Téma: inspiro

Hlasy lidí, zvířat, Země, měst

Jak zní svět okolo nás? Co uslyšíme, když se zaposloucháme do zvuků okolí?
Foto: David Růžička – Skautský Institut

Hlasy lidí, zvířat, Země, měst je jedním z mnoha dílů dokumentární série České televize Nedej se, která se zabývá problémy spojenými s životním prostředím. V tomto díle se dostaneme do jihomoravských Židlochovic, kde žije se svojí rodinou Tomáš Šenkyřík, muzikolog a hudebník. Začal si všímat estetické kvality zvuků, které se objevují v přírodě. Víte například, jak bohatý repertoár má slavík?

Provází nás okolím Židlochovic a bere nás na vycházky, při kterých se zaposloucháme do okolní krajiny. Jaká je zvuková stopa krajiny, ve které žijeme? Co nám zní krásně a co ne? Jak se doplňují zvuky vytvořené lidmi a zvuky vytvořené přírodou bez lidského osídlení?

Nápad zaznamenávat zvuky krajiny dostal autor po seznámení se zvukovou mapou Soundscape pro jižní Moravu. Na ní si můžete poslechnout, co už se mu podařilo zachytit. Díky ní může zaznamenávat proměny krajiny v čase podle toho, co v ní uslyší. Je zajímavé pozorovat, jak i zvuky vypráví o biodiverzitě oblasti.

Pořad je prokládán nádhernými záběry místní přírody a celkově mi přijde, že se z něj dá vyjít při rozvoji všímavosti a poznávání přírody různými smysly. Dokument nenabízí jednoznačné odpovědi, ale spíše ponouká k přemýšlení o krajině okolo nás a o tom, jak se v ní nám a zvířatům žije. O tom mohou vyprávět právě zvuky krajiny. 

Tomášův příběh a jeho tvorba mě inspirovaly k přemýšlení o tom, jak mohu vnímání krajiny okolo nás rozvíjet u dětí v oddíle. Podělím se s vámi proto o aktivity, které pracují s vnímáním a zaznamenáváním zvuků okolo nás.

Tvorba zvukové mapy

Věková kategorie: starší skauti, R&R
Délka trvání aktivity: minimálně 1,5 hod., čím více, tím bude mapa bohatší
Pomůcky: přístroj k zaznamenávání zvuku, stačí i mobilní telefon s nainstalovanou aplikací (např. Diktafon)

Tvorba zvukové mapy se může stát zajímavým dlouhodobým projektem. Je vhodné se domluvit, která místa vám přijdou zajímavá a jak často budete chodit nahrávat. Při tvorbě se stačí například soustředit jen na okolí klubovny, ale můžete si zvuky nahrávat i na výpravách. Je vhodné se zaznamenávání věnovat pravidelně, krásně tak zachytíte změny ročních dob a změny v krajině. 

Můžete se zapojit do již existující databáze zvuků – například v databázi v rámci projektu Wild Rumpus, který se zabývá nahráváním zvuků přírody. Vkládání zvuků funguje přes aplikaci Soundcloud, kde je potřeba se zaregistrovat. Je možné i přispívat do již existující zvukové mapy pro jižní Moravu. Je dobré myslet na to, že je třeba určit přesnou polohu nahrávání pomocí GPS souřadnic a v ideálním případě i pořídit nějaké fotografie.

Zvuky na výletě

Věková kategorie: světlušky a vlčata, mladší skauti
Délka trvání aktivity: minimálně 30 min., může být i výrazně déle
Pomůcky: papír či mapa, psací potřeby

Zaměření se na poslouchání přírody může zpestřit výlety na výpravě nebo táboře. Děti mohou dostat mapu nebo si na papír zakreslí cestu; můžete využít inspirace v odborce Mapař, např. aktivity mapování a záznam trasy. Děti průběžně zapisují nebo zakreslují to, co v které části slyší. Může to být cokoliv, od bučení krav v ohradě přes mluvení kamarádů až po vrzání stromů v lese. Zajímavé je pak vyhodnotit, které zvuky byly během cesty dominantní a proč. Třeba nás děti překvapí tím, čeho si všímají. U vlčat a světlušek se nabízí aktivitu spojit s plněním výzev Tři bílé tesáky a Tři kapky rosy.

Na schůzkách můžeme vyzkoušet statickou verzi aktivity. Do středu papíru si nakreslíme sebe. Zavřeme na chvíli oči a zaposloucháme se. Co slyšíme? Představujme si zvířata, auta, vodu, všechno, co vydává zvuky, které slyšíme. Když otevřeme oči, můžeme okolo sebe na papír nakreslit vše, čeho jsme si všimli. Obrázky kreslíme okolo sebe tak, aby zhruba odpovídaly místům, z nichž se jejich zvuk linul. Vznikne tak malá zvuková mapka našeho okolí. Může jít o příjemné cvičení na zpomalení, všímání si a seznámení se s okolím. Aktivitu můžeme rozšířit o vnímání místa dalšími smysly; více v odborce Umělec přírody, aktivita Magické místo všemi smysly.

O autorech

V Plzni skautuje, v Praze studuje. Věří, že místo, kde