Téma: výchovní zpravodajové

Před slibem, za slibu i po slibu

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

Skautský slib a zákon jsou tím hlavním, k čemu má skautská činnost směřovat. Chlapci a děvčata se s nimi mají setkávat pravidelně a často, potřebují je znát, rozumět jim a přemýšlet, jak jim můžou skautský zákon a slib pomoci při řešení životních situací. A to nejen před slibem, jak výborně popisuje Fary v předchozím článku, ale i po něm. Jak mohou pomoci výchovní zpravodajové? Zkuste na třech střediskových radách udělat výměnu zkušeností, každou na jiné téma. Na jednu stačí pouhých 15 minut, ale může oddíly významně posunout k pravidelné práci se slibem.

1. Příprava na slib

Jak hravě přivést členy k zapamatování skautského slibu? Oddíly možná mají v zásobě zajímavé hry – od skládání rozstříhaných slov, přes šifrovací hry, až po napínavé bojovky. Kromě zapamatování je třeba i porozumění. Družiny mohou třeba předvést jednotlivé body slibu a zákona divadlem nebo pantomimou a ostatní zkusí hádat. Mohou si vyměňovat příklady ze svého života, které jednotlivé body ilustrují. Nováčka u skautů či skautek mohou na slib připravit sami vrstevníci z jeho družiny.

2. Slibový rituál

Jak se v oddílech slib skládá? Jak zvou nováčka ke složení slibu, jak zajišťují jeho dobrovolné rozhodnutí? Připravují-li družiny nováčka samostatně, mohou jej doporučit ve chvíli, kdy je připraven, a vůdce ho pak ke složení slibu pozve. U samotného slibového rituálu může za nováčkem stát rádce družiny jako symbol záruky a podpory. Slibových rituálů je mnoho, nebojme se nabízet jiné varianty než společný táborový oheň. Za východu slunce, v temné jeskyni, na místě se symbolickým významem pro národní, skautskou nebo oddílovou historii. Nechtějme, aby všechny oddíly měly rituál stejný, ale aby se nad svým rituálem zamyslely a dokázaly ho oživit, je-li to třeba.

3. Se slibem po slibu

Jak se skautky a skauti ke slibu vracejí? Vytváří oddíl prostor k zamýšlení se nad souladem mezi vlastním životem a skautskými hodnotami? Má oddíl duchovního rádce? Výborné náměty na duchovní aktivity v každodenní činnosti oddílu nabízí například text Daniela Vychodila – Simby, který najdete na Skautské křižovatce v Metodice pro výchovné zpravodaje, v sekci Časté výchovné otázky