Téma: recenze

Normální šílenství

„Všichni chceme být normální, ale nikdo neví, co to je.“

Téměř pětisetstránková kniha autorů Jiřího Pasze a Adély Plechaté nás provede duševními onemocněními a tím, jak se s nimi ve zdravotnictví v České republice pracuje. A to nejen po stránce odborné, ale také po stránce osobní. Kniha je souborem jak odborného popisu nemocí, tak rozhovorů s lidmi, kteří jimi trpí a již se s nimi vyrovnávají. Jedná se tedy o jedinečné dílo vycházející v nakladatelství Host pro všechny zájemce o duševní zdraví, a to nejen svoje, ale i těch ostatních. Někteří knize přezdívají „Bible duševních onemocnění“. „Duševní zdraví je stejně důležité jako to tělesné, přesto o něm mluvíme buď šeptem, nebo za zavřenými dveřmi – duševní nemoc v Česku pořád ještě smrdí blázincem. Kniha Normální šílenství, která chce tuto situaci změnit, přibližuje křehkost lidské mysli a tenkou hranici mezi duševním zdravím a nemocí,“ říká Pasz. Čtenář se v knize setká například s ADHD, depresemi, poruchami autistického spektra, schizofrenií, demencí či různými druhy závislostí. Zaměřuje se také na vyvracení nejčastějších mýtů a předsudků.

Kapitola o ADHD, Když mozek předbíhá, je uvedena citací Michaela Phelpse, držitele 28 olympijských medailí: „K ostatním dětem ve třídě se učitelé chovali jinak než ke mně. Měl jsem i učitele, který říkával, že ze mě nikdy nic nebude, že nikdy nebudu úspěšný.“ Kolik jiných osob mohlo zažít něco podobného a jak se s tím vyrovnali? Co pro ně znamená být normální?

Kniha bude tedy cenná pro zájemce o skauting pro všechny a inkluzivní pohled na lidskou odlišnost. Může být také přínosná pro vedoucí, kteří by rádi pochopili nuance mezi lidmi s mentálními onemocněními a to, jak s nimi pracovat na základě jejich (často surových a vysoce niterních) výpovědí. Já osobně doporučuji zejména obrazový materiál prolínající se celou knihou, který zobrazuje arteterapeutický způsob vyrovnání se s obtížemi respondentů.

Normální šílenství

Rozhovory o duševním zdraví, léčbě a přístupu k lidem s psychickým onemocněním (Adéla Plechatá, Jiří Pasz, HOST, 2020)

O autorech