Téma: anketa

Jak u vás probíhá příprava na slib?

Foto: Lukáš Kozel – Lucas

Ptala se Ludmila Klíčová – Liduš.

Jan Pořízek – Bobr, 10. oddíl Pramen Blansko

U nás v oddíle nejdříve skládají sliby společně vlčata a světlušky a o několik dní později skauti a skautky. Vůdce na začátku tábora oznámí, že se mají adepti na složení slibu napsat a podepsat na připravené listiny, které jsou nadepsány: „Jsem připraven(a) složit svůj skautský slib“. Což bereme jako osobní výslovné vyjádření svobodné vůle skládat slib! Adept potom požádá rádce své družiny, aby mu do dalšího sloupku napsal „doporučuji“ a potvrdil svým podpisem. Rádce družiny následně požádá i vůdce tábora o souhlas s vykonáním slibu žadatele. Tímto jsou všichni uchazeči o slib pod veřejnou kontrolou celého táborového osazenstva. Na táboře jsou pak vyčleněni rádci, kteří po celou dobu tábora až do vykonání slibu každý den s těmito adepty pracují ve skupině.

Václav Klíč – Kunhút, 12. oddíl Corleonis Lysice

Když jsme zakládali nový oddíl, věnovali jsme se hledání způsobu, jak dobře připravovat členy na slib. Věnujeme tomu několik táborových programů, které jsou v duchu čtení tematických příběhů a diskuzí nad nimi, zejména nad Metodikou skautského slibu a zákona nebo Příběhy ke slibu a zákonu od Edyho. Také na příkladech ze skautské historie ukazujeme, co slib v minulosti pro skauty znamenal. Celou přípravu pak završujeme „pohovorem“ s vůdcem oddílu, ve kterém se kromě diskuze věnujeme také reflexi působení daného člena v oddíle. Určitou roli v přípravě hraje i družina, která své členy ve složení slibu podporuje a ústy rádce se za ně u slibového ohně, který si připravují sami slibující, zaručí.