Téma: mimořádně

Zvládnout pandemii a skautovat

Jaké možnosti se nám otevírají v druhém koronavirovém roce
Foto: Tomáš Búřil

Bezstarostný smích u táborových ohňů nám umožnil na chvíli zapomenout, avšak s návratem školního roku jsou pandemie a s ní spojená opatření v plné síle zpět. Zrušili jsme Valný sněm, znovu omezujeme svoji činnost a vstříc novému roku hledíme s nejistotou. Jednou věcí si však jistí být můžeme: ať už se náš program jakkoliv promění, skauting se ani tentokrát nezastaví. Skautský rok 2020/2021 bude zkouškou naší vytrvalosti, našich tvůrčích sil i naší veselé mysli. Úkolem nás všech je přistupovat k nevídané výzvě nadále se vší odpovědností a přitom ji pokud možno využít jako příležitost k posunu vpřed

Rozcestník všech aktuálních informací k trvající situaci: skaut.cz/koronavirus

Přehled námětů a materiálů k programu s oddílem na dálku: skaut.cz/skautingdoma

Kontakt pro všechny dotazy a potřeby k trvající situaci:

Sledujme a dodržujme aktuální pravidla a doporučení

• Výkonná rada s ohledem na proměňující se situaci vydává a aktualizuje celostátní skautská koronavirová doporučení a pravidla. Doporučení směřují ke snižování rizika přenosu nákazy a mají vedoucím pomoci v přijímání srozumitelných a proveditelných rozhodnutí. Případná pravidla pak tyčí závazné hranice v návaznosti na aktuální nařízení vládních orgánů.

Aktuální pravidla a doporučení jsou k dispozici na skaut.cz/koronavirus.

Využijme situaci jako příležitost

1. Je-li to možné, vyrážejme s dětmi víc ven a do přírody. Venkovní krajina je pro skauting jako dělaná a akce i schůzky si v ní lze užít po celý rok a téměř za každého počasí. Bonusem nám bude větší otužilost, pevnější zdraví i čistší hlava.
  2. Spíše než cestovat hromadnou dopravou na daleké výlety se nabízí prozkoumávat nejbližší okolí klubovny. I ty zdánlivě nejobyčejnější remízky, palouky a polní cesty za to zpravidla stojí a skýtají řadu nečekaných dobrodružství. Ve větších městech, kde není možné na taková místa dojít od klubovny pěšky, je vhodné dát sraz přímo tam, kde začínají.
  3. S dětmi i vedoucími mluvme o probíhající situaci a přemýšlejme, co si z ní můžeme odnést. Diskutujme, co jsme se o sobě dozvěděli, co jsme se naučili či co můžeme ve svých životech změnit. Reflektujme, jaké hodnoty nám tato zkušenost nasvicuje, které naše potřeby se ukazují být cenné a klíčové a které jiné touhy spíše malicherné.
  4. Krize a mimořádné podmínky jsou příležitostí začít dělat věci jinak. Dramatické chvíle nás donutily vstát ze židle – nedovolme, abychom si následně sedli na totožné místo zpátky. Je vhodný čas popohnat změny, po kterých v oddílech a střediscích toužíme. Věci, které doteď nešly, najednou půjdou; změny, které by jindy trvaly celé roky, nyní můžeme odehrát během několika málo týdnů. Nenechme si tu šanci proplout mezi prsty.
  5. Mysleme také na sebe a nepřehánějme to. Nemusíme se rozkrájet, nemusíme chystat program pro oddíl do pozdních nočních hodin. Nebojme se trochu polevit a zastavit. Méně je někdy více.
Foto: Jakub Kozák

Když to půjde jen na dálku, dál pečujme o lidi a vztahy v oddíle

1. Je důležité zůstat v kontaktu nejen s dětmi, ale též s jejich rodiči a dospělými členy oddílů a středisek. Je dobré vědět, jak kdo situaci prožívá, zda někdo nepotřebuje pomoc. Udržení kontaktu je základ pro to, abychom si udrželi vzájemnou důvěru (aby nikdo neměl pocit, že jsme na něj v krizi zapomněli) a dobře navázali, až budeme zase skautovat naplno.
  2. Je rozumné nezahlcovat děti úkoly. Mají jich dost ze školy, řada rodin je nároky ze všech stran přetížená. Rozvoj běžných dovedností nikam neuteče; ve chvílích odloučení je spíš čas pro osobní podporu, vzájemné sdílení, pro šíření pohody, radosti a veselé mysli.
  3. Nakonec je dobré také dále podporovat oddílového ducha. I na dálku může být užitečné prohlédnout si fotky a videa z činnosti, zavzpomínat na nejlepší zážitky roku, uspořádat živý přenos čtení z kroniky či zpívání a hraní na kytaru. O to víc se pak můžeme společně pouštět do náhradních aktivit a těšit se, až se znovu uvidíme naživo.

Tematická čísla Skautingu

Jak měnit skautskou výchovu k lepšímu? – krizi lze využít jako impuls ke změně. Postupy a zkušenosti k proměně oddílů i středisek najdete v čísle z října 2019.

Jak se ve výchově postavit k technologiím? – o výzvách a příležitostech virtuálního prostoru, počítačových hrách a užitečných nástrojích se dočtete v čísle z dubna 2018.

Jak rozvíjet mediální gramotnost? – online spojení je dobrým okamžikem pro věnování pozornosti mediální gramotnosti. Nástrahy internetu a další tipy mapuje číslo z dubna 2019.

Inspiraci pro volné chvíle nabízí nová digitální verze našeho časopisu s archivem stovek stále aktuálních článků na nejrůznější témata skautské výchovy: casopis.skauting.cz.

Foto: Tomáš Búřil

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk