Téma: anketa

Co děláte pro udržitelné táboření?

Foto: Martin Křivánek

Marta Hrčková – Martečka, 8. oddíl Minehawa, Kopřivnice

Vždy chceme, aby nebylo poznat, že jsme na tábořišti byli. Omezovali jsme obaly tím, že nám pekárna vozila pečivo nebalené, nakupovali jsme dopředu kvalitní potraviny v akci a ve velkém balení, používali jsme ekologická mýdla i prostředky na nádobí. Tříděné koše byly na plast, papír, sklo, tetrapack, olej, kov, bioodpad a dámy měly na WC koš na hygienické potřeby, aby se neznečišťovala půda. Solární panel nám poháněl lednici a foťáky. U jídla vždy platí: Raději si 5x přidej, než 1x vyhoď.

Kateřina Pasáková – Copík, 3. oddíl Hayama, středisko Kalich, Tábor

Na táboře asi jako všichni třídíme odpad. A to na plast, papír, tetrapack, sklo a směs. Plastů je každý rok nepřeberné množství, ačkoliv letos jsem hrdá na tři pytle za dva týdny. Mrzí mě, že mnoho dětí nemá třídění odpadu zažité a hází všechno bezmyšlenkovitě do jednoho pytle. Snažíme se omezit odpad na táboře a co se jenom dá, tak házíme do odpadové jámy na bioodpad. Bohužel igelitovým sáčkům na ovoce a zeleninu jsme se stále nevyhnuli. Ekologické prostředky na nádobí nepoužíváme.

Veronika Jurčíková, středisko Willi, Líbeznice

Pitnou vodu vozíme na trakaři v barelu z druhého konce louky. Na denní nákupy jezdíme na kolech do 3 km vzdáleného obchodu. Velký nákup autem děláme na začátku a uprostřed kurzu. Na nákup pečiva máme látkové sáčky a na zeleninu pytlíky ze záclonoviny. Na mytí nádobí i osobní hygienu používáme české mycí prostředky šetrné k přírodě. Propagujeme dámské intimní hygienické potřeby šetrné k přírodě. Jednou z letošních rukodělek bylo háčkování pratelného kosmetického tamponu.