Téma: sloupek náčelníků

Skauting má náskok?

Foto: Vojta Petr

Před pěti lety jsem se stala rodičem. Ani mně se nevyhnuly debaty mezi rodiči na dětských hřištích, na seminářích o výchově, v dětských hernách, na sociálních sítích. Nekonečné diskuze dospělých o tom, jak pracovat s dětmi, jak je rozvíjet, jak zařídit, aby z nich vyrostli samostatní zodpovědní lidé. Jak to dělat co nejlépe. Člověk se dostane do nové sociální bubliny, setká se s názory ostatních rodičů na výchovu dětí. Co jsem v této nové roli zjistila?

Vidím kolem sebe spoustu náročných rodičů. Zajímají se o to, jak působit na své děti, jak je vést k tomu, aby se uměly o sebe postarat a ve světě se neztratily. Řeší, kdo a jak vychovává jejich děti, komu je svěřují. Zajímají se, jak to chodí v blízké školce a škole. Jestli se tam dětem věnují individuálně, předcházejí šikaně, jak řeší konflikty v kolektivu. Zjišťují si informace o Montessori, Waldorfu, nevýchově, respektujícím přístupu, svobodném školství. Hledají pro své děti rozmanité aktivity. Chtějí, aby děti byly samostatné a zároveň uměly spolupracovat. Aby měly svůj názor a přitom respektovaly ty jiné. Aby si poradily při řešení náročných situací. Aby se uměly na svět kolem sebe dívat kriticky a nepodléhaly manipulacím. Přejí si, aby při tom všem „vychovávání“ trávily dost času v přírodě, hrály si a objevovaly, co jim samo přijde pod ruku.

A když nejsou rodiče se situací ve svém okolí spokojeni, jsou často ochotni přiložit ruku k dílu. Zakládají nebo podporují vznik různých alternativních škol i školek. Zapojují se do činnosti komunitních center, berou si na starosti programy ve volnočasových klubech.

Mám pocit, že počet činorodých rodičů roste.

Když se podívám na výše vyjmenované požadavky, pomalu se mi skládá jasnější obrys. Vidím skautský oddíl! Vždyť ve většině případů je to právě skauting, který nabízí místo, kde se kluci a holky v bezpečném prostředí učí odpovědnosti za sebe i za druhé, kde si pomáhají napříč generacemi, spolupracují, mají dost prostoru pro vlastní rozhodování. A navíc – skauting to nabízí už dávno.

Využijme toho a nebojme se zakládat nové oddíly. Využijme toho a nebojme se spolupráce s aktivními dospělými.

Místonáčelní, s radostí se vrátila k volejbalu.