Téma: oddílová poradna

Co s vlčaty a světluškami, které se perou a nadávají si?

Foto: Bára Viktorinová

Když jsme vlčatům začali na výpravách dávat víc volného času, byla na sebe najednou hrubá. Spontánní hry končily otrávenými či plačícími členy a od rodičů chodily e-maily o možném ukončení členství. A co teď s tím?

Hledejte příčiny

Může jít např. o konflikty z rodiny nebo ze školy. Nadávky, vyloučení z party nebo šikana, kterým mohou být děti vystaveny, se pak projeví i mimo třídu. To byl problém u nás.

Mějte bdělé vedoucí a rádce

Všímejme si reakcí na hry a pošťuchování a zamezme tak vážným konfliktům. Je dobré hlídat si i vlastní chování. Třeba můj černý humor situaci asi moc nepomohl. Sledujme klima ve vedení. Rozhádaní vedoucí mohou napáchat stejné škody jako ústrky ve škole.

Práce s jednotlivci, nebo se skupinou?

Kdyby náš problém tkvěl v pár agresivních jedincích, mohli bychom použít návod z říjnového článku o problémových dětech. Náš problém byl však skupinový, proto jsme ho řešili společně. Základem bylo bezpečné prostředí. Kluci věděli, že se nezlobíme, jen hledáme řešení. Obešlo se to bez zvýšení hlasu, spílání a citového vydírání typu: „To jste vlčata, že se takhle chováte?!“.

Jděte příkladem – otevřete se jako první

Začali jsme promluvou o tom, co nás na jejich chování trápí a proč. Následně jsem vyprávěl, jak jsem kdysi ventiloval v oddíle nespravedlnosti, které se mi děly ve škole. Na otázku, jestli se jim to neděje také, začali kluci sdílet situace, kdy se s nadávkami, rvačkami a šikanou sami setkali. Zapojili se i rádci a vedoucí.

Poslouchejte své členy

Tato část může být náročná. Mohou se objevit silné emoce i náznaky vážných problémů. Pomůže alespoň základní představa o krizové intervenci (doporučujeme článek Úvod do krizové intervence) a možnostech podpory, např. skrze poradnu pro vedoucí na .

Jsme tu dobrovolně, proč si to kazit?

Rozuzlení celé debaty spočívalo v tom, že narozdíl od školy jsme ve skautu dobrovolně a rádi, proto nemáme důvod si sem chování ze školy tahat. Jednoduché, ale zafungovalo to a od této schůzky spadly případy rvaček a slovních útoků na minimum. Ne vždy se však podaří konflikty vyřešit tak rychle. Neztrácejte naději, pokud nedojete v diskuzi k řešení hned napoprvé, a vytvořte si z povídání o tom, jak vám spolu je, zvyk.

O autorech

Vede koedukovaný oddíl na malé vesnici.