Téma: mezinárodní

Roveri a roverky v Slovenskom skautingu

Foto: Roman Kortiš

Slovenský skauting rozlišuje šesť vekových kategórií. Každá veková kategória je odlíšená lemom skautskej šatky, spôsobom fungovania v družinách a programom. V tomto článku rozoberieme dve vekové kategórie, ktoré v organizácii Junák – český skaut tvoria jednu vekovú kategóriu. Sú nimi rangeri a rangerky (mladší), roveri a roverky (starší).

Historické okienko

Dlhé roky existovala v Slovenskom skautingu veková kategória roverov a roveriek, do ktorej patrili všetci členovia a členky vo veku od 16 do 26 rokov. Neoficiálne sa táto veková kategória delila na mladších a starších.

Pre rozdielnosť potrieb medzi členmi této skupiny, jednoduchšie fungovanie a efektívnejšie zacielenie na družiny a jednotlivcov, sa na Skautskom sneme v roku 2017 rozdelila na dve vekové kategórie. Tak vznikli rangeri a rangerky (15 – 18 rokov), roveri a roverky (19 – 24 rokov) a dospelí skauti a skautky (25+ rokov). Rozdelenie zväčša kopíruje aj školské prostredie – stredoškoláci, vysokoškoláci a mladí po ukončení vysokej školy.

Rangeri a rangerky (predtým mladší roveri a roverky)

Príchod novej vekovej kategórie otvoril dvere pre vznik nových programových prvkov s prihliadnutím na jej špecifiká. Hlavnou prioritou bol vznik stupňov napredovania – príručka Rangerský horizont.

Príručka Rangerský horizont je rozdelená na tri časti – Osobný rast, Expedícia a Projekt. Jej plnenie je nastavené pre jednotlivcov, dvojice, ale aj skupiny. Oproti Skautskému chodníku (určenom pre skautov a skautiek), v ktorom je pre úspešné dokončenie potrebné splniť presne stanovené úlohy, sa v Rangerskom horizonte nachádzajú ciele, ktoré sa napĺňajú aktivitami podľa vlastného výberu. Celkový čas venovaný aktivitám v rámci jedného cieľa by mal spĺňať dotáciu aspoň 6 hodín. Príručka obsahuje aj nápady na tieto aktivity.

Príklad cieľa: Zlepším sa vo vedení tímu. Dokážem rozoznať svoju rolu a vnímať dôležitosť vzťahov v tíme.

Rangeri a rangerky už majú skúsenosti s vedením družiny alebo s účasťou v oddielovej rade. Prenáša sa na nich časť zodpovednosti a sú najdôležitejšími pomocníkmi oddielového vodcu.

Roveri a roverky (predtým starší roveri a roverky)

Po vzniku vekovej kategórie rangerov a rangeriek vyvstala potreba pripraviť stupne napredovania aj pre roverov a roverky (do tej doby bola vytvorená len Roverská cesta, ktorá ale nebola oficiálnym stupňom napredovania a jej plnenie nebolo dostupné pre všetkých). Od roku 2018 sa pracovalo na príručke Roverský svet, ktorá bola do tlače úspešne zaslaná začiatkom roka 2024.

Plnenie Roverského sveta je nastavené na dva roky a jeho ústredným motívom je roverské heslo „Slúžim!“, pričom oproti Rangerskému horizontu si už aj samotné ciele nastavujú roveri a roverky sami. Je na nich, či to bude jeden cieľ na dva roky, alebo ich bude viac, a tiež či ho budú plniť individuálne alebo ako skupina a nastavia si ciele spoločného projektu.

Roveri a roverky väčšinou zastávajú funkcie oddielových / zborových / táborových vodcov, podieľajú sa na organizovaní väčších podujatí, fungujú na oblastnej úrovni alebo v tímoch na národnej úrovni.

Pred niekoľkými rokmi na Slovensku existovalo pre roverov a roverky veľa akcií – napr. Roverská hviezdica, Soaré, AbsolutRovermoot, FestRovermoot, Sympózium, Remador apod. Postupne tieto akcie ukončili svoju činnosť. Aktuálne je jedinou akciou pre roverov a roverky akcia Roverhood, ktorá vznikla iba minulý rok. Tiež je v pláne obnova akcie Sympózium.

Tvorba programu

O programovú ponuku Slovenského skautingu sa stará Programová rada, v ktorej sa nachádzajú kruhy vekových kategórií a tímy programových akcií zložené z dobrovoľníkov. Najväčšou agendou roverského kruhu bolo donedávna písanie príručky stupňov napredovania Roverský svet. Úlohou členov kruhu bolo vymyslieť koncept, štruktúru i obsah príručky. Aktuálne je roverský kruh v prechodnej fáze, kedže dochádza k zmene členov kruhu a hľadaniu vízie, čomu sa bude venovať naďalej.

Predsedníčka Programovej rady Slovenského skautingu.