Téma: literatura

Skautský zákon zná nové příběhy

Snad každý vůdce ví, že přiblížit dětem srozumitelně význam skautského slibu a zákona nebývá snadné. Při rozmluvě na tato témata nás některé dotazy mohou spolehlivě odzbrojit a přinutit k zamyšlení.  Co znamená „čest“? Jak vysvětlit, že nejde jen o divné slovo, kterým se ohánějí dospělí, ale o vlastnost, v duchu které lze jednat v každodenním životě? A co odpuštění, je to hloupost, nebo schopnost, jejíž projev ze mě nedělá slabocha, ale opravdového hrdinu?

První část knihy reflektuje závazek skautského slibu jako dobrovolné vykročení na cestu, ve které jsou Pravda a Láska nejvyššími hodnotami. Části textu Slibu jsou doplněny příběhy, ve kterých vystupují děti postavené do konkrétních životních situací. Příběhy mají otevřený konec a je pouze na čtenáři, nebo posluchačích, aby rozhodli, jaké řešení je v dané situaci správné. V části věnované skautskému zákonu jsou jeho body rozvedeny ve světle aktuálních společenských reálií a rozebrány trefnými příklady. Příběhy (pro každý bod zákona dva) jsou podány hovorovým stylem teenagerů. Mám za to, že téměř každý kluk nebo holka se v některém jejich scénáři najde.

Edyho nová kniha příjemně vybočuje ze standardu. Po jejím přečtení jsem neměl pocit, že „podobnou knihu jsem už někdy četl“, ale nadšenou jistotu, že „taková kniha zde chyběla“. Její koncepce zajišťuje interaktivní možnosti práce s obsahem a věřte, že ji budete otevírat znovu a znovu. Tak jen do toho, otevřete ji poprvé.

Student KTF UK, kytarista a kreslíř.