od Hodnocení kvality) porovnání hodnocení za jednotlivé roky, ani nenabízí detailní výstupy hodnocení a porovnání s jinými jednotkami. Semafor je proti Hodnocení kvality méně podrobný a méně návodný v otázkách k prodiskutování. Nabízí však navíc tipy a inspirace, jakým konkrétním způsobem se oddíl může posunout v hodnocených oblastech. Skládá se celkem ze tří částí (které najdete také ke stažení na skaut.cz/semafor), jež se navzájem doplňují:

  1. Otázky k diskuzi v týmu oddílové rady. Jde o sešitky s navrženými otázkami k jednotlivým vizím kvalitního oddílu. Můžete si vytisknout každý sešitek zvlášť, odškrtávat probrané oblasti či dopisovat poznámky.
  2. Záznamový Semafor pro poznámky z diskuze. Plakát, který svým rozložením vybízí k ujasnění, kterým nejdůležitějším věcem se budete věnovat (které začnete dělat, ve kterých budete pokračovat a se kterými skončíte).
  3. Inspirace pro změnu a plánování. Ke každé oblasti je vytvořen seznam zdrojů (inspirativních článků, videí apod.), který nabízí příklad dobré praxe nebo vede k zamyšlení.

Pomůcka tak spíše vede k volné diskuzi nad otázkami a pomáhá objevovat nové perspektivy. K nim zároveň můžete hledat hlubší inspiraci. O své zkušenosti se Semaforem se s námi podělila Mady z dívčího oddílu Malý strom v České Lípě: „Diskuzní otázky nám v týmu ukázaly, z jakých úhlů se můžeme na dané oblasti dívat. Ukázaly nám také nová témata, která jsme doposud neřešily, jako je například nástupnictví či složení oddílové rady. Také jsem se dozvěděla, jak nastavovat zpětnou vazbu v družinách.“

Foto: Vor Frak

Novinka: Zhodnoť svůj tábor s pomocí Semaforu!

Semafor do nedávna pokrýval oblast celoročního fungování oddílu a jen okrajově se zmiňoval o táboře. Tábor však představuje závěr skautského roku a vyvrcholení celoročního výchovného působení, přináší s sebou také vypětí organizačních sil, a tak si zaslouží samostatnou pomůcku i v rámci Semaforu. A právě proto tu nově máme Semafor pro tábory

Dobrá zpráva je, že si nemusíte zvykat na nic nového. Semafor pro tábory vypadá kromě obsahu stejně jako Semafor pro oddíly: nabízí vám sérii diskuzních otázek z 5 oblastí, jako je tomu nejen u Semaforu, ale i u Hodnocení kvality. Záznamový arch je také stejný a i systém inspirací zůstal. Jediný rozdíl tedy je, že čerpáš náměty k vylepšení svého tábora.

Působíš na kurzu? Udej účastníkům správný kurz 

Vzdělávací akce často ověřují projevy kompetencí účastníků tak, že je jim v jejich domovských jednotkách zadána tvorba projektů postavených na analýze výchozího stavu. Tedy na tom, co poskytuje Hodnocení kvalitySemafor. Představte jim proto obě pomůcky a nechť si vyberou tu, která jim vyhovuje. 

Buďte kreativní, hotové nástroje vám mohou být pomůckou i k dalším činnostem. Lišák z Víkendu oddílových rad (VOR) Frak říká: „Zařadili jsme Semafor, protože jsme chtěli mít na konci VORu prostor, aby si nad některými tématy oddílové rady popřemýšlely a více plánovaly a Semafor nám přišel jako dobrá pomůcka.“ Radka z čekatelského kurzu Vocať Pocaď zmiňuje, že se dají například hotové diskuzní otázky použít i zvlášť k debatním programům: „My jsme některé otázky vystříhali a rozvěsili a účastníci korzovali a diskutovali o tématech ve dvojicích.“ Pomůcka se dá transformovat všelijak – účastníci mohou např. označit zpětnou vazbu na kurz ve formě semaforu (co začít dělat, v čem pokračovat, co přestat dělat). Nejen kurzy touží po zpětné vazbě. Ani vývoj těchto pomůcek a jejich lepší provedení se neobejde bez vaší zpětné vazby, příkladů dobré či špatné praxe, dotazů a připomínek. Proto, prosím, neváhej a ozvi se na . Mnoho zdaru s vykročením do nového skautského roku!

O autorech

Koordinuje programové projekty na skautském ústředí, je