Téma: metodika

Závod vlčat a světlušek jako nástroj k rozvoji

Foto: Jan Janouch - Tik

V roce 2024 nás čeká tradiční závod vlčat a světlušek. ZVaS je výchovný nástroj, který je provázán shodnými kompetencemi pro rozvoj dovedností, jaké jsou obsaženy v ostatních výchovných nástrojích (stezky atd.). Pro přípravu na ZVaS není třeba měnit program smečky či roje, stačí plynule plnit aktivity ve stezkách.

Cíle této akce jsou:

  • Prožít radostné setkání (společný zážitek) s ostatními vlčaty a světluškami i vedoucími – tak, aby to bylo přínosem pro region dle úrovně kola.
  • Zažít minimálně jednodenní aktivitu zasazenou do symbolického rámce.
  • Vyzkoušet si schopnost poradit si se situacemi dnešního světa – maximální náročnost je dána kompetencemi v nejvyšším stupni stezky vlčat a cestičky světlušek.
  • Cílem naopak není soutěž vedoucích v tom, kdo svou šestku lépe připravil.
Foto: Jan Janouch – Tik

Co ZVaS přináší?

Samotný závod přináší velkou zkušenost vlčatům, světluškám i vedoucím. Na základních kolech se všichni nesměle ponoří do příběhů a aktivit společné akce, navzájem se poznávají a leckdy poprvé vidí i ostatní roje a smečky. Mnohdy mají šestky také prostor poprvé udělat společně chyby. Vedoucí, kteří šestku během základního kola doprovází, zde vidí, jak si šestníci poradí s vedením šestky a jak její členové reagují. Díky tomu mohou vlčatům či světluškám poskytnout zpětnou vazbu.

Krajská kola jsou již jiná. Vlčata a světlušky cítí větší vzrušení, těší se na další zážitky a jiný symbolický rámec. Už tu ale obvykle nemají své kamarády z jiných šestek své smečky či svého roje. Vedoucí zde nejde se svou šestkou, ta je tak poprvé „bez dozoru“ a musí fungovat samostatně (popř. s doprovodem jiného vedoucího).

V celostátním kole jsou všichni již „mazáci“ a samotné pořadí je často i o správných rozhodnutích. Vlčata a světlušky si užívají speciální atmosféru plnou přátelství a radosti z účasti v celostátním kole.

Foto: Jan Janouch – Tik

Co vlčata a světlušky na závodní trati čeká?

ZVaS je sestaven maximálně z 12 disciplín. U každé je uvedeno, jaké kompetence jsou jí naplňovány a dále doporučené úkoly a závazné parametry. Úkoly si mohou organizátoři upravit dle svých potřeb – nemusí obsáhnout kompetenci a danou dovednost přesně podle návodu, ale mohou např. úkol „najde odjezd na velkých odjezdových tabulích“ poupravit či přizpůsobit příběhu. Vždy však s ohledem na dodržení náročnosti úkolu pro vlčata a světlušky.

Děti mají strach z neznámého. Před základním kolem tedy doporučujeme vyzkoušet si na schůzce 2–3 stanoviště s plněním reálných úkolů, hlášením a bodováním. Díky tomu kluci a holky zjistí, že se není čeho bát. Přínosná může být návštěva dopravního hřiště, podobně jako ošetřování na schůzce nebo společné vaření. V rámci činnosti zařazujte více aktivit, v nichž musí šestník sám rozhodovat. Posílíte tím jeho schopnost poradit si v různých situacích. Pobavte se v šestce nad tím, co komu jde. Nejen šestník dobře ví, kdo je šikovnější ve zdravovědě, kdo v řešení krizových situací a komu jde logické myšlení. Vyzkoušejte si, jak se bude šestka dělit na jednotlivých stanovištích na dvojice či trojice, předejdete tak hádkám.

Důležitou schopností může být i rychlost čtení. Mladší světlušky a vlčata hůře čtou, což je může stresovat. Pokud se bude šestka dělit, šestník pomůže ohlídat, aby alespoň jeden ve dvojici dokázal přečíst a vyřešit daný úkol. Pobavte se také o tom, jak se má šestka chovat. Slušné chování dětem může zajistit body navíc a hádkami nic nevyřeší, naopak vzájemnou spoluprací snáze dosáhnou zdárného řešení. I tato příprava může šestce pomoci lépe zvládnout daná stanoviště.

Důležitá je také motivace šestky, na to nesmíme zapomínat. Motivujte vlčata a světlušky tím, že si ze ZVaS odvezou společný zážitek, poznají nové kamarády a budou mít příležitost vyzkoušet si mnoho věcí.

Kromě účastníků jsou samotné závody velkou školou i pro organizátory. V základních kolech mají často roveři příležitost k organizaci svých prvních samostatných akcí. Krajské kolo je práce zkušených vedoucích se zázemím oddílu či střediska a celostátní kolo prověří spíše celý okres (či velké středisko).

Pro koho je ZVaS?

ZVaS je určen pro běžně fungující šestky vlčat a světlušek. Stačí tedy přihlásit celou šestku, a to i s náhradníky, tedy těmi, kteří budou sice chybět v základním kole, ale v krajském kole se budou moci zapojit. Počet členů soutěžní šestky je 5–8, přičemž tento počet můžete doplnit do maximálně 10 nahlášením náhradníků (např. 7 + 3 náhradníci).

Někdy se stane, že šestka nemá dostatek náhradníků a krajského kola se nemůže zúčastnit např. z důvodu nemoci či rodinné akce někoho ze svých členů. Může být na akci jako nesoutěžní (dle možností pořadatele), ale její místo připadá náhradní šestce. Této situaci lze částečně předejít včasnou a dostatečnou komunikací s rodiči třeba tak, že na termín krajského kola naplánujete víkendovou výpravu.

Šestky mohou být i koedukované, ale při postupu musí zůstat zachována ta kategorie, v jaké šestka nastoupila do základního kola. Pokud začíná jako dívčí, v případě postupu musí zůstat počet světlušek alespoň stejný jako počet vlčat.

Pokud máte ve smečce málo vlčat nebo v roji málo světlušek, lze sestavit i šestku střediskovou. V takovém případě ale z daných smeček a rojů již nesmí soutěžit jiné šestky.

Foto: Jan Janouch – Tik

O čem se nemluví?

Sestavení šestky výběrem nejlepších z oddílu není v souladu se šestkovým nastavením a myšlenkou ZVaS. Dodržte prosím rovnou příležitost všech účastnit se akce se svou šestkou. Zde je třeba připomenout, že každá smečka a roj má jinak nastavené fungování – některé šestky jsou věkově smíšené, jiné věkově bližší (např. 2. + 3. třída) Nicméně ani to není překážkou, aby se takové šestky ZVaS zúčastnily – hlavním cílem je jejich společný zážitek a to, že si společně vyzkouší poradit s různými úkoly.

Je ZVaS povinný pro všechny smečky a roje?

Není. Je pouze na vedoucím, zda se bude chtít se svými členy účastnit a dokáže je dostatečně motivovat. ZVaS je jedinečná akce, kde mají vlčata a světlušky příležitost poznat nové kamarády z jiných měst, zajímavé doprovodné programy, soustředit se na své dovednosti a prokázat své zkušenosti. Samotný výsledek v závodě je druhořadý. K drobnému poznání ZVaS si můžete prohlédnout fotografie z minulých kol, vyprávět, co jste zažili vy v jejich roli, nebo zapojit do programu aktivitu, po jejímž splnění vlčatům a světluškám řeknete, že právě zvládli úkol ze stanoviště X a zároveň si splnili bod Y ze stezky.

Z historie
Jedná se o nejstarší společnou aktivitu pro tuto věkovou kategorii. Zajímavostí je, že již v roce 1928 se na zemském moravském sjezdu soutěžilo „o totem náčelníkův“. V roce 1929 soutěžila brněnská vlčata v těchto disciplínách: štafeta (běh po čtyřech, po jedné noze, 10 kozelců, trakař a po čtyřech dozadu), americká hra, metání kroužků, krmení obra míčkem, přepalování motouzu, plavání, šplh na strom, skládanky a písemnosti.

Kde najdu aktuální dokumenty?

Všechny potřebné informace a materiály najdete na webu závodů i na Křižovatce. Pro přehled zde najdete check‑list, který výčet materiálů a jejich zaměření popisuje.

Novinkou je nejčastějších 10 otázek od vedoucích a organizátorů a na ně odpovědi od Ústředního týmu – určitě si je přečtěte.

Kde najdu podporu pro pořádání závodu či přípravu šestky

Ústřední tým ZVaS je vám k dispozici pro vaše otázky i podporu. Využít můžete následující:

O autorech

Užívá si bydlení ve vesnici v tajuplných Krušných ho
Skautsky doma v benešovském středisku a na LŠ Plšík.