Téma: náčelníci

Odpovídající a rozmanité zastoupení

Foto: Štěpán Filip - Světluška

Střediskové, okresní a krajské sněmy nám v paměti již odezněly, máme za sebou už i Valný sněm v Olomouci. Pojďme se vrátit k tomu, koho jsme si na nich zvolili jako ty, kteří mají naši organizaci či její kraje, okresy a střediska spravovat další roky. Za svou odvahu převzít odpovědnost na tři další roky si zaslouží naši úctu. Přesto se na množinu zvolených podívejme pohledem možná nezvyklým – tedy zda naše orgány přiměřeně zastupují naše členstvo. Budeme se dívat na témata relevance a rozmanitosti.

Náčelnictvo je jediné, u něhož máme v tomto směru dané pravidlo: Valný sněm do něj volí 7 žen a 7 mužů. Do konce ledna podalo kandidaturu 9 mužů a 5 žen. Nejde tedy třeba o překonaný model, když počet kandidujících sester bývá opakovaně nižší než počet bratrů? I při větší změně stanov v roce 2014 jsme si toto uspořádání ponechali – z mého pohledu za tím stojí dobré důvody, o nichž má smysl vědět i na úrovni středisek, okresů a krajů.

Pro úplnost dodávám, že do Náčelnictva patří ještě dalších 14 členek či členů zastupujících jednotlivé kraje, dále členka a člen z Kmene dospělých a jeden kapitán/ jedna kapitánka vodních skautů. V končícím volebním období tak v Náčelnictvu všehovšudy bylo 10 sester a 20 bratrů. Kdybychom podmínky pro volbu do Náčelnictva sněmem zjednodušili a nesnažili se obsadit jeho polovinu sestrami, snadno bychom z poměru 1:2 mohli skončit poměrem 1:3 (letošní obsazení krajských rad) či ještě nižším. Vadilo by to něčemu?

Foto: archiv střediska Bílý štít

V roce 2023 bylo v našich oddílech 48,6 % holek a 51,4 % kluků do osmnácti let. Tento poměr nám může na rozdíl od těch předchozích dělat radost – jsme organizací, která dovede oslovit stejnou měrou holky i kluky. Abychom však dokázali připravit strategii či výchovný program, kterým atraktivitu udržíme i nadále, je klíčové mít obě skupiny silně zastoupené také v pracovních či rozhodujících orgánech. V běžném životě byla ověřena řada příkladů, kdy zejména nevyváženost mužů a žen měla negativní následky především ve vztahu ke slaběji zastoupené skupině, tedy k ženám. Jedním z nich je používání mužských figurín pro testování bezpečnostních systémů aut, které pak byly méně bezpečné pro ženy. Kniha Kateřiny Šimáčkové Mužské právo může být zajímavou inspirací pro Náčelnictvo (coby zákonodárce v kontextu skautského prostředí) či Rozhodčí a smírčí radu.

Od oddílu výše směrem ke kraji klesá počet zapojených sester (od 46 % u oddílů, 42 % na střediscích až k 35–36 % u okresů a krajů). Ve dvou krajských radách ze čtrnácti v současnosti nenajdeme žádnou ženu, členkami podřízených jednotek jsou přitom tisícovky holek.

Podobnou pozornost věnujme také zapojování mladých. S rostoucí dobou nepřerušeného fungování od sametové revoluce jsme překlenuli různé generační mezery, měli bychom ale na všech úrovních usilovat o to, aby radu netvořila jen skupina vrstevníků, které od zážitků v oddíle dělí desítky let. Blízká znalost dětí, jejich potřeb, trendů či třeba i komunikačních zvyklostí je pro relevantnost našeho programu klíčová. Vedení hnutí, které má rozvíjet děti a mládež, bez stopy mládí by bylo podobně absurdní jako fotka, na kterou nedávno upozornila média k tématu jmenovanému výše – skupina sedmi mužů na ní otevírala porodnici.

A platí to i šířeji – bývá přínosné mít v týmu někoho výrazně staršího, někoho se zaměřením na praktické věci i teoretika, vizionáře i dotahovače. Napříč věkem, místem působení či tématy, ve kterých jsou dotyční silní. Rozmanitost týmů napomáhá kvalitnějším rozhodnutím a hladší spolupráci.

„Díky za ty knížecí rady,“ říkáte si možná, „jsme rádi, že jsme vůbec dali nové vedení dohromady, a tady ještě čteme, jak bychom měli posílit zastoupení žen a mladých lidí.“ Uvědomit si, že odpovídající zastoupení a různorodost má svou hodnotu, je první krok k tomu, abychom se situací mohli něco dělat. Pomůžu si opět příkladem z veřejného dění – jedna politická strana nedávno zvolila vedle předsedy samé místopředsedkyně a komentáře zmiňovaly, že klíčové bylo přizpůsobit potřeby funkce (časy porad atd.) i ženám. Přemýšlejte o tom při rozmýšlení sestavy vašeho týmu a bavte se s možnými zájemci/zájemkyněmi o tom, co by jim pomohlo o zapojení uvažovat, a nevzdejte to při prvních odmítnutích. Stojí to za to.

Aby Junák – český skaut a jeho nabídka mohla být relevantní pro dnešní společnost, potřebuje relevantní a rozmanité zastoupení na všech úrovních.

Místonáčelník Junáka – českého skauta.