Téma: venku

50 věcí, které by měl zažít každý, než mu bude 10, 11, 12… nebo třeba 100 let

Asi už jste ten seznam někdy viděli. Všech těch padesát věcí jsme měli vyzkoušet, než nám bylo jedenáct a tři čtvrtě
Autor: fotohavlin.cz

Britská organizace The National Trust sestavila nápadník kratochvílí, které by neměly žádným dětem uniknout, než se vydají na cestu dospívání. Skautská činnost je pro takové hrátky skvělou příležitostí, a to nejen za běžných dnů, ale též nyní, kdy nevíme, jak bude dál postupovat pandemie:

1. Vyrážíte-li s oddílem ven, zkuste něco společně.
  2. Bude-li vaše činnost omezena, pošlete seznam členům a vyzvěte je, ať si jednotlivými kousky zpestří třeba tíživé dny. Můžete na dálku sdílet, co všechno kdo zažil a dokázal.
  3. Nenechávejte to jen na dětech a pojďte do toho také.

Poslední bod bychom rádi zdůraznili. Mohlo by se zdát, že pokud vám už bylo dvanáct, příležitost jste promeškali. Není tomu tak – a k objevování je toho tu víc než dost! Připadají vám položky na seznamu známé a banální? Tak si zkuste schválně spočítat, kolik z těch věcí jste sami zažili. Ne viděli, ne skoro zažili, ne že vám přijdou triviální – kolik z nich jste doopravdy a s jistotou uskutečnili? Možná se podobně jako my v redakci budete divit, kolik z těch triviálních dětských hrátek jste možná nikdy v životě nezakusili. Naše skóre vyzkoušených aktivit sdílíme níže a zavazujeme se, že jej navýšíme. Jdete do toho s námi?

• Tomáš 41 b
  • Plamy 44 b
  • Káťa 45 b
  • Rejže 44 b
  • Hobit 45 b
  • Učeň 41 b
  • Boro 42 b
  • Laduš  46 b

P. S. Budete-li mít splněno, přichází nová výzva: Kolik věcí ze seznamu jste zkusili poté, co vám bylo 18, 30, 50?

1. Vylézt na strom.
  2. Válet sudy z velkého kopce.
  3. Stanovat v přírodě.
  4. Postavit si přístřešek.
  5. Házet žabky na hladině vody.
  6. Běhat venku v dešti.
  7. Pouštět draka ve větru.
  8. Chytit rybu do sítě.
  9. Utrhnout jablko ze stromu a sníst jej.
  10. Hrát kaštany nebo cvrnkat kuličky. *
  11. Vyrazit na dlouhou cestu na kole.
  12. Vyznačit ostatním trasu klacíky.
  13. Udělat bábovku z bahna nebo písku.
  14. Postavit hráz na potoce.
  15. Hrát si ve sněhu.
  16. Uvít věnec z květin.
  17. Uspořádat šnečí závod.
  18. Namalovat něco opravdu divokého.
  19. Prozkoumat vnitřek dutého stromu.
  20. Skákat do vln.
  21. Trhat a ochutnat divoké ostružiny.
  22. Sbírat houby.
  23. Pozorovat východ slunce.
  24. Jít ven naboso.
  25. Zapískat na trávu.
  26. Vydat se ven hledat fosilie a kosti.
  27. Pozorovat hvězdy.
  28. Vyjít na opravdu velký kopec.
  29. Prozkoumat jeskyni.
  30. Sbírat a třídit podzimní listí.
  31. Jít hledat brouky.
  32. Plavit se na lodi.
  33. Pozorovat plující mraky.
  34. Stopovat zvířata.
  35. Zkoumat, co žije v rybníce.
  36. Udělat domeček divokému zvířeti.
  37. Chytit padající list.
  38. Odchovat motýla od housenky.
  39. Chytit kraba nebo raka. **
  40. Jít na noční procházku přírodou.
  41. Zasadit a vypěstovat rostlinu.
  42. Jít plavat v moři.
  43. Postavit si vor a plavit se na něm.
  44. Pozorovat ptáky dalekohledem.
  45. Orientovat se s mapou a kompasem.
  46. Zkusit si horolezectví na skále.
  47. Vařit na ohni.
  48. Projet se na koni.
  49. Hrát geocaching a najít kešku.
  50. Sjet řeku na kánoi.

* ad 10: Kaštany (anglicky conkers) mají jednoduchá pravidla: jeden hráč nehybně drží provázek s kaštanem, ten druhý se svým kaštanem na provázku snaží trefit kaštan spoluhráče. Tradiční britská hra, ke které potřebujete 2 kaštany s dírou skrz a dva provázky s uzlíkem na konci.

** ad 39: V České republice můžeme narazit na kraby i raky. Zatímco kraba, raka signálního a raka pruhovaného můžeme s opatrností na chvíli odchytit, dávejme si pozor na raka říčního, raka kamenáče a raka bahenního – tyto druhy jsou u nás ohroženy a chráněny, určitě je tedy nechytejme a nemanipulujme s nimi.…

A bude-li situace tak vážná, že to ani na venkovní hrátky nebude, nezoufejme. Naši členové na počátku pandemie sestavili seznam 50 aktivit na doma: skaut.cz/50aktivitdoma.

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk