Téma: rozhovor

Kluci i holky hledají stejnou Pravdu a Lásku

Jedním z předsněmovních témat je revize ideje vlčat a světlušek. Vedoucí pracovní skupiny Ondřej Vokál – Vokin odpovídá, jak ke změnám přistupovali
Foto: Štěpán Hašek

Proč bylo na posledním valném sněmu rozhodnuto, že má být idea vlčat a světlušek změněna?

Valný sněm se problematice věnoval na popud kraje Praha. A jelikož názor, že se máme vážně zabývat zněním slibu, zákona a hesla vlčat a světlušek, sdílela nadpoloviční většina delegátů, sněm nám takový úkol uložil. Navrhovatel to odůvodnil tím, že je vhodné ideu přizpůsobit současnému jazyku a vnímání dětí. Také některé krajské sněmy uváděly potíže s idejí u koedukovaných oddílů. Požadavek na změnu tedy na sněm pronikl odspodu. Ukázalo se, že část vedoucích a dětí má potíže s porozuměním současnému znění a s jeho používáním v oddílech, tedy například se symbolickým rámcem, poslušností a podobně.

Mohl bys tedy přiblížit hlavní změny, které jste v ideji navrhli?

Za nejzásadnější změnu považuji sjednocení ideji pro holky i kluky, pro světlušky, žabičky, vlčata i vodní vlčata. Další změnu v návrhu představuje omezení zapojení symbolického rámce ve znění ideje. Symbolický rámec Knih džunglí a Kouzelné lucerny by byl nově zastoupen jen v symbolickém označení dětí žabičkami, světluškami a vlčaty.

Jak vznikla pracovní skupina a kdo se do ní zapojil?

Na Poradní skále, která se uskutečnila půl roku po Valném sněmu, jsme o ideji uspořádali debatu, a nastartovali tak celý revizní proces. Na podzim se ústřední orgány domluvily, že založí pracovní skupinu Náčelnictva, která se tématu od té doby intenzivně věnuje. Pracovní skupina sdružuje členy Náčelnictva, Výkonné rady, Skautského institutu, Odboru vlčat a světlušek, současné i dřívější vzdělavatele a vychovatele.

Foto: fotohavlin.cz

Mohl bys přiblížit proces, jakým pracovní skupina postupovala?

Revize začala na podzim roku 2017, kdy jsme zahájili kvantitativní výzkum práce se současným slibem, zákonem, heslem a příkazem, jehož se zúčastnilo 643 vedoucích. Po seznámení se s výsledky Náčelnictvo rozhodlo, že máme provést kompletní revizi, abychom zjistili, zda nenajdeme k současnému stavu lepší alternativy. Před výzkumem jsme totiž pracovali také s variantou, že bychom zavedli pouze dílčí jazykové korekce bez hlubších změn významu. Ale po obeznámení s výsledky výzkumu jsme se rozhodli pro ambicióznější variantu. 

Na jaře 2018 jsme tedy připravili první sérii veřejných debat, při kterých jsme společně pátrali po hodnotách, k nimž chceme světlušky a vlčata vychovávat. Výstupy z diskuzí jsme konzultovali s dalšími skautskými a civilními odborníky (při tzv. Kulatých stolech). V tento moment jsme se mimojiné rozhodli, že předložíme návrh společný pro holky i kluky, a to s méně zastoupeným symbolickým rámcem. Dalším úkolem bylo připravit samotný návrh (během zimy 2018/2019). Návrh jsme nechali projednat ústřední orgány. Po jejich souhlasu jsme jej zveřejnili do hnutí a zorganizovali další sérii debat, na kterých jsme sbírali připomínky. Připomínkování vyvrcholilo předsněmovou diskuzí, jež byla zahájena v červnu roku 2019 a bude ukončena před Valným sněmem. V mezidobí jsme o svých krocích informovali na Křižovatce, sociálních sítích a skrze e-mailové rozesílky. 

Revize má, jako téměř všechny změny, své odpůrce i příznivce. Přece jen se jedná o zásadní zásah do něčeho, s čím jsme po desetiletí při výchově pracovali, z čeho jsme vycházeli. Co je podle tebe největším jablkem sváru?

Dnes už znám výstupy z předsněmové diskuze, tak si mohu dovolit nechat svůj názor stranou a raději zprostředkovat názory vedoucích v hnutí. Jakákoliv změna má své principiální odpůrce. Důvodů pro odmítání změn je několik. Nejčastěji zaznívá, že nemáme měnit něco, co funguje, dále, že bychom neměli tak často měnit slib a zákon, které vedoucí považují za součást myšlenkových základů. Také se setkáváme s tím, že máme síly vložit raději do zlepšení práce se současnou idejí, tedy více a lépe vzdělávat vedoucí. 

Pominu-li odpůrce změny jako takové, vzbuzují největší kontroverze vlast, poslušnost a čistota. Poměrně velká část činovníků je přesvědčena, že ve slibu dětí by měl být formulovaný jejich závazek k vlasti. Světlušky v dnešním slibu takovou formulaci mají, vlčata nikoliv. Mnoho vedoucích také postrádá zmínění čistoty v zákoně. Někteří ji chápou jako čistotu fyzickou – myji si ruce a starám se o své oblečení, jiní i jako čistotu duševní. Návrh zákona také mění přístup k poslušnosti; poslušnost starému vlku navrhujeme nahradit závazkem dodržovat pravidla (Čtvrtý bod zákona: Světluška/vlče dodržuje pravidla). Části vedoucích přijde tato formulace příliš striktní a svazující, ale větší části naopak příliš liberální. Ti druzí pak většinou navrhují explicitní zmínění poslušnosti.

I přes výše uvedené to prozatím vypadá, že většina hnutí je spokojená se směrem, kterým se revize ubírá, ale že chce o tématu více a déle diskutovat, aby se některé nejasné či sporné otázky vyřešily lépe. 

Foto: Zuzana Havlínová

Vedoucím, kteří nesouhlasí s předkládanou revizí, chybí například ve vlčáckém zákonu větší propojení se symbolickým rámcem. Proč jste se rozhodli, že sliby ani zákony nebudou odrážet symbolický rámec těchto kategorií, tedy Knihu džunglí a Kouzelnou lucernu?

Tato diskuze byla obzvlášť bolestivá. Nedošli jsme nikdy k jednohlasnému rozhodnutí. Většina z členů skupiny se symbolickému rámci věnuje na kurzech, hraje s dětmi hry z Knih džunglí, případně zpívá písně motivované těmito rámci. K rozhodnutí nás však dovedla zejména praxe v hnutí. Velká část (dost možná většina) oddílů (smeček a rojů) vlčat a světlušek je koedukovaná. Těmto oddílům činí rozdílné symbolické rámce a jejich zahrnutí do ideje problémy při každodenním fungování. Protože jsme nechtěli dělat čtyři verze, nebo dokonce osm verzí textu, což by způsobilo patrně ještě větší potíže, rozhodli jsme se pro jednu verzi. Dosavadní výsledky předsněmové diskuze naznačují, že tento krok je pravděpodobně správný – kvituje jej přibližně 70 % účastníků diskuze. 

Co tedy bude dál se symbolickými rámci?

V žádném případě to neznamená, že bychom v Junáku rezignovali na Mauglího, Lucinku, Čolka nebo Žabku. Všechny tři symbolické rámce budeme nadále podporovat. V nejbližších letech budeme maximálně podporovat vzdělávání v práci s těmito rámci. Jsou totiž nedílnou součástí skautské výchovné metody. V hnutí bychom s nimi měli pracovat ať již jsou přímo napojené na ideu, či nikoliv. 

Další velkou změnou je jednotné znění slibu i zákona pro vlčata a světlušky. Jaké hlavní pedagogické či jiné argumenty vás vedly k tomu, aby byla znění totožná?

Vybírali jsme z velmi rozdílných argumentů. Nedávno jsem navštívil jeden z krajských sněmů a při debatě o ideji se přihlásil bratr, který vysvětlil, že je už 15 let učitelem a že by měli mít kluci a holky zákony rozdílné, protože děti jsou v tomto věku velmi odlišné. Po něm se do diskuze přihlásil jiný bratr, který řekl, že už také dlouho učí a že si naopak myslí, že by idea měla být pro holky i kluky stejná. Tím chci tedy ilustrovat, že máme v hnutí na tuto problematiku zcela rozdílné názory. 

Skupina se nakonec po diskuzích rozhodla předložit návrh znění, které bude shodné. Jsme přesvědčeni, že průměrný desetiletý chlapec je skutečně jiná bytost než průměrná desetiletá dívka. Tyto rozdíly však nemají žádný vztah k hodnotám, ke kterým je chceme vychovávat. Měli by snad kluci mluvit méně pravdu než holky? Měly by holky hledat Nejvyšší Pravdu a Lásku méně intenzivně než kluci? 

Mohl bys tuto myšlenku upřesnit?

Tímto posunem neříkáme, že máme všem dětem bez výjimky připravovat stejný program. Ale měl by jasně ukázat, že myšlenkové základy skautingu se do hodnotového rámce slibu, zákonu, hesla a příkazu promítají stejně u kluků i u holek. Podotýkám, že s tímto závěrem se shodují tři čtvrtiny účastníků letošní předsněmové diskuze. Při rozhodování nás ujišťovala i znění našich sesterských organizací – porovnávali jsme je s Velkou Británií, Polskem, Švédskem, Slovenskem, Belgií, Rakouskem, Německem, Dánskem, Řeckem a Nizozemím.

Jak vnímají změnu vedoucí světlušek,
kteří byli dlouhodobě se zněním slibu,
zákona, hesla i příkazu spokojené?
Inspirovali jste se při revizi právě u světlušek?

Neřekl bych, že jsme se inspirovali. Dospěli jsme rozdílnými postupy k podobnému výsledku jako sestry před 28 lety, kdy se měnil zákon světlušek. A ani bych nesouhlasil s tím, že jsou vedoucí světlušek výrazně spokojeni.. Z prvotního průzkumu mimojiné vyplynulo, že heslo světlušek vnímá pozitivně jen 61 % vedoucích, kteří s ním pracují, a jen 42 % ho v programu občas použije. Příkaz se zase ukázal mnohem utajenější než ostatní prvky – zná ho jen 76 % vedoucích, kteří vedou světlušky. Znalost zákona a slibu dopadla výrazně lépe. 

Paradoxně odhaduji, že vůdci a vůdkyně světlušek náš návrh přijímají lépe než vůdci vlčat. Může to být dáno tím, že vlčata mají silnější vztah ke svému tradičnímu symbolickému rámci, zatímco Kouzelná lucerna je stále ještě mladý symbolický rámec, který navíc v ideji není zastoupený. Ale na toto nemáme žádná čísla, jsou to jen mé domněnky. 

Foto: archiv ZVaS

Jaký praktický dopad by mělo přijetí výsledků revize? Jaké materiály pro tuto věkovou kategorii by bylo nutné změnit a upravit?

V tuto chvíli na ústředí pracují týmy zpravodajky pro program na revidované stezce pro vlčata a světlušky a na příručce pro vlčata a světlušky (Svět vlčat a světlušek). Do obou děl jsme stále schopní zapracovat jak současné, tak případné budoucí nové znění ideje. Záleží to zcela na tom, jak se k revizi postaví březnový Valný sněm. Pokud odmítne směr, kterým jsme se vydali, vyjdou všechny knížečky se současným zněním. Pokud si sněm vyhradí, že o konečné podobě ideje rozhodne sám až za tři roky, jistě vše vydáme se současným zněním a v budoucnu případně upravíme. Pokud ponechá Valný sněm konečné rozhodnutí v gesci Náčelnictva, budeme se snažit stihnout práce tak, abychom vydali jen jednu verzi všech materiálů – s novým zněním. Podotýkám, že i tak se budeme podstatnou část roku 2020 zabývat připomínkami vzešlými z předsněmové diskuze. 

V materiálech uvádíte, že revidované pojetí je pro vedoucí jak s konzervativním, tak liberálním přístupem k výchově. Jak se vám tyto přístupy podařilo skloubit?

Snažili jsme se. Výše jsem ukazoval, jak rozdílné názory na jednotlivá podtémata v hnutí máme. Není tedy možné uspokojit všechny. A je to správně, že neuspokojíme všechny, protože na obou pólech stojí extrémy, které nejsou vhodné pro většinu našich smeček, rojů ani oddílů. V Junáku najdeme velmi liberální vychovatele, ale také velmi konzervativní. My všichni musíme ovládat umění tolerance a pokory, protože jsme součástí téměř 70tisícové rodiny, jejíž členové nikdy nebudou mít shodné názory. Myšlenkové základy máme však společné.

Předpokládám, že tou otázkou si také bereš na mušku poslušnost v zákoně. Navrhli jsme zákon jako soubor pěti pozitivních druhů jednání, kterým dítě rozumí. Bod o poslušnosti zní: „Světluška/vlče dodržuje pravidla.“ Věříme, že každé dítě rozumí významu slova „pravidlo“ a ví, co znamená, že jej dodržuje. Tato formulace může vést ve zdravých oddílech k přemýšlení o tom, proč pravidla máme, jak vznikají a proč je nezbytné se na ně v některých situacích spolehnout. Věříme, že tato formulace nabízí dostatek prostoru všem vedoucím a zároveň jasně ruší onu poddanost vlčáckého zákona. Když jsme si o poddanosti vlčete psali jako pracovní skupina s Balúem, měli jsme na to stejný názor. A říkám to s respektem ke všem skvělým Akélům, kteří umí se současným zákonem vlčat připravovat výborný program pro své svěřence.

Na co jsi nejvíce hrdý v souvislosti s revizí ideje?

Jsem velmi hrdý na to, jak velkou část hnutí se nám podařilo oslovit a zapojit do procesu a jak transparentně se nám daří postupovat, o což se velmi snažíme. Před Valným sněmem budeme mít na kontě 21 veřejných diskuzí v celé řadě měst (diskutovalo se na celostátních setkáních, kurzech a akcích SI), kterých se zúčastnily stovky skautských činovníků. Do předsněmovní debaty se zapojila už téměř tisícovka respondentů. Střediskové, okresní i krajské sněmy už přijaly několik desítek usnesení, která se tématu týkají. Nejvíce si tedy vážím šíře debaty, která se o ideji vede. Od začátku jsem totiž považoval za prioritu zapojení co nejvíce lidí do celého procesu i opravdovou komplexnost změny.

Ondřej Vokál – Vokin

Od roku 2017 vede pracovní skupinu, která se věnuje revizi ideje u vlčat a světlušek. Vedl smečku vlčat i středisko v Kolíně, kde spoluzakládal Skautský institut. Organizoval Elixír i Poradní skálu. Člen náčelnictva, kandidát Valného sněmu 2020 na náčelníka.

O autorech

Do břeclavského skautského oddílu jsem přišla jako stu