Téma: družina

Patroni družin v oddílu skautů a skautek

Foto: Jan Král – Regi

Na našem letošním táboře oddílová rada řešila, jak pokračovat s družinami. Všichni dosavadní rádci už přesluhovali a kvůli pandemii nestačili předat vedení družin svým nástupcům. Navíc online skautování odradilo část potenciálních kandidátů. Ve všech třech družinách se tedy novými rádci stali hoši ve věku 12 let. Zvládnou to sami? Vždyť vlastně družinový systém ani pořádně nezažili.

Odcházející rádci přišli s nápadem, že budou svým nástupcům pomáhat. Ustanovili jsme tedy pro každou družinu patrona. Funkci, kterou jsme za čtyřicet let v oddíle nepotřebovali, protože nástupnictví se dělo přirozeným vývojem. Dříve vždy hoši žili s družinou několik let až do doby, kdy svými schopnostmi, dovednostmi, vhodným věkem a přirozenou autoritou dospěli do role rádců. Letos jsme si museli poprvé stanovit, jaká je a není role patrona družiny. Došli jsme k závěru, že by měla být hlavně mentorská – pomoci rádci a družině tam, kde si neví rady. Na počátku být i aktivním při družinové činnosti, ale raději podobně jako běžní členové družiny. Občas zasáhnout, když rádce a družina něco úplně nezvládají. Avšak vždy citlivě a tak, aby se nesnižovala autorita rádce nebo rádkyně.

Také se nám osvědčuje, pokud si patron po ukončení schůzky na chvíli sedne s rádcem a podrádcem a prodiskutují, jak se schůzka povedla a u čeho je naopak příště potřeba zvolit jiný přístup. Stačí na to i pár minut. Tato zpětná vazba může rádcům velmi pomoci. Je rozhodně žádoucí si i určit, jaké postavení patron družiny rozhodně nezastává. Není vedoucím ani rádcem a družinu nevede! Nerozhoduje o tom, co a jak bude družina dělat! Nezasahuje zbytečně do chodu družinové schůzky.

Pro patrony se jako nejvhodnější jeví věk mladších roverů a rangers. Jsou pro tuto funkci obvykle dostatečně vyzrálí a zároveň ještě mohou mít k členům družiny věkově blízko.

Čím více se rádci a rádkyně zlepšují a čím více se družina sehrává, tím méně je aktivní vystupování patrona potřeba. Jeho poslání se poté může omezit na mentora, který se občas objeví na schůzce, popovídá si s rádcem o družině, sleduje z povzdálí konání družiny, občas poradí s řešením složitějšího problému, doprovodí družinu na aktivitu, u které je potřeba přítomnost starší osoby…

Začínáte se samostatnými družinovými schůzkami vedenými rádci a rádkyněmi ve věku 12 až 15 let nebo schůzky obnovujete? Zkuste jim pomoci prostřednictvím patronů družin! Na základě naší zkušenosti to můžu jedině doporučit.

O autorech

Mnoho let vedl oddíl skautů, nyní se věnuje vlčatům a