Téma: recenze

Pět zlatých klíčů k naplněnému životu s dětmi

Jaké je to správné skautské hygge? Dokážeme děti v našich oddílech vychovávat k uvědomělému životu a podporovat jejich kvalitní osobnostní růst? Kniha Pět zlatých klíčů k naplněnému životu s dětmi představuje přístupy, které by nám na tyto otázky mohly odpovědět, a ještě nám pomoci je vědomě ve výchově aplikovat.

Helle Heckmann v knize popisuje svůj přístup ke každodenním činnostem, které s dětmi zažíváme a přikládáme jim jen pramalý význam. Kapitoly jsou rozděleny na jednotlivé sekce: spánek, pohyb, jídlo, ukotvit se v rytmu a péče. Autorka v nich vždy popisuje nejprve uvědomění důležitosti těchto běžných provozů dne a pak dodává praktické rady, jak je vědomě opravdu dělat.

Co mě jako čtenářku knihy zaujalo hned ze začátku byla celková struktura knihy. Očekávala jsem pouze text a pár obrázků, dočkala jsem se ale interaktivního zpracování. Každá kapitola začíná krátkým popisem toho, co se v ní dozvím, na konci je opatřena otázkami (například „Jaké změny chci zavést a jak?“ nebo „Jaké zvyklosti mám v každodenním rodinném životě?“) a místem na jejich zodpovězení.

Z kapitol mi v hlavě nejvíce utkvěla ta o důležitosti stolování s názvem Jídlo jako sjednocující a výživný rituál. Naučila mě, že jídlo vytváří společenství. Dítě skrze jezení společně s oddílem získává pocit sounáležitosti. To je ještě informace, která mnohým z nás připadá zřejmá. Ale to, že skrze stolování vychováváme i sebe, už pro mě tak zřejmé nebylo. Představovala jsem si, že kniha bude cílit zejména na děti a předestírat, čeho si máme ve stěžejních letech vývoje všímat.

Heckmann nám ale ukazuje zrcadlo a v kapitole připomíná, že je opravdu důležité, abychom s dětmi u jídla opravdu byli, mluvili s nimi a nevěnovali se zbytečně jiným činnostem. Máme obrovskou moc v tom, jaké návyky si dítě odnese do budoucího života.

V podobně (sebe)reflektujícím duchu se nese celá kniha a myslím, že inspiraci pro uvědomělé vnímání běžných činností a práci s nimi může v různých oblastech běžného skautského života poskytnout každému – od začínajícího vedoucího až po léty ostříleného oldskauta.

Pět zlatých klíčů k naplněnému životu s dětmi od narození do sedmi let (Helle Heckmann, Malvern, 2019)

Je členkou 11. oddílu z přístavu Černý čáp v Opavě.