Téma: editorial

Čeká nás nezvyklý rok

Přistupme k němu s nadšením
Foto: Lucie Horáková – Basa

Začal možná nejzvláštnější skautský rok posledních dekád – a je na nás, abychom v něm uskutečnili činnost, která nás nebude vyšťavovat, ale bavit a posouvat vpřed.

Nevíme, jak se pandemie vyvine – a právě tato nejistota a z ní plynoucí chaos mohou být paralyzující. Stačí se podívat kolem sebe. Čekáme, co přijde, jeden plán střídá druhý, vyhlašujeme akce, abychom je vzápětí zase rušili.

Teď na prahu školního roku jsme ještě celkem čerství – nic však nenasvědčuje tomu, že by měla koronavirová krize během několika krátkých měsíců pominout. Největší zkouškou pro nás časem nemusí být ani tak zvládnutí všech technických překážek a opatření, ale spíše zvládnutí našich vlastních emocí.

Naše pozornost, stejně jako pozornost dětí a jejich rodičů, je pandemií přetížená. Prožíváme nejistotu, která může být pro mnohé z nás frustrující. Podobné situace dobře znal i zakladatel skautingu Robert Baden-Powell – těžko by jinak vepsal do původního skautského zákona, že skaut v nesnázích nikoli propadá žalu a zoufalství, nýbrž si píská a usmívá se. Je veselé mysli, říkáme dnes.

Recept na zcela šťastné a vyrovnané prožití pandemie nejspíš nikdo neznáme. Možná však není zas tak těžké vytušit cesty, které k němu nevedou docela určitě. S hrůzou čekat, co přijde, chystat akce, v jejichž uskutečnění stejně příliš nevěříme, pak je rušit a sledovat, jak horkou jehlou šité náhrady neplní představy nás ani účastníků a pomalu utápět všechen elán v přesvědčení, jak je ten letošek k ničemu – to všechno jsou strategie předem nasměrované k rozčarování a demotivaci. Jaká je tedy alternativa?

Nabízí se přijmout situaci, jaká je – včetně veškeré nejistoty dalšího vývoje. Nabízí se neztrácet síly plánováním a přípravou aktivit, které kdoví jestli a jak proběhnou – a raději se zaměřit na to, co můžeme pro své členy udělat právě teď. Nabízí se odložit všechny záměry, jež nejdou s nynější krizí dohromady – a nenechat se tím nijak stresovat. A také se nabízí najít si nový projekt, klidně maličký, do něhož se dáme s nadšením, neboť nebude příliš závislý na koronavirovém vývoji.

V praxi oddílů, středisek i kurzů to znamená přerámovat očekávání od tohoto roku. Znamená to nedívat se na letošek podle toho, do jaké míry nám bude dopřáno dělat to, co vždycky – nechceme-li končit zklamaní. Znamená to místo střediskových vzdělávacích víkendů od začátku chystat sérii virtuálních sdílecích setkání zaměřených na aktuální potřeby účastníků. Znamená to místo velké vánoční besídky pro stovku lidí v malé klubovně od začátku počítat s tím, že všichni vyrazí po družinách či klidně po dvojicích, když to jinak nepůjde, na vlastní vánoční vycházky a s ostatními se spojí společným příběhem a závěrečným zpíváním koledy po telefonu. Znamená to nedívat se na letošek jako na rok, který máme v bolestech přežít, ale dát se v něm s nadšením do něčeho, co nás bude bavit a co bude fungovat.

Podobnou proměnou očekávání jsme prošli též při přípravě nového ročníku Skautingu. Tváří v tvář pandemii a personálním změnám v redakci jsme se rozhodli nepřepínat naše síly a pojmout začátek skautského roku netradičně. Jak jste možná zaznamenali, v červnu bylo vypsáno výběrové řízení na nového šéfredaktora tohoto časopisu. Práce šéfredaktora mne osobně naplňuje velkým nadšením i smyslem, nechci však dále dělit svoji pozornost do více projektů, jimž se věnuji. Rozhodl jsem se proto, že nadešel čas, abych vedení Skautingu předal dál. Z výběrového řízení zatím nový šéfredaktor nevzešel, což mimo jiné znamená, že je stále možné se o tuto roli ucházet – v případě zájmu či dotazů nás neváhejte kontaktovat. Pevně věřím, že během několika měsíců bude nový šéfredaktor znám. V redakci zatím pracujeme s vícero scénáři a svoji práci s každým číslem proměňujeme. Výsledkem tohoto procesu je též toto nezvykle útlé číslo, jehož přípravu jsme spojili s nadcházejícím číslem prosincovým. Na následujících stránkách se dočtete o současné situaci, kterou navíc Šlehy ve své eseji reflektuje v kontextu naší společenské i osobní odpovědnosti. Nakousnutí otázky laskavě přijměte jako ochutnávku příštího čísla, ve kterém s vámi do tématu zapojení do společnosti zabrousíme naplno.

Přeji vám všem mnoho zdraví a úsměvů.

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk