Téma: rozcestník

Další hravé zdroje

Kde hledat konkrétní hry i podněty k dalšímu přemýšlení o nich?
Foto: Zdislava Dolečková

Zážitková pedagogika

Učení prožitkem – stále poměrně nová kniha dávající si za cíl srozumitelně vysvětlit, jak záměrně zařadit do výchovy a vzdělávání práci s vlastním prožitkem. Pokud hledáte ucelenou a praktickou metodiku o zážitkové pedagogice, tak tady nesáhnete vedle. Kniha má i vlastní web uceniprozitkem.cz a vyšla nám o ní v dubnu 2021 i recenze od Laduš. (Petra Drahanská, Račice: Petra Drahanská, 2020)

Časopis Gymnasion – časopis o zážitkové pedagogice vycházející jednou za půl roku. Vhodný spíše pro zkušenější vedoucí, které baví přemýšlet o výchově a vzdělávání pořádně do hloubky. K našemu tématu se nejvíce hodí čísla věnující se hře (podzim 2006) a soutěži (podzim 2021). Všechna čísla jsou volně ke stažení na gymnasion.org.

Sborníky her – kromě kultovního Zlatého fondu her od Prázdninové školy Lipnice (psl.cz/e-shop) existují i další sborníky her, které si zaslouží pozornost. Zmiňme například Fond her 2 od Instruktorů Brno nebo Herník od Mládežnické organizace Plusko, které jsme recenzovali v dřívějších číslech našeho časopisu (prosinec 2020 a únor 2021; dostupné na casopis.skauting.cz. Při uvádění her z těchto publikací je vždy potřeba pečlivě zvážit, jestli jsou vhodné pro naše potřeby, protože jsou často vymýšleny pro dospělé účastníky.

Online zdroje

Chystám program – web s kvalitními hrami a aktivitami rozdělenými podle oblastí stezky. Narozdíl třeba od známého webu hranostaj.cz zde má každá hra svůj výchovný cíl, který ti pomůže si uvědomit, proč danou hru do programu zařazuješ.

Databáze her Ligy lesní moudrosti – databáze méně známých her do přírody i do města s možností třídit hry dle místa či zaměření, která je dostupná na webu woodcraft.cz.

Hrajeme si venku – web plný inspirace pro předškolní a mladší školní děti. Jednotlivé aktivity jsou vyzkoušené v lesní školce, což dokládají četné fotografie, které doplňují popisy her. Dostupné na hrajemesivenku.cz.

Sociální sítě  ke spoustě herního inspirativního obsahu se dá dostat i na sociálních sítích. Na facebooku tak můžeš sledovat třeba stránky jdeteven.cz, Učíme se venku nebo Hrajeme si jinak. Na youtube pak třeba účet Responsive Classroom.

Články ze starších čísel

Jak připravit dobrodužství – článek představuje metodu odpovídání na dramaturgické otázky, pomocí kterých můžete vymýšlet autorské (nejen) dobrodružné hry. (Radoslav Šonský – Drobek, Skauting, červen 2017)

Nechat děti být dětmi – článek představuje fenomén volné hry a zasazuje jej do skautského prostředí pomocí optiky výchovných kategorií. Text také pomáhá s dobrým uchopením tohohoto programového prostředku, když zmiňuje možné cíle volné hry a tipy, jak ji do programu oddílu postupně zapojovat a na co si u toho dávat pozor. (Denisa Raichlová – Motla, Skauting, únor 2021)

Inspiro – hry pro uklidnění, hry s vodou, hry pro lepší fyzickou kondici, hry na budování důvěry a vztahů, pohybové hry do klubovny. Seriál plný her převážně na schůzky od Miroslava Zajdáka – Taffyho z ročníku 2017/2018.

Instanty – formát článků hojně rozšířený v dřívějších ročnících, který přinášel kvalitní a propracované hotové programy/hry s různými tématy. Vydali jsme instanty, které se zaměřily na mediální gramotnost, rozvoj kreativity, vnímání krás přírody a mnohá další témata. Ke všem se dostanete na webu casopis.skauting.cz po vyhledání výrazu instant.

Program a hry – na webu časopisu se dají články vyhledávat nejen podle čísel, ve kterých vyšly, ale i podle témat, kterým se věnují. Pod tématam program a hry tak najdete všechny články s hrami a přípravou programu včetně výběru 5 nejlepších článků.

Vyrostl v oddíle vlčat a skautů v Břeclavi, který 4 rok