Téma: gejzír

Náměty na hrdinské symbolické rámce

Nezapomeň, že celkové vyznění záleží nejen na výběru, ale i na zpracování a uchopení daného příběhu
Foto: Štěpán Hašek

Tobiáš Lolness (světlušky a vlčata, skautky a skauti) – Originální vyprávění o miniaturních bytůstkách menších než dva milimetry žijících na jediném stromě. Hlavní hrdina Tobiáš musí napnout všechny své síly, aby zachránil svou rodinu i celý strom. Příběhu francouzského spisovatele Timothée de Fombelle nechybí vtip, citlivě vykreslené vztahy mezi postavami ani nenucená zamyšlení nad možnou zkázou ekosystému či fungováním nesvobodného režimu.

Pán much (starší skautky a skauti, roveři) – Jaké vyhlídky na přežití má parta dětí odkázaná na sebe samu uprostřed oceánu? Působivý příběh od nositele Nobelovy ceny za literaturu Williama Goldinga alegoricky vypráví o zrodu zla na příkladu skupiny kluků ztroskotavších na opuštěném ostrově. Román se dočkal hned dvou stejnojmenných filmových adaptací (1963, 1990).

Gruffalo (benjamínci) – Dobrodružství příšery z černého lesa ukazující dětem, že ani to nejhroznější monstrum nemusí být ve skutečnosti tak děsné.

Ronja, dcera loupežníka (světlušky a vlčata) – Příběh přátelství Ronji a Birka, dětí ze dvou znepřátelených loupežnických band. Vyprávění mj. o tom, jak vztahy mezi dětmi můžou vést k proměně vztahů mezi dospělými. Na základě románu Astrid Lindgrenové byl ve Švédsku natočen také pěkný stejnojmenný film (1984).

Most do země Terabithia (skautky a skauti) – Na pohled příběh ze světa fantasy, ve kterém ovšem jde především o přátelství dvou dětí, Jesse a Leslie, a o nesnadné vztahy s jejich okolím a hledání svého místa ve světě. Případ dětského příběhu, který se nevyhýbá vážným tématům, jako je smrt blízkých, a zvládá je s citem. Podle knihy Katherine Pathersonové vznikl zdařilý film (2007).

Čarodějův učeň (světlušky a vlčata, skautky a skauti) – Pohádkový příběh, který zpracovává legendu ze 17. století o mládenci Krabatovi a jeho zápolení s čarodějnickým Mistrem v Černém mlýně. Podle knihy Otfrieda Preußlera vznikl stejnojmenný český kreslený film (1977) a později i hraný film Krabat (2008). Kniha nejen o kouzlech, ale i o přátelství, s řadou dobrodružných příhod.

Nikola Šuhaj loupežník (skautky a skauti, roveři) – Románová balada o zbojníkovi odehrávající se na Podkarpatské Rusi. Příběh přináší morální dilemata jako loupení zbojníků, které pomáhá chudým obyvatelům, nebo udání kamaráda četníkům za velký osobní prospěch.

Odvážná Vaiana (světlušky a vlčata, skautky a skauti) – Jeden z nejúspěšnějších Disney filmů poslední doby, ve kterém se odvážná hrdinka vydává za útes, aby zjistila tajemství svého lidu a zachránila svůj rodný ostrov v jižním Pacifiku.

Kamarád ze vzdáleného údolí (starší skautky a skauti, roveři) – Vyprávění Elizabeth Websterové o přátelství novináře Jakea Farranta, kterému zbývá několik posledních měsíců života, a cikánského chlapce Cvrčka, s nímž se seznámí na venkově. Citlivé zpracování vážného tématu vyrovnávání se se smrtí a zároveň působivé vykreslení vztahu konkrétního kluka k přírodě, které se může hodit například jako táborová četba na pokračování.

Zvonilka (světlušky) – Série filmů o víle Zvonilce a jejích kamarádech, kteří zažívají dobrodružství při objevování Roklinky a okolí. Každá z vil má odlišnou specializaci a problémy vždy kamarádi vyřeší spoluprací a využitím svých zaměření.

Další náměty

1984, Pocahontas, Zlodějka knih, Rebelka, Jak vycvičit draka, Marťan, Vlaštovky a Amazonky, Zootropolis, Velká šestka, Hvězdný prach, WALL-E, Pipi Dlouhá punčocha, Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky, Medvídek Pú, Cesta kolem světa za osmdesát dní, Společnost správných romantiků.

Ve Skautingu z listopadu 2016 je článek Literární inspirace nejen pro symbolické rámce, který přináší další tři neznámé náměty.

Vyrostl v oddíle vlčat a skautů v Břeclavi, který 4 rok
Pochází z Moravskoslezska. Dříve vedl smečku vlčat, te
Do břeclavského skautského oddílu jsem přišla jako stu