Téma: náčelníci

Jít příkladem i v online světě

Foto: Tomáš Mašek

Opakovaně na sítích nebo jinde v online prostoru potkáváme příspěvky, vyjádření nebo články, při jejichž čtení pozvedneme obočí nebo se v duchu ptáme: „Proč? Proč vznikly? Proč do online prostoru autor sdílí věci, které by se mu ústy ven nikdy neprodraly?“ Stačí si přečíst průměrné sousedské fórum nebo diskuzní vlákno pod libovolným článkem na Novinkách nebo iDnesu a člověk snadno nabyde dojmu, že internet je zlé místo, kam si lidé chodí vybít frustraci.

Co to má společného se skautskými vedoucími?

• Veřejný příspěvek na Facebooku, ve kterém oldskaut sdílí dezinformační web a sdílení doprovází vlastním komentářem s několika sprostými slovy, hrubkami a mnoha nadbytečnými vykřičníky.
  • Skautský vedoucí si na Facebooku stěžuje, že děti dneska nic nevydrží, a hlavně že řeší šedesát pohlaví.
  • Profilová fotka s připíchnutou vlaječkou SPD.
  • Ale také sedmé instagramové story v měsíci, na kterém se začínající skautská vedoucí chlubí rozjetou zábavou a drinkem v ruce.

Obhájili bychom se před dětmi? Jaký vliv může mít takové chování na vztah s rodiči našich dětí?

Na kurzech si odpradávna povídáme o tom, že jeden z nejsilnějších nástrojů skautské výchovy je osobní příklad skautského vedoucího. Vzor. A tak na sebe během oddílových akcích dobrovolně, ale zcela záměrně klademe o trochu větší požadavky než doma nebo mezi svými spolužáky. Více si hlídáme, co a jak říkáme, vrháme se do práce s větším elánem… Bylo by správné v tomto bodě rozvinout úvahu o tom, že je v pořádku ukazovat, že i vzorný člověk někdy klesá na mysli, chybuje nebo zakleje, ale dělat to nechci. Chtěl bych vaši pozornost nasměrovat na online prostředí jako další, rovnocenné složky jednání skautského vedoucího, kterým výchovně ovlivňuje skautský dorost a jeho rodiče (vycházím ze zkušenosti, že spousta z nás má děti a jejich rodiče v přátelích nebo se s nimi vzájemně sleduje).

Přál bych si, aby vymizelo vnímání online prostředí jako tělocvičny, kde je vše dovoleno, a co se tam stane, se za jejími dveřmi zapomene. Přál bych si, aby všichni skautští činovníci vnímali svá virtuální alter ega jako něco, čím působí na své okolí stejně, jako působí na skautské výpravě. Když nepůjdeme dětem příkladem na schůzce, možná u nich nikdy nezískáme přirozenou autoritu a důvěru. Když jim přestaneme jít příkladem na internetu, můžeme o tento pečlivě budovaný vztah rychle přijít.

Děkuji všem, kteří umí ostatním správně nastavit zrcadlo, když je to potřeba.

Advokát a lektor. Vedl smečku vlčat Havráňata a 1. s